| fuzzer a întrebat:

Va trimit un link catre un vide interesant ce pune in discutie problematica existentei lui Dumnezeu. Ce parere aveti? Sunt relevante argumentele aduse? Suntem mai mult decat ``praf de stele``?
Va rog sa comentati dupa ce vizionati acest filmulet, as dori ca discutiile sa porneasca avand la baza acest material.
https://www.facebook.com/jwromania/videos/13995963332650 6/

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Martorii lui Iehova sunt certati cu astrofizica, astronomia, fizica nucleara, geofizica, geochimia, geologia, paleontologia, biologia, teoria evolutiei, genetica, biologia moleculara, paleobiologia si antropologia. Sursa: http://ncse.com/files/pub/legal/stearns/expert_witness_ayala.pdf (Ayala 2007).

| fuzzer explică (pentru doctorandus):

Sunt lucruri nefondate. Cunosc bine cultul Martorilor lui Iehova, e adevarat nu cred in teoria evolutiei si au argumente bine alese, chiar de natura stiintifica. Exista numerosi evolutionisti, care in mod paradoxal convingerilor lor, pun la indoiala existenta evolutiei. Istoricul lui Darwin e indoielnic de asemenea. ADN-ul, universul, pana si cea mai simpla forma de viata e de-o complexitate uluitoare, toate aceste lucruri din punctul meu de vedere atesta existenta unui Creator, Proiectant. Voi lasa un link catre o publicatie care vorbeste despre originea vietii, imbina in mod armonios argumente biblice si de natura stiintifica.

https://www.jw.org/......tii/carti/

Publicatia poate fi descarcata atat in format pdf cat si audio.

| DeyCj a răspuns:

Publicaţii iehoviste.Se ştie că această organizaţie religioasă este cunoscută ca fiind agresivă în promovarea ideologiei creştine denaturată din bibilie.Normal că ei spun că dumnezeu e cel mai cel, chiar de real nu există ca entitate pozitivă, ci e o entitate malefică ce vrea ca omul să-i fie sclav; lucru ce creatorul omului(dacă există unul) mai mult ca sigur nu şi-l doreşte! happy.

| fuzzer explică (pentru DeyCj):

Te-as intreba, cat timp a fost Isus pe pamant, L-ai putea considera ca fiind o persoana agresiva? Ca doar a abordat oameni de orice fel, a vorbit cu toata lumea, indiferent de statut sau pozitie sociala. Acest cult chiar pune in practica modelul lasat de Isus si din cauza acestui lucru sunt persecutati si supusi multor prejudecati fara ca oamenii sa-i cunoasca

| xerxes1 a răspuns:

Daca vrei sa afli ceva, martorii sunt de evitat.Sunt mai departe de adevar chiar si decat ortodocsii.
Incepe sa citesti despre tablitele sumeriene, daca vrei sa incepi cu inceputul.

| fuzzer explică (pentru xerxes1):

Mai departe de adevar? Iti spun sigur ca te inseli, Toate convingerile lor sunt bazate pe norme scriptuarale, site-ul lor oficial este tradus in peste 900 de limbi, au o lucrare mondiala de predicare, ofera studii biblice gratuite la domiciliu sau oriunde doreste omul, si toate aceste lucruri, care evident pentru ei presupun costuri, le fac in mod gratuit. Dai curs unor afirmatii pe care nu le stapanesti, ca doar asa se aude si asa spun oamenii. Sincer sa fiu, mi-as dori ca toti ortodocsii sa aiba un comportament ca al acestor oameni.

| xerxes1 a răspuns:

Tablitele sumeriene dupa parerea specialistilor au 5000 de ani.
Au rezistat cinci milenii ca sa ne transmita un mesaj.
Ai idee cati ani are cea mai veche scriere evreiasca depre zeul lor?

| fuzzer explică (pentru xerxes1):

Nu ma ajuta absolut deloc aceasta informatie, e irelevanta si inutila din punctul meu de vedere. Nici macar nu conteaza despre ce ''zeu" vorbesti, i-am cunoscut pe acesti oameni si sunt cu totul deosebiti, au un mod de viata extraordinar demn de a fi numiti crestini, oameni care ti-ar inapoia portofelul pierdut indiferent de suma care e in el. Si stii de ce fac acest lucru? Pentru ca acesti oameni sunt modelati de niste principii ce se gasesc in Biblie, indiferent de vechimea acestei scrieri, se pare ca a schimbat vietile a milioane de oameni si lucrul asta e vizibil si palpabil..Nu stiu ce impact au aceste tablite sumeriene de care vorbest.

| xerxes1 a răspuns (pentru fuzzer):

Am locuit cativa ani intr-un apartament al unui martor al lui Jehova.Am facut studii biblice, am fost la adunari etc.
El a renuntat la secta respectiva si din acel moment a inceput calvarul.
Din mielusei prietenii si chiar rudele s-au transformat in lupi.
Din ingerasi au devenit demoni.
Asa ca nu-mi povesti despre ei.Sunt satul.
Tu ai vazut doar partea demo.Cea in care iti ranjesc pana te prind in navodul lor.

| francut a răspuns:

Daca dadeai si un link, aveau ce comenta userii pro si contra dumnezeirii.

| fuzzer explică (pentru francut):

Mersi, am uitat complet. Editez imediat.

| francut a răspuns (pentru fuzzer):

happy

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru fuzzer):

Tot atat de frumos este si video-ul asta happy
https://m.youtube.com/watch?v=Z_t_Q4kVEn8

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Interesant si frumos happy
Dumnezeu merita toata lauda!