| ctodirica a întrebat:

Voi ce credeti : este pacat sa mergi la spovedanie la un alt preot daca nu ai binecuvantare de la actualul preot?

17 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Aşa se procedează. E bine să îţi iei binecuvântare şi împăcarea sufletească de a nu abandona fără "ultimul cuvânt" pe cel care ţi-a fost un confesor apropiat, persoana căreia ţi-ai destăinuit problemele şi care ţi-a oferit măcar un sfat.
Binecuvântarea aceasta nu o "urmăreşte" nimeni decât conştiinţa ta.
De obicei în astfel de situaţii, preotul care a fost duhovnic îl "dezleagă" de canonul pe care poate l-a avut de împlinit ultima dată credinciosul...
Este un lucru absolute normal, nu trebuie să-ţi faci probleme...

| milan9 a răspuns:

Este importantă legătura cu părintele tău spiritual, dar dacă te afli în altă parte şi doreşti pe moment să te mărturiseşti acolo, mărturiseşte-te, şi îi vei spune şi duhovnicului cu prima ocazie...

Prin actul spovedaniei, lui Dumnezeu îi ceri iertare, preotul este doar un martor al regretului sincer şi deplin asumat. El a fost cel confirmat de Fiul lui Dumnezeu ca persoană prin care să lucreaze harul Său în Biserică.

| sublime89 a răspuns:

Ce? Mai nou e pacat si sa te spovedesti? laughing

| Nicoleta a răspuns:

Nu e ca si cum ai avea abonament la cineva.
Eu nu inteleg treaba asta: de ce e nevoie de intermediar uman intre tine si Dumnezeu?

| Maxim96 a răspuns:

Tu decizi la care sa te duci.Alegi cel mai bun, la fel cum alegi cel mai bun medic cand ai o problema de sanatate.
Bafta!

| WholeWorldTeam a răspuns:

Am sa te intreb altceva. Daca fugi dupa 2 iepuri prinzi pe unul din ei? Nu. Spovedeste-te doar la un preot si gata.CE-i asa de greu?

| ctodirica explică (pentru WholeWorldTeam):

Preotul actual este prea bland, nu espe pe placul meu, eu vreau unul mai sever.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru ctodirica):

Atunci daca vrei sa il schimbi nu ai nevoie de apropbarea lui.Pur si simplu nu il mai cauti si gata.Mergi la unu care crezi ca da canoane pe masura si il intrebi daca vrea sa iti fie duhovnic si apoi il cauti doar pe el.

| andreiush25 a răspuns:

Tu ce crezi? Este pacat sa respir aer din Constanta daca eu locuiesc de fapt in Bucuresti? :-s

| Penisu a răspuns:

Da,e pacat.
O sa arzi in iad!

| Aborted a răspuns:

Da, e pacat sa te duci la spovedanie.

| Zurelin a răspuns:

Nu, nu este pacat, si nu cred ca Preotul la care te-ai spovedit pana acum nu te-ar lasa

| mariaalessandra a răspuns:

Nu,dar e recomandat sa te spovedesti la un singur preot ales de tine in care ai incredere si ii poti marturisi pacatele.

| Danielllle a răspuns:

Nu,de ce ar fi? Tu hotarasti la care doresti sa te duci.

| RandomDeTot a răspuns:

Nu pentru ca spovedania in opinia mea e useless nu e mai normal sa te rogi pentru iertarea pacatelor?

| liviumarius2013 a răspuns:

Un sfat lasa spovedania la preot si punete Pe genunchi si roagata Lui Dumnezeu. Spovedeste-te Luiwinking Nu ai nevoie de nimeni in relatia ta cu Tatal, esti tu si Creatorul Nu popa si nici inlocuitor

| ctodirica explică (pentru liviumarius2013):

"Adevăr zic vouă, oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer" (Matei 18, 18). Deci numai preotul are putere de a dezlega pacatele, in zadar spui tu seara ca ai pacatuit daca nu mergi la duhovnic, la Sfanta Spovedania, astfel nu poti sa te impartasesti, pana si pustnicii aveau cate un parinte care ii impartasea din cand in cand.