| CinevaAnonimă a întrebat:

Am auzit că dacă moare un călugăr nu i se pune pernă sub cap, ci niște cărămizi. E adevărat? De ce nu se pune pernă?

2 răspunsuri:
| DuckDodgers0 a răspuns:

Nu stiu cat este de adevarat ca nu i se pune perna. Caramizi da se pun, pe ele este scrijelit numele, anul si manastirea, astfel incat daca peste sute de ani este dezgropat si se dovedeste ca este sfant (are trupul neputrezit) sa stie cine a fost...

| pacatosulBogdan a răspuns:

Probabil din smerenie. Hristos nici nu avea unde sa-si plece capul (Matei 8:20).