| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am cateva intrebarii pentru crestini vreau sa stiu ce opinie aveti voi despre arca lui noe? Chiar credeti ca s-a intamplat asa cum scrie in biblie? si daca da explicati-mi si mie unele chesti, 1 cum a reusit noe sa ajunga la varsta de 600 de ani in epoca bronzului cand media de viata era de 35 si cum a reusit ca la varsta de 500 de ani sa aiba 3 fii. Iar apoi cum a reusit la varsta de 600 de ani sa construiasca o arca si sa adune cate 2 din fiecare animal tinand cont ca sunt 10 miliarde de specii, cum a reusit sa aduca animale din africa, america, australia pana la arca lui? Si cum a reusit sa stranga si mancarea pentru toate specile tinand cont ca fiecare animal are preferinte diferite, Apoi cum a facut curatenie? pentru ca atatea animale produc foarte multe excremente. Si ce s-a intamplat cu animalele din ocean? pentru ca apa de ploaie e apa dulce iar apa din ocean e apa sarata iar combinatia dintre cele doua e otrava pentru specile marine. Si acum cea mai importanta intrebare de ce credeti ca e bine si e moral ca dumnezeu sa creeze un potop care sa dureze 40 de zile si 40 de nopti, omorand atatia oameni, chiar erau tot pacatosi? inclusiv copii, bebelusi, oameni nascuti orbi? chiar aveau ei pacate asa mari? Iar dupa ce sa incheiat pototul cum a reusit noe ca el si familia lui, totalu find de 8 membri sa reuseasca prin incest sa populeze pamantul, si trebuie sa ne mai intrebam cum a reusit sa faca copii africani, asiatici, aborigeni si toate rasele tinand cont ca ei au fost albi? Astept raspunsurile voastre. mersi

Răspuns Câştigător
| Vladuthz a răspuns:

E total firesc sa puna intrebarile astea, nu crezi? Nu crezi ca merita o explicatie? Sau tu esti genul: noi ascultam noi nu gandim?

10 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

In legatura cu animalele din ocean... hmmm, poate avea un jacuzzi pe arca.

| Rapplex a răspuns:

Povestea cu Arca lui Noe este preluata de Biblie.Este prezentata foarte diferit si sunt bagate multe informatii de catre cei care au scris Biblia."Potopul" a avut loc in zona Turciei cu mult inaintea Bibliei, adevaratul "potop" fiind in urma cu 8.300 de ani prabusirea ghetarului Nord American a dus la o crestere a nivelului apei la nivel global si la formarea Marii Negre, prin extinderea Marii Mediterane dincolo de stramtoarea Bosfor.Asta e scenariul potopului preluat de Bibliewinking

| Inferno a răspuns:

Noe a reusit sa ajunga la acea varsta deoarece el nu era un simplu om. Asa cum Supermen este nemuritor asa Noe a ajuns la 600 ani.
A avut 3 fii pentru ca nu era un om obisnuit.
A construit arca folosinduse cu ajutorul lui Dumnezeu.
A adunat animalele folosinduse de teleportare.
Mancare a strans-o tot folosinduse de teleportare.
A aruncat excrementele in apa.
A strans in arca si animalele de ocean pe care le tinea in bazinele uriase din arca.
Dumnezeu a creat potopul asa cum a creat si universul, deci nu e greu.
Si poate ca a vrut si el putina distractie, nu? laughing
Tu daca ai fi Dumnezeu nu ai face la fel?
Copii africani, asiatici, aborigeni au suferit o mutatie genetica.
Acum ai inteles?

| Anonymus314 a răspuns:

Inainte calendarul era impartit altfel.
Animalele au venit singure
I-a dat Dumnezeu mancare sau nu le-a trebuit mancare fiind in grija Domnului
Si acum se nasc copii diferiti, depinde de clima si de parinti.

Dumnezeu poate face orice, asta implica si hrana animalelor si puterea omului la orice varsta.

PS: Epopeea lui Ghilgames e si ea o dovada a potopului.
Citat: "Neconsolat, puternicul Ghilgameș pleacă în căutarea nemuririi, despre care aflase că fusese acordată de zei, în mod exceptional, unui singur om, înțeleptului Uta-napiștim, supraviețuitorul Marelui Potop, cu care divinitățile pedepsiseră omenirea. "
Sursa: wikipedia.

| akta a răspuns:

Noe era mai descurcaret si avea relatii sus-puse.

| LoveeYouuSweety a răspuns:

Dar nu ti se pare ca esti cam curios/curioasa?
Lasa istoria asa cum e happy.

| Cypronge a răspuns (pentru LoveeYouuSweety):

Curiozitatea e ceva natural, e normal sa ne punem intrebari, eu pun intrebarile acestea pentru ca imi pasa daca cea ce crede o parte a populatiei e bazat pe adevar sau doar pe mitologie, credinta ne influneteaza faptele si de aceea trebuie sa stim ce e real si ce nu. Ps nu e istorie, istoria se bazeaza si pe descoperiri arheologice.Si trebuie sa te mai gandesti ca daca toata lumea era nepasatoare si nu era curioasa atuncea si in zi de azi am sta in colibe carpite cu pamant, daca nu esti curios nu descoperi, daca nu gandesti pentru tine atuncea nu ai personalitate si doar faci parte din decor.

| LoveeYouuSweety a răspuns (pentru Vladuthz):

In primul rand gandeste-te un pic... Daca am intreba toti despre orice (cum ar fi religia) am ajunge sa punem intrebari nefiresti (ex. Daca Dumnezeu a creat lumea, pe Dumnezeu cine L-a creat?).

| LoveeYouuSweety a răspuns (pentru Cypronge):

E istorie pentru ca daca nu exista nici o dovada nu mai exista nimic referitor la celebra "Arca lui Noe".

| Anonymus314 a răspuns (pentru LoveeYouuSweety):

Arca de pe muntele Ararat e si ea o dovata(ma rog, ce-a mai ramas).

| Vladuthz a răspuns (pentru LoveeYouuSweety):

E total firesc sa puna intrebarile astea, nu crezi? Nu crezi ca merita o explicatie? Sau tu esti genul: noi ascultam noi nu gandim?