| SadBoyForever a întrebat:

Salut vreau sa imi exprim opinia in legatura cu ceva ce nu pricep.
De ce trebuie sa dam bani la preoti atunci cand se strang bani pentru chete sau alte chestii?

Eu la mine in oras pot spune ca aproape fiecare preot are vila si masina de lux.

Deci unde mai e dreptatea?

Si mai ales de ce nu sunt preotii cei care ofera bani oamenilor saraci oare?

Eu nu prea am auzit de preoti care au ajutat familii, cel putin pe la stiri am auzit ca preotii au violat copii in biserici.

Tin sa mentionez ca sunt credincios, insa eu cred in Dumnezeu nu in preot

Voi ce parere aveti despre preotii care au vile peste vile?

Răspuns Câştigător
| Darius392 a răspuns:

Pot spune ca sunt niste escroci, iau bani pe nedrept, si asta nu ar trebui sa se intample. Desi unii preoti sunt cinstiti si buni.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isus a zis gratis ati primit, gratis dati.Matei10:8

| milan9 a răspuns:

Nu e corect spus "trebuie". Nu este vorba de o obligatie. Cand se strang bani pentru un act de solidaritate (pentru reparatii, achizitie de materiale pentru vreo trapeza, calamitati, cazuri de persoane cu nevoi speciale, etc) este o necesitate, nu o obligatie...

| Exilee a răspuns:

"Eu la mine in oras pot spune ca aproape fiecare preot are vila si masina de lux"
NU pre-ami vine a crede.
Si la oras? raised eyebrows Daca ziceai sat, poate te credeam, dar asa nici vorba.
"de ce nu sunt preotii cei care ofera bani oamenilor saraci oare" Dar de unde stii dumneata? Daca te inseli?
"Eu nu prea am auzit de preoti care au ajutat familii," Serios? Pai sa vadedem, la slujbele de la Sfanta Liturghie ( care apropo, NICIUN BAN nu trebuie sa dai), sustinute de catre acestia se stabileste o comuniune a omului cu Dumnezeu, se amplifica credinta, omului i se ofera LINISTEA SUFLETEASCA.

"cel putin pe la stiri am auzit ca preotii au violat copii in biserici."
Cel putin esti sincer si ai spus ca "am auzit". Este doar o manipulare mass-media, posibil. Insa parerea ta nu trebuie manipulata, parerea noastra nu trebuie sa fie inhibata si sa se ghideze dupa conceptul altuia. De unde stii ca el nu greseste? Sa te afunzi in necunoscut, asta inseamna cercetarea happy

"Voi ce parere aveti despre preotii care au vile peste vile?" DIn nou aici gresesti. VIle peste vile?
Dovezi vreau acum!

BIneinteles ca pornesti de la premsie false, mai ales ca propozitia dumitale este una universal-afirmativ, deci nu este valida.

| Jardelin a răspuns (pentru Exilee):

Crezi ca o sa-ti raspunda? Niet! Este doar un imbirligator obosit care a sperat sa stirneasca o mica furtuna cu vreo 60 de raspunsuri aici pe TPU, la mizeriile afirmate de el in intrebare!

| Jardelin a răspuns:

Da in ce oras stai, trait-ar familia, de-s asa bazati popii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca nu mai santem in evul mediu sa traim in bordeie.si atunci oamenii prosti, prostimea adica, traia in cociabe, iar baietii destepti in castele si cetati.tu generalizezi.ai vazut vreun preot, pe tractor primavara si preuteasa la adunat iarba simla cules porumb ori vie? eu am vazut.am vazut si preoti care au grija decei saraci.sa stii ca adevaratii preoti nu-i vezi la stiri la pro tv la ora 5.si cel de pe tractor, are vila.santem vecini, dar el munceste frate.si are si salariu frumos.fiindca a invatat pe rupte si invata si acuma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si preotii sunt tot oameni.
Atunci cand au fost hirotonisiti au primit ceva.
Acel ceva il face putin mai diferiti decat restul gloatei.
Asa cum un primar corupt pana in maduva oaselor are puterea sa semneze un act important asa si preotul are o anumita putere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice afacere are nevoie de bani ca sa supravietuiasca. Religiile sint afaceri, popii sint angajatii companiei. Any other questions? Toti cei ce injurati popii, noi nu facem la fel? De exemplu vinzi masini, tu nu minti pe comparator ca vai ce bine o sa ii fie daca iti cumpara masina? Sau astia din real estate, sau doctorii ce recomanda teste absolut nenecesare dar scumpe frate happy Si actorul si fotbalistul si politicianul ce zic imi iubesc fanii si ma gindesc la voi mereu cind de fapt abia asteapta sa se care aia cu camerele de luat vederi sa poata si ei sa fuga in camera sa traga niste prafuri pe nas. Vedeti? Toti sintem la fel, incercam sa facem bani cum putem deci sa nu injura pe popii ca ei incearca sa faca paraiu' sau euroiu' folosindu-se de frica omului, frica venita din prostie, lipsa de educatie, etc. Pe batrini ii inteleg sa fie religiousi, ca mai au putin si dau coltu si e normal sa le fie tirseala, ca ei saracii ar mai sta pe aici de-aia le place religia ca e plina de nenorociri si amenintari si focu ghenei hahahaha. Care esti om esti fericit si faci fericiti pe cei din jur, care esti maimuta esti precum maimutele, numai cu frica pe tine ca vine ceva de sus si iti da una-n cap. Interesant, toti dumnezeii vin de sus, nu? Propun, foarte serios, ca toate religiile sa isi mute bisericiile si moscheiele si sinagogiile la gradina zoological hahahhaha