| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu? De ce?

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca da! Pentru ca El este Creatorul meu!

| CranK71 a răspuns (pentru EmaS):

El ti-a facut cont pe TPU? sau ce? ca nu inteleg.

| EmaS a răspuns (pentru CranK71):

Aha!

| OOOLEOOO a răspuns:

In care dumnezeu? exista mai multi, dupa fiecare religie.

| Valentin_George_Ghioc_1991 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Exista un singur Dumnezeu, un singur Tata, un singur Creator. Nu oamenii dupa fiecare religie creaza "dumnezeul lor", ci Dumnezeu, Unul singur ne-a creat pe noi toti. Acel Dumnezeu adevarat e Acela care Si-a dat singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

A mai fost intrebarea, cauta in arhiva!

| CeaCuMasca a răspuns:

Nu.Cel putin nu in cel impregnat in mintile ipocrite prin amenintari si promisiuni desarte.

| slyde a răspuns:

Da cred el mi-a dat viata el este cu mine el ma salveaza el ma indruma spre viata vesnica exista 1 singur Dumnezeu! si exist aun Iad in care domneste SATANA multi oameni ard acolo si multi vor arde printr-e care pot fi si eu... CReteti in Dumnezeu.

| CranK71 a răspuns (pentru slyde):

Deci dumnezeu te poate trimite in iad desi el te iubeste neconditionat?

| KittyEyes a răspuns:

Da, cred! Cred pentru ca cine alt cineva ar fi putut crea universul?

| Thunderstruck a răspuns (pentru KittyEyes):

De ce are Universul nevoie de un creator?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Thunderstruck):

De creator, n-are nevoie. De Kreator, da!

http://www.youtube.com/watch?v=zYzSN11Jab4&feature=related

| nesuferit a răspuns (pentru KittyEyes):

Zeul soare, odin, isis, seth, ra, zeus, ares Ei ar fi putut crea universul, asa cum pretindeti ca iahve a facut-o

| Thunderstruck a răspuns (pentru Woodenpints91):

Aici trebuie sa-ti dau dreptate.

| DyNo a răspuns (pentru KittyEyes):

Univerul este infinit, NECREAT, unic si etern. Daca Dumnezeu este etern, ce a facut el pana sa creeze Universul? A stat degeaba o eternitatea apoi... PAC s-a plictisit si uite ce a facut...

| Valentin_George_Ghioc_1991 a răspuns (pentru DyNo):

DyNo cine suntem noi sa IL luam la raspundere pe Cel ce ne-a creat? Sunt unele intrebari care depasesc capacitatea noastra de gandire. Dumnezeu ne iubeste si vrea ca fiecare din noi sa fim in Imparatia Lui, ceea ce noi trebuie sa facem este sa credem in Isus Hristos cu toata inima noastra din tot cugetul nostru.

| CranK71 a răspuns (pentru KittyEyes):

Nu stiu. poate big bang-ul? http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
zic si eu. pentru ca mie povestea cu 2 frati care au facut milioane de copii nu mi-se pare ca a fost povestita de un om sanatos la cap.

| CranK71 a răspuns (pentru Valentin_George_Ghioc_1991):

"ceea ce noi trebuie sa facem este sa credem in Isus Hristos cu toata inima noastra din tot cugetul nostru" pentru ca preoti sa ne ia bani...

| Valentin_George_Ghioc_1991 a răspuns:

Eu cred in El, pentru ca stiu ca si-a dat viata la Golgota pentru fiecare om de pe planeta asta, sangele Lui a curs si pentru mine. Si intr-un moment din viata mea, L-am ales ca ma salveze de iadul vesnic, L-am ales ca Domn si Mantuitor in viata mea si in acel moment am simtit o pace ca vine peste mine, pacea pe care numai El o poate da. Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, este Adevarul. Vrei tu sa aflii Adevarul?

| Ager a răspuns (pentru Valentin_George_Ghioc_1991):

Cel ce și-a dat viața pentru noi este Isus Cristos, FIUL LUI DUMNEZEU. Nu fă confuzie între Tatăl (Iehova) și Fiul Său (Isus Cristos)!
Și apoi, ce baliverne spui tu acolo despre "iadul veșnic"? Biblia nu vorbește despre așa ceva, sau cel puțin nu despre ceea ce te gândești tu...

| Valentin_George_Ghioc_1991 a răspuns (pentru Ager):

Ager, este clar ca ma refeream la Isus Hristos. Si va exista un iad pentru cei ce nu fac voia Tatalui.
"Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine" - Ioan 14:6
Nu crezi că Eu sunt în Tatăl, şi Tatăl este în Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatăl, care locuieşte în Mine, El face aceste lucrări ale Lui. Credeţi-Mă că Eu sunt în Tatăl, şi Tatăl este în Mine; credeţi cel puţin pentru lucrările acestea - Ioan 14 :10-11
Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua. - Apocalipsa 21:8
Citeste tu te rog Ioan 3:3 sa vezi cine intra in Imparatia Cerurilor.

| Ager a răspuns (pentru Valentin_George_Ghioc_1991):

Nu, nu va exista un iad... voi răspunde o altă dată. acum, serios, nu am timp... dar nu pot să las așa, fără răspuns.
Dumnezeu îi va distruge pe cei răi. Nu îi va trimite în Iad. Lui Adam i-a spus că va muri dacă va păcătui, nu că va merge în Iad.
Plata păcatului este moartea.
Moartea va fi aruncată în Iad-ul de foc.
Iadul de foc reprezintă moartea a 2a, distrugerea eternă, nu chin etern.

| Valentin_George_Ghioc_1991 a răspuns (pentru Ager):

Ager, te contrazic si iti zic ca moartea a doua, este locul unde va fi chinuit vesnic cel ce nu este nascut din nou. Eu te intreb esti nascut din nou?

| Valentin_George_Ghioc_1991 a răspuns (pentru Ager):

Lasa-mi un e-mail ceva te rog sa vorbim.

| Ager a răspuns (pentru Valentin_George_Ghioc_1991):

știi ce înseamnă a fi născut din nou?
2. Cum o să fie aruncate: moartea, Babilonul cel Mare (religiile false), fiara (sistemul politic actual) în acest iad ..cum să fie chinuită moartea?

| CranK71 a răspuns (pentru Valentin_George_Ghioc_1991):

Am spus asta de 1 milion de ori. cum poate dumnezeu sa te trimita in iad cand el te iubeste neconditionat? si chiar si asa daca te iubeste neconditionat. de ce a mai creat cele 10 porunci. nu era normal sa nu se faca remarcat daca ne iubeste neconditionat?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Valentin_George_Ghioc_1991):

Biblia este o minciuna. Dumnezeu daca exista nu-i cel din biblie.