| adriangrowinglife12 a întrebat:

Salut, vreau sa mentionez mai intai ca am nevoie de un raspuns al unui teolog sau cel putin cu aceleasi cunostinte ca unul. Deci am 19 ani, mi-am pastrat castitatea pana acum si o sa incerc sa o pastrez pana la casatorie. Intrebarea mea este daca sexul oral se pune ca si sexul normal, adica daca anuleaza castitatea? Pentru ca macar atat as vrea sa incerc cu prietena mea daca sexul normal nu pot pentru ca-mi pastrez castitatea. Sa se oboseasca sa raspunda cei cu "traieste-ti viata" si alte lucruri de genul. Multumesc ca ati citit tot. Daca se poate sa vorbim in privat.

Răspuns Câştigător
| JulyDreams a răspuns:

E bine ca vrei sa fii cast. Insa daca o faci intr-un mod nepotrivit, ai putea ajunge la dezechilibre psihice. Asta se intampla multor monahi de exemplu.
Ar fi bine sa gasesti un teolog bine pregatit si sincer, care sa iti explice ce trebuie sa faci pentru a fi cast, in asa fel incat sa te ajute dpdv spiritual si sa nu fie nociv. Discutiile pe tema asta sunt profunde si din pacate sunt putini in masura sa vorbeasca.

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Stiu ca va suna dur, dar relatiile fizice ar trebui pastrate doar pentru casatorie. Incepind de la simpla stringere de mina. Ideea e simpla: odata pasind pe alt nivel, nu te vei mai intoarce inapoi. E de fapt ca un tobogan pe care incepi sa aluneci, la inceput o tii de mina, mai apoi ti se va parea prea putin si vei vrea un sarut, apoi o imbratisare, apoi sa o pipai, ca mai apoi sa vrei totul. Totul incepe de la o singura stringere de mina. Mai apoi, gura ta fiind ocupata cu gura ei, nu vei mai avea timp si sa discuti cu ea, ceea ce e nespus mai important in relatie. Multe cupluri se cunosc fizic in cel mai mic amanunt, insa e trist ca abia se cunosc ca persoane, si e anormal, pentru ca cele mai multe despartiri au ca sursa apropierea fizica in detrimentul celei emotionale. Ori, orice relatie va merge doar daca cele doua persoane se cunosc foarte bine.
2) Din punct de vedere teologic, sexul oral e clar perversiune. Deci, chiar daca te consideri cast dupa, nu esti, vei fi devenit pervers. A fi cast presupune abstinenta totala, adica nici macar sa nu o saruti. Deci, daca ai deja prietena, nu cred ca mai esti cast, cel putin din punct de vedere teologic. Nici chiar daca doar ai vazut ceva desucheat pe net, sa nu mai vorbim de mastur..bare.
Sper ca intelegi ca castitatea inseamna foarte mult, si putini sunt cei ce o pot pastra atunci cand incep sa devina maturi.

| adriangrowinglife12 explică (pentru cristi202):

Am inteles.

| cristi202 a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Ma bucur ca ai inteles!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aș prefera în privat, căci aici sunt prea mulți hateri.

| Holiday a răspuns:

Pana te lamuresti tu cum sta treaba, o sa ti-o f... altul. N-ai fi primul care pateste asta.laughing
Si o sa ramai cu castitatea in mana.

| adriangrowinglife12 explică (pentru Holiday):

Asta e si ideea, sa imi pastrez castitatea, acum dai drumul de aici

| Holiday a răspuns:

Acum 2 ani distribuiai pornografie infantila, acum te-a apucat castitatea. :))

https://www.tpu.ro/......ca-nu-are/

Numai tacaniti "castii" astia...

| CostinAlamariu a răspuns:

Hei nu sunt teolog, dar am studiat probabil mai mult decat jumate din studentii la teologie asa ca o sa incerc sa te ajut cu un raspuns. In primul rand as vrea sa lamuresc faptul ca ce numim noi pacate nu sunt interziceri aleatorii "sa nu ne distram" ci sunt actiuni care ne dauneaza atat noua cat si societatii. In crestinism nu trebuie sa gandim legalistic pentru ca atunci o sa tindem sa cautam "clauze" si portite in contractul nostru cu Dumnezeu. Incercam sa-L fentam dar de fapt ne fentam pe noi. Asa ca da, orice fel de act sexual inainte de casatorie e un pacat. Daca vrei sa discutam in privat despre asta sunt dispus

| FreddieM a răspuns:

Daca ti-e gandul la s.x o.l sau orice idee de sex, adio castitate.
A fii cast e un concept filozofic, mental, psihologic, te invaluie neconditionat, te ilumineaza si iti formeaza acea identitate pe care nu prea o mai observam in zilele noastre, iar prin maniera expunerii problemei tale, nici la tine nu se vede. Cel mai bun clar exemplu pentru mine, (or mai fii fost si altii, dar asta e preferatul meu) a fost Mahatma Ghandi.
Atata timp cat te chinuie dilema, iar penisul se scoala inaintea ta, faci eforturi de pomana.
Pace

| Digikey a răspuns:

Cred ca ai muci in loc de creier.

| Algo098 a răspuns:

Credinta nu da intotdeauna cele mai bune rezultate. Stiinta e mai utila. Eu daca cred ca pot sa zbor, fara nici un aparat, nu inseamna ca voi putea zbura cu adevarat. Sa imi ghidez viata si actiunile dupa o carte de povesti ireale, dupa parerea mea nu e cel mai inteligent lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pune și oralul și masturbarea. Vreau să dau la teologie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că nu poți să faci copii prin acestea. Procreerea este singurul scop al sexului, și de aceea se consideră păcat toate tipurile de sex care nu ajută la acest lucru.

| Dandinelle a răspuns:

In general ce tine de placere pe partea trupeasca este desconsiderat in cazul asta.

| CORONAVIRUS a răspuns:

Bună! Nu sunt teolog și sunt fata. Ii pacat sa faci s.x.ora.l asa cum e păcat sa și gândești măcar. Sunt ortodoxa. Dacă ai sa încerci lucrul ala ai sa dai în altele nu cred ca ai sa te poți abține. Acum alegerea îți aparține, dar ai sa te înșeli singur dacă o sa faci asta.