| Sabou_Gabriel_1995 a întrebat:

Vă rog să nu vă bateți joc! Am avut un vis... Eram acasă, mă plimbam prin curte şi căutam un obiect. Deodată totul se termină, totul devine mai clar. Eram în camera mea, stateam în pat. Se aud bătăi în geam. Erau nişte îngeri, mă ptiveau disperați, dar eu nu îi puteam lăsa în cameră. Deodată dispar... se face mult mai rece, totul devine mai întunecat, când apare. Era înalt, mâinile îi erau putrezite şi negre, purta o haină lungă, neagră, şi avea un chip ciudat ca de țap, având 3 coarne. Era bărbat, după îmbrăcăminte, dar şi femeie. În cameră am o icoană specială a Maicii Domnului, dar în vis nu am văzut-o. Să fie un semn, un avertisment sau doar un vis? ( ființa pe care am descris-o mai în sus am aflat că este un demon numit Baphomed).

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Pai sunt doua interpretari:
1. Freudiana
2. Mistica
Eu nu o sa-ti dau nici una dintre cele doua, pentru ca un cunoscut calugar zicea sa nu interpretam visele.
Dar, iti spun ceva. Diavolul exista. Singurul mod prin care putem sa-l tinem la departare este Hristos. Asta nu inseamna ca nu continua sa se lupte. Dar atata vreme cat esti cu Hristos ai siguranta biruintei.

De curand am auzit marturia unui om de culoare care a murit pentru cateva minute, fiind recuperat prin resuscitare. Revenind la viata, povestea cum l-a vazut pe diavol drept o creatura solida si fioroasa, de doua ori mai mare decat un om inalt si avand coarne de berbec/tap.

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

A fost doar un vis. Biblia spune că visele apar din mulțimea gândurilor. Azi Dumnezeu nu mai vorbește prin vise, ci doar prin Biblie. De aceea nu trebuie sa te îngrijorezi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Camera inseamna mintea ta.
Stai acolo incuiat cu minciunile bisericii si nu lasi ingerii adica cunoasterea adevarata sa intre.
Diavolul este o inventie crestineasca un fel de Bau Bau care sa puna la punt credinciosii.Cauta etimologia cuvantului diabolus si daca ai mai mult de doi neuroni o sa-ti dai seama singur.
Aratarea pe care ai visat-o la tine in camera este Egoul tau pe care trebuie sa-l invingi.
Nu conteaza ce cred cei multi. Turma este prostita de mii de ani.
Adevarul este unul singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Baphomet" n-are absolut nicio legatura cu ce ai zis tu acolo. "Baphomet" nici macar nu este o fiinta vie, ci un simbol.

Este doar un vis, nu semnifica nimic pentru ca nu le poti controla. Daca era un vis lucid abia atunci mai semnifica ceva.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Ar putea fi, încearcă în continuare să duci o viață în comuniune cu Dumnezeu și totul o să fie bine.

| christall a răspuns:

Nu te panica. Spune rugaciunea Tatal Nostru inainte de culcare si inchina-ti perna zicand "Cine are cruce sa vina la cruce, cine n-are cruce sa fuga de cruce". Si sa porti o cruciulita la gat sau la mana. Somnic usor!

| Sabou_Gabriel_1995 explică (pentru christall):

Nu mă tem de diavol pe cât mă tem de prostia unora. Eram curios de semnificația visului.

| christall a răspuns:

Iti multumesc pentru compliment. Noapte buna!

| Sabou_Gabriel_1995 explică (pentru christall):

Nu ziceam că esti prost, îmi cer scuze dacă asta s-a înțeles. Eram putin suparat. Scuze.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Dar baphomed nu este de fapt fiara a doua? [capra aceea magica?]
Acuma vorbind de religie si de biblie: iti recomand ca sa fii sigura ca visele vin de la Dumnezeu sa cercetezi duhurile:
"1. Prea iubitilor, sa nu dati crezare oricarui duh; ci sa cercetati duhurile, daca sunt dela Dumnezeu; caci in lume au iesit multi prooroci mincinosi.
2. Duhul lui Dumnezeu sa-l cunoasteti dupa aceasta: Orice duh, care marturiseste ca Isus Hristos a venit in trup, este de la Dumnezeu;
3. si orice duh, care nu marturiseste pe Isus, nu este dela Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a carui venire ati auzit."
Acestea fiind spuse, ar fi bine in vise sa il intrebi pe acel inger daca il marturiseste pe Iisus Hristos, ca daca il marturiseste inseamna ca face lucrarea lui Dumnezeu si nu minte.
Acum, iti interpretez visul:
Da, inseamna ca il vei vedea pe Baphomed (care este fiara a doua).
Faptul ca trupul tau se raceste un pic reprezinta faptul ca pofta ta de viata va fi ceva mai scazuta. Daca lumina (care inseamna descoperire) dispare, inseamna ca nu mai exista descoperirea lucrurilor din jurul tau (care nu reprezinta in realitate camera ta neaparat) => adica, ceea ce te inconjoara nu va mai fi descoperit/bagat in seama asa de mult (ca scade incetul cu incetul luminozitatea) si nu se mai vad asa de bine, desi ele exista (insa nu le vezi).
Albul reprezinta neprihanirea, iar negrul pacatul/murdaria => haina lunga si neagra reprezinta faptele lui rele/pacatul lui. Din punct de vedere biblic, o capra reprezinta o notiune care defineste un om despre care se crede ca se aseamana cu Dumnezeu, dar este un pacatos in realitate care n-are pic de Dumnezeu. Cele 3 coarne - reprezinta 3 duhuri de oameni.
Ce reprezinta icoana Maicii Domnului?: Ea este o imagine care o descrie pe Sfanta Maria [o notiune care defineste ceva Sfant din punct de vedere religios care era normal sa existe in viata ta, dar nu va mai fi cand vei vedea acea fiara - nu se refera in mod propriu la icoana].

| Sabou_Gabriel_1995 explică (pentru AnonimSuprem1):

Totuşi, acea icoană a Preacuratei a facut lucruri interesante...

| AdrianTzar a răspuns:

Salut. Cel mai bine ar fi să iei legătura cu duhovnicul tău, el știe cele mai multe lucuri despre viața și despre starea ta interioară.