| Alindinu472 a întrebat:

Salut,trebuia să țin post și mi-am ros puțin pielea de lângă unghie, se pune că am mâncat de dulce?(nu mi-am mâncat pielea de la deget)

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu te îngrijora. Imporant e sa faci ceea ce spune Dumnezeu și să fii mai bun cu cei din jur. Aceste lucruri îl bucura.Isaia58:5-7.

| DeyCj a răspuns:

De ce TREBUIA să ţi p(r)ost? Că aşa ai fost învătat sau aşa crezi tu că e bine?
N-are nimic. Tâmpenia cu postul e doar un ritual ce n-are nici o treabă cu spiritualitatea omului. Mâncatul de dulce se referă la a nu consuma carne de animal, sau produse de origine animală(mamifere). Acuma cu consumul propriei pieliţe de la unghie nu se specifică nicăieri cum că ar fi greşeală, deci e ok.

| mentholinks a răspuns:

Postul e ca si anulat fiindca chiar ai mancat bucatele mici din piele. Mergi la preot, poate te va ierta.

| JackR a răspuns:

Auto-canibalismul se considera incalcare a postului sau nu? Sincer, habar nu am, nu am tinut post niciodata, dar intrebarea m-a dat pe spate. Ti-ai luat un 10!

| xerxes1 a răspuns (pentru JackR):

Un 10 la indoctrinare.

| unprietenaproape a răspuns:

Hahahahahahahah te pup ma distra intrebarea ta