| costinvlad a întrebat:

Salutare. Care este legatura dintre Satanism, Iluminati si Francmasoneria(Masoneria moderna)? Masonii, se crede a fi satanisti. Nu sunt. Ei sunt evrei foarte multi, rabini si multi altii. Ei il venereaza pe Zeul Evreu YHWH(Yahweh; Yehowa; Allah).
Eu cred ca ei au inventat tot ca sa ne controleze. Pe net am scris: "Adevarul despre masoneria moderna" si am gasit ceva pe un site numit seruah. Voi ce credeti? Eu spun ca nu au nimic in comun cele 3.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Cu satanismul nu, dar cu creștinismul... da.Ei sunt tartorii ce au creat acest program de distrugere în masă al spiritului omului.
Se știe că Hitler era pasionat și practician al ocultului satanic, de asta el cunoștea faptul ca evreii au pus bazele distrugerii spirituale a omului, de asta a făcut ce a făcut cu evreii.

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Masonii, se crede a fi satanisti. Nu sunt."
Ba sunt si inca de frunte.

| SG1995 a răspuns:

Dude lasă la o parte cospirațiile îți prăjește creier, așa "seruah" e o mașină de spălat creier face parte dintr-o sectă neo-nazistă creată de soția fostului președinte al partidului neo-nazist american. Aia a spălat cretini pe creier și a făcut bani pe seama proștiilor deoarece realmente trăieste din donațiile adepțiilor, care cică pentru "cercetare".

| AC4S4 a răspuns:

Sunt doar teorii conspirationiste care sunt interesante pentru cei de 12-14 ani care cred ca au aflat adevarul despre lume. Nu le crede.

De cand YWHW se traduce cu Allah?

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"De cand YWHW se traduce cu Allah?"

E acelasi spirisudus. Poate nu stii, dar islamistii au aceleasi povesti ca voi la baza.

| AC4S4 a răspuns (pentru Holiday):

Poate nu ai inteles ce am scris, nu-i problema, 42% din elevii romani nu inteleg ce citesc.
Sau poate ai inteles si esti prost informat crezand ca YHWH inseamna Allah, rau de tot.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

YHWH de fapt nu inseamna nimic. E un nume. Unul din multele nume ale spiridusului iudaic, preluat de altii in diverse forme si rebranduit cu diverse nume si porecle.

| DeyCj a răspuns (pentru AC4S4):

De când s-o inventat creștinismul.Chestia cu satana nu-s povești. Poveste e creștinismul. Testat și dovedit. happy

| Mircea08 a răspuns:

Pentru crestini exista doar doua grupe
- crestini
- altii
Indiferent ce sunt acei altii, in conformitate cu Evanghelia ei nu vor intra in imparatia cerurilor
La fel este pentru oricare alta religie, fie ea si religia satanica. Daca cineva crede ca exista un creator, atunci primul lucru pe care trebuie sa-l faca este sa cerceteze care religie ofera acel fel de "a trai" care se potriveste cu felul lui de a fi. Daca nu crede in nimic ar trebui sa nu fie interesat de nimic ce ar avea legatura cu vre-una din religii. Acest lucru nu prea se intampla ceea ce demonstreaza ca nu prea sunt atei convinsi, sunt doar indivizi care mint ca nu-i intereseaza nimic dar de fapt studiaza tot felul de teorii care tin de creatie, si se baga in orice discutie pentru a contrazice pe credinciosi, cu scopul de a vedea daca nu cumva a ales gresit cand a hotarat sa fie ateu.

| varsanofie a răspuns:

Începând cu francmasoneria, cuvintele „francmason", „francmasonerie" sunt forma românească a cuvintelor englez free mason, francez francmaçon și german Freimaurer care înseamnă „zidar, constructor liber" și reprezintă o moștenire a uneia din rădăcinile francmasoneriei: breasla zidarilor care construiau biserici, bazilici și catedrale în Evul mediu. În secolul al XIX-lea, a apărut în limba română și varianta „farmazon", provenită din cuvântul similar rusesc însemnând „năzdrăvan", cu aceeași origine ca și „farmec" și „farmacie" (în elenă „vrajă", „leac").
Ei nu venerează pe YHWH, Allah, Yehowa, etc., prin inițierea unui ritual comun, depunând un jurământ pe una din cărțile sfinte ale marilor religii cred într-o „putere supremă" spusă și „mare arhitect al universului". Ceea ce poate fi găsit și în primele pagini din geneză, crearea lumii. happy rezolvând marele mister cu masonii, ne aducem aminte de îngerii decăzuți, lumea dinaintea facerii, putând face cu ușurință legătura cu satanismul, unde Simbolul Satan – în satanismul modern nu este zeu, ci doar un simbol pentru dumnezeu, unde satanismul modern este o filozofie bazată pe Biblia Satanică și pe Biserica lui Satan, fondată de Anton Szandor LaVey. Trecând de la una la alta, sunt ordine in așa zisa masonerie modernă, până și iluminații ajungând un ordin a unei societăți secrete, recrutați din loji masonice urmărind a promova perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În concluzie, toate au o legătură între ele, de la masonerie până la iluminați, putând spune că satanismul este o altă inițiere în loje masonice, urmând a promova Individualismul fundamental, bazat pe conceptul nietzschean unde individul este singurul responsabil pentru viața sa și că trebuie să se ridice peste perceputa conformitate a maselor pentru a găsi o cale în viață. Pe scurt nimeni nu stă inventând ceva din dorința de a controla, mai puțin DarkVader laughing care până la urmă a fost învins de forțele binelui big grin. Vorba lui AC4S, sunt doar teorii... în spatele cărora se află mici adevăruri. În general se caută a se construi o lume altfel, de aici să apară această formă de control, neavând o viziune pentru a se poate ține în frâu 7.4 miliarde de ființe. Do the math. Chiar și cu așa ziși 10% din populație controlând ceva, restul când se vor opri pentru o secundă își vor aminti că sunt liberiwinking cum sunt animalele, pe scurt.

| varsanofie a răspuns (pentru varsanofie):

În general suntem controlați dacă am plătit taxele la timp și dacă ne-am spălat pe dinți happy

| blackmd a răspuns:

Am citit cartea,, Îngeri și Demoni,, de Dan Brown. și interesantă idee am găsit asupra subiectului ăsta : Iluminatii erau cele mai luminate minți ale Europei ( fizicieni, matematicieni, astronomi ) devotați relevării adevărului științific, ei erau asasinați de Biserică fiindcă au dezvăluit unele adevăruri științifice, dintodeauna religia a persecutat știința asta o știm cu toții. Ei au fondat prima bancă de creiere a planetei și s-au autointitulat,, cei iluminați,,. Puterea lor a devenit atît de mare, încît Biserica ia considerat cea mai periculoasă grupare anticreștină. Biserica a denunțat confreria ca fiind Shaitan, un termen islamic ce înseamna,, Dușman,, a lui Dumnezeu. Acest termen este prezent în multe limbi care se vorbesc azi pe pămînt :,, Satan,,. Iluminatii erau satanici, dar nu în sensul modern al termenului, adică pentru majoritatea oamenilor, cultele satanice sunt niște grupări ce-l venerează pe Diavol, totuși în trecut, sataniștii erau oameni educați, care se afirmau ca adversari ai Bisericii. Biserica a răspîndit zvonurile despre sacrificii de animale, magie neagră și ritualuri etc. Astfel s-a născut satanismul modern. Putem spune că Iluminatii erau niște supravețuitori, ei au străbătut Europa în căutarea unui loc sigur în care să se poată regrupa. treptat ei au fost integrați intr-o altă organizație secretă : Francmasonii. După ce i-au adăpostit pe savanții fugari în secolul al XVII-lea membrii acesteia au crescut la număr, ocupînd treptat poziții tot mai înnalte, pe ascuns și-au refăcut confreria științifică în centrul organizației masonice. Apoi Iluminatii s-au folosit de sistemul mondial de interconexiuni al lojilor masonice pentru a-și extinde influenta. Ei au contrinuit la fondarea unor bănci, uzine și unversități pentru a-și finanța planul : crearea unui unic stat global, un fel de Nouă Ordine Mondială. Și da, ei au inventat tot ca să ne controleze.

| costinvlad explică (pentru blackmd):

Francmasonii sunt condusi de evrei. Nu sunt satanisti. Francmasoneria originala a fost infiltrata, evreii punand mana pe aceasta. Evreii au schimbat principiile francmasoneriei originale(Care erau luciferiene, se baza pe libertate totala, evoluare spirituala) si au modificat in principii ce serveau intereselor propii. Aceste noi principii evreiesti sunt:
1) Ciparea omenirii pentru control total.
2) Sclavirea neevreilor(Gentililor).
3) Indepartarea de la adevar si de la cunostintele spirituale.
4) Pastrarea secreta a acestor planuri ale lor.
5) Distrugerea spirituala a omenirii.
6) Dezinformarea totala privind alchimia sufletului.
7) Rautatea fata de gentili.
8) Fondarea Guvernului Mondial Comunism