| Wordofthat999999 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre preoti, eu nu cred in ei si in biserici si mama ma cam forteaza sa merg la un preot cu nu stiu ce "puteri magice " sa-mi lumineze viitorul si sa vorbesc cu el. Mie nu-mi place sa dau socoteala la nimeni, ce-i drept da cred in Dumnezeu dar nu in cred in preoti si biserici deoarece n-au facut nimic pentru noi oamenii si se exagereaza in unele privinte cu religia asta care unele reguli sunt o porcarie enervanta si multe persoane se dau drept pocaiti si milostivi fata de Dumnezeu si de fapt si niste persoane greu de suportat. Cum e vecina mea enervanta si rea de gura si se da drept nu stiu ce religioasa si corecta fata de Dumnezeu, chiar sunt insuportabile astfel de persoane. A crede in Dumnezeu nu inseamna sa respecti niste reguli stupide cum ar fi sa porti nu stiu ce haine, ca e pacat sa te dai cu oja, ca e pacat ca ai cosnumat lapte " in zilele de post, sa mergi mereu la biserica si sa slavesti nu stiu ce preoti, eu nu cred in chestiile astea voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Saiko10 a răspuns:

Preotii sunt doar niste oameni simplii cu nimic mai buni ca restul.
Nu trebuie sa te duci la un preot sa te spovedeasca pentru ca nu el iti iarta pacatele ci Dumnezeu si poti sa o faci si singur, cat despre sarbatori niste prostii(majoritatea) iar despre post nu trebuie sa ti post intre anumite zile ci numai cand vrei tu asta daca vrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Saiko10):

Sunt de acord cu tine.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La cate prostii fac nici eu nu mai am baza. Bunicamea facea si inca face chefuri de ziua ei apoi vine popa si incepe cu injuraturi in gluma bea alcool nu e treaba buna. Neam prost rudele ei ma refer si ea inclusa.

| doctorandus a răspuns:

Daca zice ca are puteri magice poti sa-l torni la superiorul ierarhic pentru vrajitorie sau erezie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu am nimic cu ei. Sunt ateu, asa ca nu imi dau nici un fel de sentimente. Am observat ca ei se feresc oarecum de mine, poate din cauza se vede ca nu ma simt inferior lor, iar tineretul, in general, nu da doi bani pe biserica.
PS: mama ta ar trebui sa te duca la un profesor de romana, nu la preot. Ai scris o pagina dintr-o bucata, nu ai habar de fraze, propozitii.

| Wordofthat999999 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Adica? Ce ti se pare ca nu am scris corect? Te crezi super omul de limba romana sau iti place sa inventezi o noua gramatica.

| NGheorghe a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Lasă-l, că nu-i cazul. Doar primul rând ar trebui să arate cam așa:
"Salut! Voi ce parere aveti despre preoti? Eu nu cred in ei, nici in biserici, si mama ma cam forteaza..."

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Ai facut o propozitie de o pagina.
Sari dintr-o idee intr-alta, fara nici un fel de pauza (punctuatie).
Nu ma cred super om, te exprimi jalnic in scris.

| DeyCj a răspuns:

Foarte proastă, la fel și despre doxele ce tot ei le fac.Adică o mână de popi ce iau bani din două locuri, își trăiesc viața în case cu etaj în care nu plătesc nici o cheltuială, sau impozite la stat, nici pe salariile lor fac credința oamenilor cum e vecina ta, de exemplu.
Eu în locul tău aș ruga-o pe mama ta să citească ceea ce ți-am scris aici.
A crede în ceva nu e un lucru rău, e rău să fi obligat să mergi la un așa zis vraci(popă cu puteri supranaturale) care cică-ți prezice viitorul.
Există oameni ce chiar știu face asta, dar ei nu sunt popi ci sunt oameni normali care au ajuns să-și depășească cele 5 simțuri, și să-și folosească mult mai mult din creier decât un om normal, dar desigur ei nu se arată și nici nu se bat cu scula-m piept cum că ei au puteri supranaturale, ci pun în practică și se perfecționează continuu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Hoti.

| Nilsson a răspuns:

Nu sunt ortodox dar ma ghidez dupa un principiu si anume ca nu e bine sa faci generalizari.
Chiar si eu ii apreciez pe acei preoti care se implica activ in acte de caritate.
Sunt si multi care traiesc doar pentru a-i jupui de enoriasi de bani si despre ei nu am o parere buna.
Doar Dumnezeu poate sa judece pe fiecare in parte.
Niciun om nu are "puteri magice", daca cineva e mai luminat e doar darul lui Dumnezeu.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Eh, tu esti suparata ca nu iti da voie sa te dai cu oja. Lasa ca o sa cresti si atunci faci cum vrei tu. Afurisiti de preoti si regulile lor laughing>

| Wordofthat999999 explică (pentru BogdantheDreamer):

Lol am 20 si fac asta fara sa cer voie cuiva si doar am dat un exemplu pentru ca acum ceva ani cand am fost la biserica o femeie mi-a atras atentia in privinta asta.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Niste semne de punctuatie ar "pica" bine, nu crezi! De vreme ce zeii nu exista nu inteleg pentru ce te-ai duce intr-o biserica!

| Popa_Andreea_1998_yS66 a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine jur! Si eu cred in Dumnezeu dar nu si in preoti si biserici, iti dau de exenplu preotul de la mine din bloc, la slujba spune sa nu fumam sa nu bem sa nu injuram laughing dar el isi cheama tot felul de dame de companie si le "spovedeste"? apoi se imbata ca porcul si iese in fata blocului si tipa ca nebunul, ca sa nu mai zic ca fumeaza ca nebunul? si multe alte " pacate" pe care chiar el ne spune sa nu le facm. Unii dintre preoti sunt pedofili iar bisericile sunt niste cladiri in care omul este jefuit de buna voie, adica cati dintre voi a ajuns intr-o biserica si s-a trezit ca o lumanare este 1 leu. BAAA...UN LEU, O SIMPLAA LUMANARE... In fine..Eu sunt total de acord cu tine. Fundita? Doamne ajuta!? Amin?