| anonim_4396 a întrebat:

Vroiam sa va povestesc ceva daca aveti timp. Da, am fost si eu ateu pentru ceva timp.Insa asta, dupa ce am vazut intrebarile voastre(ateilor) de la categoria religie.Recunosc,sunt o persoana foarte usor influientabila, citind acele lucruri scrise de voi am zis ca "nu are rost sa mai cred nici eu"Mare greseala sa ma las ispitita de asemenea lucruri! Pentru binele oamenilor, mai ales binele adolescentilor, nu mai postati asa ceva va rog frumos.Nu va ganditi putin?
Ma, ia gandeste-te asa :daca exista?

Daca tu nu crezi in El iar el nu exista n-ai pierdut nimic., Insa: Daca tu nu crezi iar El exista, ai pierdut Totul!

Gandeste-te, ca prin astea faci si pe altii sa se dea dupa tine. Dupa ce am citit acele intrebari, raspunsuri (postate de atei) am inceput sa-mi pun si eu intrebari, am inceput sa postez si eu! Am fost pacalita, dar am reusit sa am vointa! Eu in adancul meu stiam ca El exista! Dar am inceput si eu cu intrebarile am inceput usor usor sa nu mai cred deloc. Ajunsesem sa-mi faca placere sa ma laud ca eu nu cred in El. Dumnezeu exista, dragii mei.Si sa stiti ca intr-o buna zi veti ajunge la cuvintele mele. Poate e o faza a tineretii dar ce e mai grav e faptul ca exista atei de varsta lu' bunicu! Unde ajunge lumea asta? Eu in acest moment sunt convinsa ca el exista.De cate ori ma rog la El ma ajuta! Credeti ca nu aveti ce pierde. Acum o sa va ziceti in gand "daca o sa cred n-o sa mai fiu la moda cu rokerii, prietenii mei," "n-o sa mai pot asculta Dimmu Borgir si alte chestii! " Dar voi stiti ma, macar, faptul ca majoritatea astora cu black metalul cu videourile asa zise "sataniste" fac asta pentru bani si ei de fapt sunt crestini si cred in Dumnezeu? Nu stiati, nu-i asa? Documentati-va! Dumnezeu iarta multe lucruri, insa daca nu-l recunosti ca Tata ai pierdut iubirea lui.Gandeste-te ca e ca si cum i-ai spune tatalui tau ca nu e tatal tau.Sau mamei tale, ca nu e mama ta.Am avut multe experiente in care Dumnezeu m-a ajutat extrem de mult.

Mama mea, era sa moara intr-o zi.Eu aveam vreo 10 sau 9 ani.Eram langa ea, o vedeam cum isi trage ultimele suflari, o durea inima ingrozitor, si era pe punctul de a muri.
Atunci, in acel moment, m-am pus in genunchi, m-am rugat la Dumnezeu. L-am inplorat sa o salveze, m-am inchinat, dar am spus totul cu multa credinta. Dumnezeu m-a ascultat. Dintr-o data mama era bine, dintr-o data ii revenise respiratia la normal si am luat-o in brate. II multumesc Lui Dumnezeu...

Reveniti-va si voi, ca nu e bine,

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Sunt 700% de acord cu tine! Tot ce ai spus mai sus este adevarat! Si mi-e sila sa ma uit la ca tampenii ati scris mai jos(ateii), nu stiu...ganditi inainte.

28 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

De ce n-aș pune eu întrebări? Dacă există oameni influențabili să nu mai intre la categoria asta, mă lasă pe mine rece dacă x-ulescu e așa de prost încât nu gândește pentru el și crede orice îi zic.

| Esperança a răspuns:

Dumnezeu sa iti mareasca credinta si nu numai tie ci si tuturor oamenilor! De ce sa te lasi influentat de niste oameni care oricum nu cred in Dumnezeu,in suflet,in viata de dupa moarte? Ma uit la numele tau "BlackMetallsMyLife" pai te inteleg de ce esti usor influentabil,nu stii ca si muzica iti influenteaza viata?
E normal ca un om care toata ziua asculta doar black metal,toata ziua ii urla aia in urechi,nu mai poate sa se gandeasca la nimic.
Acum mi-am dat seama ca degeaba le vorbesc de Dumnezeu,cand lor pe de-alta parte le canta diavolul in boxe!
Ca sa auzi vocea Lui Dumnezeu trebuie sa ai pace si liniste in suflet!
Sfatul meu e sa renunti la muzica asta draceasca si sa incerci sa te apropii mai mult de Dumnezeu in orice vreme,nu numai cand ti se intampla ceva rau,ca Dumnezeu nu este cobaiul tau la care tu apelezi numai cand ai chef.
Asculta muzica care te apropie de Dumnezeu, nu care te indeparteaza de El!
Stiu ca o sa primesc multe voturi de "stupid" da chiar nu ma intereseaza. Cine vrea sa inteleaga bine, cine nu iarasi bine.
Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Marijuana asta...

| Allrc24 a răspuns:

Bine ai revenit la credinta:) ma bucur pentru tine. stii ce spune Biblia/: "Mare bucurie sa face in cer pentru intoarcerea unui pactos la credinta" pentru uul singur.vezi cat de mult te iubeste Dumnezeu?:)
Care este cauza indepartarii tale de la credinta? ai pacatuit? sau pur si simplu ti s-a stopat brusc credinta? oricare ar fi cauza iti recomand sincer:mergi si spovedeste-te curat la preot(sa nu "uiti" intentionat pacate,sa vii cu toata increderea ca Dumnezeu ca te va ierta si cu dorinta de schimbare si ascultare de Dumneze pe viitor), Domnul te va ierta, te vei simti eliberata si dornica de a face Voia Lui.In fiecare dimineata rosteste crezul.http://www.crestinortodox.ro/......79213.html cumparati o biblie, fa-ti un obicei in a citi din biblie mai ales noul testament.citeste psaltirea http://psaltirea.org/ scoate lacrimi si din cea mai impietrita inima.tine post cateva zile tot e postul craciunului,macar vineri si miercuri, fa milostenie, nu saracesti daca ajuti un necajit si ii dai cativa banuti sa isi ia o paine. dimineata bea trei inghitituri de aghiasma. Tatal Nostru ajuta foarte mult.Roaga-l pe Dumnezeu sa te ierte pentru necredinta si pacate: "Doamne cred, ajuta necredintei mele!". si ai incredere in Dumnezeu. Sfantul Duh poate aduce si cel mai pacatos si impietrit om la credinta.trece.si eu am avut aceasta problema.respecta sfaturile si va trece.totul este nadejdea catre Dumnezeu! Domnul sa te lumineze. fa-ti un obicei in a merge la biserica, nu ezita sa vb cu un preot daca simti nevoie despre ce te macina, nu este o rusine.te va sfatui mai bine.
http://www.reinviesperanta.com/......-tale.html

| Zenicide a răspuns (pentru Allrc24):

Ai uitat sa adaugi: Crede si nu cerceta, sau cerceteaza si studiaza doar Biblia.
Asa fac "oile" si de asta au nevoie de un "pastor".

Cu respect, Lupul.

| Paulla a răspuns:

Deci tu îmi sugerezi să nu-mi exprim opinia pentru că alţii sunt uşor de influenţat? Nu-i problema mea. Şi dacă tot ai adus vorba, eu consider că le fac un bine. Pariul lui Pascal e aşa de argonat, el afirmând că dacă crezi nu pierzi nimic. Aş putea face chiar acum o listă imensă de lucruri importante(cel puţin pentru mine) pe care le pierzi. Şi aş putea să mai adug o grămadă de argumente, dar am făcut-o de prea multe ori. Just google it.
Şi de ce ai băgat la sfârşit povestea aia cu mama ta? Ar trebui să fiu impresionată şi să încep să plâng ca o proastă? Nu-mi pasă nici de maică-ta, nici de tine, ci doar de propria persoană. Sau ar trebui să spun 'oh nu, miracol!'? Ai auzit de acel satanist ce purta o mişcare împotriva Bibliei, care a scăpat de moarte 'printr-un miracol'? Bineînţeles, acum ai să spui că 'a primit o altă şansă'. Pentru ce altă şansă? Zeul iudeo-creştin e atotştiutor, ştie că degeaba primeşte 'altă şansă'.

| Trinitas a răspuns:

Religie este o categorie unde discutam diferite aspecte ale crestinismului, ne certam, glumim pe seama aberatiilor din biblie etc si sunt sigura ca pe toti de-aici ii doare-n 14 daca te influenteaza sau nu.
Am vazut citatul ala de treij'de mii de ori din partea crestinilor si observ ca nu va duce capul sa intelegeti ce inseamna. Pe langa faptul ca e folosita de catre crestinii doar cu numele de fiecare data cand raman fara argumente, inseamna ca tu crezi doar de frica, pe cand tot voi latrati ca [virgula] crestinismul e religia dragostei.
Prin faptul ca ai inceput sa iti pui intrebari inseamna ca ai inceput sa gandesti. Pentru a evolua, omul si-a pus intrebari si a cautat raspunsuri. Daca oamenii nu puneau la indoiala ce li s-a bagat pe gat pana acum, am fi trait inca in pom. Daca tu crezi nu intereseaza pe nimeni, esti prea insignifianta ca cineva sa isi bata capul pentru a te face sa intelegi niste idei.
Ateismul nu este o faza a tineretului. Unii considera Biblia prea SF pentru a fi luata in serios, altora li se rupe de religie.
Habar n-ai daca Dumnezeu exista sau nu. Pe tine te-a ajutat? Felicitari, pacat ca nu-i ajuta si pe copiii africani care mor zilnic de foame, boli etc.
Rokul n-are legatura cu religia. Dar ca orice copil abia scapat de sub fusta mamei care habar n-are pe ce lume traieste, trebuia sa te iei si de aspectul asta.
Daca luam putin la puricat Dimmu, din 13 membrii respectiv ex-membrii nici unul n-a spus ca ar crede in Dumnezeu. De unde ai aflat tu o informatie atat de revolutionara, i-ai intrebat in vis?
In incheiere, ca sa-mi exprim atitudinea fata de tine, ti-as da linkul spre video-ul ala cu „Ma doare-n ****" al lui Woodenpints, dar mi-e prea lene.

| Woodenpints91 a răspuns:

Ori ţi-a spart cineva contul,ori încerci să trollezi,ori eşti o persoană de căcat cu mai multe feţe.
Dacă tu spui că în adâncul tău ştiai că el există,dar o făceai pe ateul,eşti clar falsă şi ipocrită.
Şi da, ai dreptate Varg Vikernes e cel mai conştiincios creştin, doar că în timpul liber o mai face el pe ateul şi dă foc la biserici.

| monstrulet a răspuns:

Daca Anubis exista si tu nu crezi in el? Ia gandeste-te putin.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Şi ai pierdut clipa de luciditate... pleacă înapoi în peştera obscură(religia).

Oamenii uşor influenţabili ca tine mereu se vor lăsa purtaţi de vântul celor cu voinţă puternică, pariu că pot să te conving să redevii ateu.

Fiecare decide ce vrea.
Iar dacă mai bagă un creştin pariul lui Pascal, jur că nici Dumnezeu n-o să vă protejeze de mânia mea.

| n0matterman a răspuns:

Tl;dr

| Wehrmacht a răspuns:

Dar crestinilor nu le spui nimic? Ca si eu fac acelasi lucru.Incearca sa ni-l bage pe dz pe gat. Exact asa cum incerci si tu.

| Holocaust a răspuns:

Bravo ţie,ce să zic. Când am văzut numele,şi după m-am uitat şi la întrebare,m-am gândit că ţi-a spart cineva contul.
Dacă mi s-a întâmplat vreodată un lucru bun,niciodată n-am zis "Mulţumesc,Doamne!",mi-am zis pur şi simplu,"Mamă, ce noroc am avut!"fie că e vorba de un test la matematică, fie că am găsit o hârtie de 10 lei,în buzunarul din spate al blugilor mei,fie orice altceva.
Să cred, în D-zeu, 100%, eu nu pot, şi nici n-am putut.Nu sunt creştină,nu sunt nici atee,şi nici n-am pretins vreodată că aş fii...
Dacă cineva scăpa de cancer,de exemplu,n-o să zic că-i datorat lui D-zeu.E datorat medicilor şi faptului că celula canceroasă a încetat să se răspândească. Oarecum noroc.
în primul rând,eu o să cred mereu în mine.în al doilea rând,nu prea mă interesează părerea celorlalţi în legătură cu existenţă lui D-zeu
. Când ambele tabere vor descoperi ceva mai credibil, încât să nu mai se deţină verigi lipsă, să mă anunţe şi pe mine.
Cheers.

| GusWaters a răspuns:

1.Charlie Manson, cel mai mare criminal individual din istorie inca traieste, are peste 70 de ani.
2.Nergal e unul din cei mai non-crestini oameni ce ii cunosc, a facut leucemie, si i-a trecut.
3. Exista mii de crestini practicanti ce mor nejustificat,din te si miri ce cauze, in fiecare zi.

Your argument is invalid, sir.You fail!

| NoChanceForUs a răspuns:

„Daca tu nu crezi in El iar el nu exista n-ai pierdut nimic.,Insa: Daca tu nu crezi iar El exista, ai pierdut Totul!"
Ăsta e argumentul suprem al cretinității. Când nu știți în ce ape vă scăldați,băgați repede o frază auzită pe undeva ca să scăpați. Dacă Dumnezeu e o entitate care vrea ceva în schimbul a ce are de oferit,atunci nu e cu nimic mai presus de mine,simplu lăbar de rând.
Mai faceți și voi o pauză din pupat în fund, ștergeți-vă la gură, tratați-vă herpesul și de data asta conectați cablurile și gândiți înainte să deschideți gura.

| Toluk19 a răspuns:

Bravo! Cautal pe Dumnezeu! Raymusic spunea ca tot ce este legat de Dumnezeu este propaganda crestina!
El chiar ca este bolnav saracu!

| Omulrational a răspuns:

De ce oare nu veniti cu argumente logice sa va demonstrati cauza si veniti doar cu citate din Biblie si cu pariul lui Pascal care daca o luam asa se poate aplica la orice zeu,daca Zeus,Buddha,Allah, Monstrul Zburator de Spaghete si alte sute de zei exista, nu v-ati gandit niciodata daca zeul vostru nu e real si spre exemplu Allah e real ce ati pati?

| DragosConstantin a răspuns:

Si eu am fost o scurta durata ateu, dar am renuntat la ateism pentru. totdeauna de ce? pentru ca am ajuns la concluzia ca mai bine ma ascult pe mine insumi si sa urmez ce cale consider eu ca e buna decat sa ascult de altu... oricum trebuie sa ai mare grija in lumea asta ca e foarte corupta si rautacioasa si te face si pe tine asa.In final,vreau sa spun ca eu cred in Dumnezeu,in Iisus Hristos, in ceilalti Sfinti si cred ca o sa vina si judecata intr-o zi,dar nu ma consider crestin-ortodox, deoarece majoritatea sunt foarte inchisi si nu vor sa accepte si alte idei sau lucruri, sunt fanatici si mult prea fixati numai pe o idee.

| Mindreader13 a răspuns:

Mie îmi place să influențez negativ tongue

| Zenicide a răspuns:

Ma, ia gandeste-te tu asa : Daca nu exista am fost toti nebuni, am crezut in sarpele vorbitor si arca lui Noe, pacat originar, si alte prostii gramada fara sens. Am fost toti parte a unei nebunii de proportii mari, doar de frica "iadului", sau pentru comfortul vietii "eterne". Suna mai bine asta?

| adyth a răspuns:

Doar pentru ca nu toata lumea crede in toate tampeniile din Biblie asta nu inseamna ca sunt atei draga mea.
Inca mai avem libertate pe internet, deci fiecare are dreptul la opinie.
Si ce treaba are rockul cu religia happy la fel de bine exista si formatii de rock crestine.

| AndiNyctophilia a răspuns:

Ma bucur ca ai venit pe calea Dreapta, alaturi de Dumnezeuhappy
Si sa nu te lasi influentata de atei, pentru ca ei nu stiu ce zic si o sa piarda foarte mult, Dumnezeu sa te binecuvinteze!

| someone011 a răspuns:

Prin acest post pe care l-ai scris nu vei cinvinge pe nimeni sa "creada".Eu una, sunt agnosta(adica nici atee nici crestina). Daca Dumnezeu e o pisica sau altceva?laughingCe certitudine avem noi ca "EL" este un el si nu o ea? In biblie se spune sa nu credem in idoli.El ce este? nu se incadreaza la aceasta categorie?
De ce sa scriem el cu E mare? Asta inseamna ca pacatuieste intr-un fel, fiindca se bucura de veberatia altora.De ce sa construim biserici scumpe in onoarea lui, in loc sa ajutam copii din africa?
Religia asta e al dracu de complicata...

| spookydrums a răspuns:

1: Renunta la nickname-ul tau, il gasesc rusinos.
2: Dimmu Borgir si alte trupe comerciale de "black metal" nu sunt in nici un caz crestini, trebuie sa fii in culmea ipocriziei sa fii crestin si sa prestezi in postura in care o fac ei. Din Dimmu Borgir doar Shagrath e satanist, restul sunt ori atei, ori agnostici, deci mai documenteaza-te tu in primul rand.
3: Nu am nimic cu faptul ca te-ai reintors la credinta, inteleg ca esti influentabil/a si se vede. In schimb am ceva de reprosat cu privire la ceea ce spui despre atei si posturile lor de pe aici. Tocmai ai insinuat ca este rau sa gandesti, sa iti pui intrebari, sa incerci sa iti explici anumite aspecte ale existentei, ba din cate inteleg din ce ai scris, oamenii care fac asta ii consideri mai mult sau mai putin nebuni. In perspectiva ta este gresit sa te cunosti mai bine, sa evoluezi, sa iti constientizezi existenta, sa iti construiesti un sistem de principii si conceptii proprii...Nu inteleg de ce vedeti gandirea ca pe un lucru negativ, pur si simplu va place sa inchideti ochii si sa va astupati urechile, pentru ca va este teama sa descoperiti ca Dumnezeu (poate) chiar nu exista in felul cum vi l-ati imaginat voi. Pentru crestini este foarte simplu: aveti un manual, cu toate raspunsurile acolo, pe care il urmati orbeste. Pentru ca va e lene sa va construiti propria cale, propria personalitate, va este frica de singuratate. Dumnezeu exista pentru ca voi vreti sa fie asa si pentru ca aveti nevoie de El, pentru ca nu sunteti in stare sa va luati viata in propriile maini, e prea multa responsabilitate, aveti pur si simplu nevoie de cineva pe care sa laudati sau pe care sa dati vina. Credeti in Dumnezeu de teama, nu pentru ca asa simtiti; va impuneti sa credeti in el si reprimati violent orice suspiciune launtrica cu privire la subiectul asta, va hraniti cu propria minciuna. Stiu asta pentru ca si eu am trecut prin asta, si eu am fost foarte religios la viata mea, fortat de propria-mi constiinta, si recunosc o persoana de genul cand o vad. Voi nu vreti sa ajutati oamenii din jur (cei defavorizati) pentru ca asa este in natura voastra si pentru ca asa SIMTITI, ci pentru ca asa ati fost INVATATI. Voi vreti "sa va dati bine" pe langa Dumnezeu, ca sa va ocupe si voua un loc in Rai, ca sa nu ajungeti in Iad. Teama este sursa voastra de credinta.
4: Imi pare rau sa o spun, dar ori esti ipocrit/a, ori ai o varsta mica. Ai vrut sa fii "cool" si sa fii mai "special/a" asa ca te-ai dat dupa ateii de pe TPU si ai mancat excretiile lor digitale, era ok, pentru tine atunci Dumnezeu nu mai exista pentru ca o duceai bine, insa a reinceput sa existe in momentul in care te-ai vazut pus fata in fata cu o situatie grea. Deci, inca un lucru de retinut: Dumnezeu exista doar cand dai de greu, nu? Nu iti spun sa renunti la credinta ta, ci pur si simplu, renunta la ipocrizie si nu ii judeca pe cei care au "nesimtirea" de a gandi, invata sa filtrezi informatiile, sa poti face deosebirea dintre "bine" si "rau" si sa nu respingi alte puncte de vedere. Ia-le in considerare si nu fugi de ele, trebuie sa iti aperi convingerile, in cazul in care sunt atat de puternice. Biblia de asemenea te indeamna sa "cauti si vei afla". Pentru ca pana si dupa criteriile propriei tale religii, ceea ce faci nu este bine...O zi buna si iti doresc ca pe viitor sa deschizi ochii...happy

| EvangelineLovin a răspuns:

Daca tu nu crezi in El iar el nu exista n-ai pierdut nimic., Insa: Daca tu nu crezi iar El exista, ai pierdut Totul!
Ai dreptate, de asta nici nu stau sa citesc ce spun ei.happy pentru ca e o pierdere de timp.Pai, pentru binele lor sa speram ca o sa se lumineze si ei pana nu e prea tarziu. Doamne ajuta!

| KaterinkaBoy a răspuns:

Bravo tie.Bine ai facut!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si, acum ce vrei, sa te aplaud?