| Biancaaaaaaaa a întrebat:

Vreau sa ma spovedesc! Inainte trebuie sa tin post sau ceva? ..si cand pot sa ma duc?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Post negru

| mentholinks a răspuns:

Mi se pare o prostie sa simti aceasta nevoie de a te spovedi. Imi amintesc cand eram mic si ma mai spovedeam si eu ce nasol era. Ma bucur ca am scapat de dorinta sau nevoia asta sau ce rahat ma facea sa merg sa-i spun unui strain despre ce am facut eu in viata mea privata.

| Mircea08 a răspuns:

Uite ce scrie in Evanghelie :
"Iar fapta lui însuşi să şi-o cerceteze fiecare şi atunci va avea laudă, dar numai faţă de sine însuşi şi nu faţă de altul.
Căci fiecare îşi va purta sarcina sa."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/4, 5)
Ia uite si ce scrie in "zece principii ale manipularii maselor " :
"10. Să apelezi la toate cuceririle ştiinţelor pentru a cunoaşte punctele slabe din psihologia individului şi a mulţimilor. "

| Irinel15123532 a răspuns:

Din cate stiu, nu. Dar este foarte bine daca tii si post o zi, doua. Dumnezeu te iubeste si iti vrea binele, vrea sa fii fiica Lui, El face totul spre binele tau, tu poti fi fiul/fiica Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine. https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=780s
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=1257s
https://www.youtube.com/watch?v=nI29x5dKYOM&t=2147s

| Saiko10 a răspuns:

Unde in biblie spune ca trebuie sa te duci la un om ca sa te spovedesti? Cu ce este acel om mai bun ca tine este cumva fara pacate? Un om nu iti poate ierta pacatele decat Dumnezeu asa ca mai bine roaga-te la Dumnezeu sa iti ierte pacatele.

| ajutortpu1 a răspuns:

Nu este nevoie obligatoriu să ții post. Bine este să-ți faci o listă cu păcatele pe care le ai pe conștiință înainte să mergi la spovedanie. Caută mai multe detalii pe site-urile ortodoxe.