| Alexswww a întrebat:

Salut tuturor, am si eu o intrebare si va rog sa ma indrumati si pe mine cu un sfat daca am cununia anul acesta in data de 14 august este in post stiu asta, dar o fac doar la primarie si petrecerea acasa nu o fac religioasa ar avea ceva?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Felicitãri pentru decizia de a te cãsători.Biblia spune-este mai bine să se căsătorească decät să ardă-1 Corinteni 7-9.E pãcat să faci sex fără căsătorie īn timp ce sărbătorirea zilelor Biblia o lasă la latitudinea fiecăruia.Cine face deosebire între zile pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile pentru Domnul nu o face...Dar pentru ce judeci tu pe fratele tău?-Romani 14-6, 10. Felicitări pentru decizia de a -ți asuma responsabilitatea unei familii!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are postul cu un document eliberat de primarie?

| milan9 a răspuns:

Din moment ce astepti un sfat pe linie de credinta, trebuie stiut faptul ca primirea binecuvantarii lui Dumnezeu prin taina Cununiei este lucrul cel mai important in intemeierea unei familii. In lipsa ei, cu toate documentele de la primarie, e tot o convietuire in desfranare...

| Holiday a răspuns:

Eu zic sa mai amani insuratoarea, sau macar sa nu faci copii dupa.

Later edit: Nu din cauza postului sau ca nu faci circul la biserica. Din alte motive.

| Alexswww explică (pentru Holiday):

Din ce motive?

| CostinAlamariu a răspuns:

Petrecerile nu se fac in post. Ideea de petrecere e contradictorie cu ideea de post.
Chiar de asta nu se fac nunti in post fiindca perioada postului e una de smerenie si contemplare, nu una de petreceri si nunti.

E plin anul de zile in care nu e niciun post, de ce nu faci atunci nunta?

| Meme10Memu a răspuns:

Nu are nimic.

Recomand www.jw.org.