| VelaJohnny a întrebat:

Citeam din Biblie, cand am dat de versetul asta interesant. Multi oameni sustin ca Dumnezeu condamna consumul chiar si moderat de bauturi alcoolice, cum ar fi vinul, si spun ca de fiecare data cand Biblia mentioneaza cuvantul „vin", se refera de fapt la „must". Ei, bine, versetul asta ar trebui sa le schimbe tuturor parerea:

Isaia 25:6 „Iehova al armatelor va pregăti pentru toate popoarele pe muntele acesta un ospăţ cu mâncăruri cu mult ulei, un ospăţ cu vin ţinut pe drojdii, cu mâncăruri cu mult ulei, pline de măduvă, cu vin ţinut pe drojdii, filtrat"

De obicei acele persoane folosesc traducerea Cornilescu, dar Cornilescu nu traduce ca NWT, insa am Biblia Traducerea Fidela reda foarte asemanator (pentru cei care cred ca e eronata NWT)

Şi în acest munte DOMNUL oştirilor va face tuturor popoarelor un
ospăţ al lucrurilor grase, un ospăţ al vinurilor pe drojdii, al lucrurilor grase
pline de măduvă, al vinurilor pe drojdii bine rafinate

Sursa

http://fidela.biblecluj.ro/files/fidela42014.pdf

Ei, m-am documentat despre utilizarea drojdiei, si am gasit asta:

„Fermentaia este procesul in urma caruia, drojdiile consuma zharul din must si-l transforma in alcool etilic si dioxid de carbon.
Aceasta etapa este esentiala in obtinerea unui vin de calitate.
Drojdiile din must au nevoie de temp. optime pentru a se putea multiplica intr-un anumit intervel de timp."

sursa
https://vinnaturaltraditional.wordpress.com/cum-fermente aza-vinul/

Prin urmare, Biblia nu condamna consumul de alcool, mereu scrie ca betia e condamnata, ceea ce e o diferenta. De asemenea, mi-am adus aminte de un alt verset, Matei 9:17

„Nici nu se pune vin nou în burdufuri vechi. Dacă se pune, burdufurile se sparg, vinul se varsă şi burdufurile se strică. Ci vinul nou se pune în burdufuri noi şi amândouă se păstrează"."

Mustul nu are cum sa produca efectul asta, insa vinul da. Deci, Biblia cand spune substantivul „vin", se refera la vin, nu la must. Ei, Biblia contine si cuvinte de lauda la adresa lui Dumnezeu, pentru vin;) :))

Psalmul 104:14, 15

„Faci să încolţească iarba verde pentru animale
şi plante spre folosul oamenilor,
făcând să iasă din pământ hrană,
vin, care înveseleşte inima omului muritor,
ulei, care face să strălucească faţa,
şi pâine, care întăreşte inima omului muritor."

E clar, Biblia nu pune in lumina proasta consumul moderat de alcool, doar excesul este condamnat. Voi ce parere aveti? Apropo, intrebarea e pusa la plictiseala, dar nu inseamna ca nu vreau opinii.

20 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Eu am o problema cu chestia asta: "mancaruri cu mult ulei". Eu daca vad mult ulei intr-o mancare mi se face greata.
Si nu stiu cat de sincer esti cand spui ca intrebarea e pusa la plictiseala, cand se vede clar ca ai depus ceva efort ca sa o pregatesti: selectate versetele, gasita o alternativa la traducere, sustinut fiecare detaliu cu argumente. Toate astea le-ai facut la plictiseala?

| VelaJohnny explică (pentru sabin89):

Pai, asta e un hobby al meu, sa-l numesc asa. Mi se pare destul de interesant sa fac cercetari in domeniul Bibliei, faza e ca n-am prea avut ce face, asta fiind motivul pentru care mi-am cautat ceva sa fac, si descoperind textul asta, clar, ia sa intru pe TPU laughing Petrec mult timp in casa, deci...

| ania a răspuns:

Ai dreptate, excesele sunt condamnate, nu consumul moderat. Apostolul Pacvel chiar îi recomandă lui Timotei, să bea câte puțin vin ca medicament pentru stomacul lui.

| Idris a răspuns (pentru ania):

Daca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, sau este scrisa sub inspiratie divina, atunci Pavel de ce vorbeste de la sine atunci cand ii indica lui Timotei sa bea vin? Sau daca nu vorbeste de la sine ci este inspirat, ce D-zeu ar oferi alcoolul ca tratament la boli? Mai degraba acestea sunt sfaturi dracesti, nicidecum de a vindeca.

| VelaJohnny explică (pentru Idris):

laughing Timotei avea probleme de sanatate. Vinul era si e folosit ca medicament, poate in cazul lui ii alina durerea. Pavel stia ca Dumnezeu nu condamna bautura alcoolica, astfel ca i-a recomandat sa bea. Tu, inainte sa dai vreun sfat sau o indrumare, te consulti cu Dumnezeu, desi stii ca nu e gresit, spre exemplu cand e sa iti fie luat sange pentru analize?

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu am inteles ce ai vrut sa spui! Fii mai concis te rog.

| VelaJohnny explică (pentru Idris):

Ironizam faptul ca, nici tu, nu il intrebi pe Dumnezeu in priviinta multor lucruri, deoarece stii ca nu sunt gresite. La fel, Pavel a recomandat lui Timotei sa bea vin, din acest motiv, stia ca nu e gresit, mai ales ca e folosit cu scop medical.

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

E D-zeu ar oferi alcoolul ca tratament la boli? Mai degraba acestea sunt sfaturi dracesti, nicidecum de a vindeca." -prietene, vorbeşti aiurea, mai bine te-ai informa întîi.
În una dintre parabolele sale, Isus a vorbit despre un om care fusese bătut de tâlhari. El a spus că acest om a fost ajutat de un samaritean care i-a pansat rănile, „turnând pe ele ulei şi vin" (Luca 10:30–34). În scrisoarea pe care i-a trimis-o prietenului său Timotei, apostolul Pavel l-a sfătuit: „Să nu mai bei apă, ci să foloseşti puţin vin din cauza stomacului tău şi a deselor tale îmbolnăviri" (1 Timotei 5:23). Erau corecte din punct de vedere medical aceste utilizări ale vinului?
În cartea Ancient Wine (Vinul în Antichitate) vinul este descris drept „un analgezic, un dezinfectant şi un remediu general". În vechime, vinul avea un rol important în tratamentele medicale folosite în Egipt, Mesopotamia şi Siria. Într-o lucrare de referinţă, vinul este numit „cel mai vechi medicament menţionat în manuscrisele antice" (The Oxford Companion to Wine). Cu privire la sfatul dat de Pavel lui Timotei, cartea The Origins and Ancient History of Wine (Originile şi istoria antică a vinului) spune: „Experimentele au demonstrat că bacteria care provoacă febra tifoidă, precum şi alţi microbi periculoşi mor repede când intră în contact cu vinul". Cercetările din prezent confirmă că o parte din cei peste 500 de compuşi ai vinului au aceste proprietăţi medicinale, dar şi multe altele.

| vocea a răspuns:

Stimat utilizator, Domnul s-a pogorat intre oameni si a trait la fel ca iei, a mancat carne, asta pentru vegetarieni, dar s-a raportat vremurilor de atunci.

| VelaJohnny explică (pentru vocea):

Stimat utilizator, Domnul a mancat carne, nu ca sa le faca ciuda vegetarienilor (daca la asta te referi), ci pentru ca e hranitoare, si Dumnezeu a permis oamenilor sa se hraneasca cu ea laughing. Citeste in Geneza, acolo unde vorbeste despre Potop, lui Noe ii spune ca oamenii ca de atunci incolo au voie sa manance carne, dar fara sange. In rest, like, sunt de acord cu tinewinking.

| Nilsson a răspuns:

Desi foloseste un limbaj mai arhaic, traducerea Cornilescu are o melodicitate aparte: ``Domnul ostirilor pregateste tuturor popoarelor pe muntele acesta, un ospat de bucate gustoase, un ospat de vinuri vechi, de bucate miezoase, pline de maduva, de vinuri vechi si limpezite.``
De asemenea, consider ca e si traducerea ce mai potrivita. Mi-am instalat mai demult o aplicatie pe telefon, My Sword Bible, iar la versiunea King James pot vedea cuvintele originale din ebraica: pentru expresia ``vinuri vechi`` corespunde cuvantul ``shemer`` care are si intelesul de pastrat, conservat, ceea ce nu implica neaparat o bautura fermentata, caci mustul se putea conserva si prin fierbere si sigilarea vaselor cu ceara.
Plus ca profetul Daniel a refuzat vinul pe care i-l oferea imparatul (Dan. 1.8).
Oricum, subiectul e unul care merita studiat.
Eu personal cred ca unui crestin nu ii sta bine sa isi gaseasca o placere in ceva care pentru altii este un blestem. Poate consumul moderat de alcool nu e un pacat de moarte, dar pentru cineva care cunoaste scriptura cred ca Dumnezeu are asteptari mai mari, dupa cum ne e ilustrat in pilda talantilor, si sa stii ca se poate renunta foarte usor la consum in totalitate.

| VelaJohnny explică (pentru Nilsson):

Totusi, nu sunt argumente ca e pacat sa consumi alcool, precum e sexul cu o persoana cu care nu esti casatorit/a. Nu sunt argumente deloc in acest sens, doar traditii ale unor culte crestine. Mai vrei traduceri ale Bibliei care sa redea textul original in felul ala? Mai caut, folosesc eBiblia (sau un nume similar) pe tableta. Bun, Biblia precizeaza ca nu e bine ca, atunci cand i se aduce inchinare lui Dumnezeu, sa se fi consumat bauturi alcoolice, pentru a fi cu mintea cat mai limpede. Lasand asta, n-ai vrea sa te uiti la versetele astea si din Biblia Cornilescu?

Geneza 27:28 „Să-ţi dea adevăratul Dumnezeu roua cerurilor şi grăsimea pământului, belşug de grâne şi de vin nou! "

Deuteronomul 14:26 „Să dai banii în schimbul a tot ce-ţi va pofti sufletul: vite, oi, capre, vin, băutură ameţitoare, orice lucru pe care ţi-l va cere sufletul, şi să mănânci acolo, înaintea lui Iehova, Dumnezeul tău, şi să te bucuri tu şi casa ta. "

Psalmul 4:7 „Tu vei pune în inima mea o bucurie
mai mare decât bucuria din timpul belşugului lor de grâne şi de vin."

Proverbe 3:9, 10 „Onorează-l pe Iehova cu lucrurile tale de valoare şi cu primele roade ale pământului tău. 10 Atunci hambarele tale vor fi pline de belşug, iar teascurile tale vor da pe dinafară de vin nou."

Proverbe 23:20 „Să nu fii printre cei ce beau mult vin, printre cei ce nu se mai satură de carne. "

1 Timotei 5:23 „Să nu mai bei apă, ci să foloseşti puţin vin din cauza stomacului tău şi a deselor tale îmbolnăviri."

Isus insusi a baut vin, le-a spus discipolilor lui sa ii comemoreze moartea cu paine si vin, crezi ca nu a cunoscut asteptarile Tatalui sau? Oare nu cunostea el Scripturile? Ai spus „Poate consumul moderat de alcool nu e un pacat de moarte", si poftim, iti las ocazia sa te convingi singur, din propria Biblie. Nu am sustinut ca e rau daca nu consumi bauturi alcoolice, chiar e un lucru bun. Tot ce am vrut sa arat e ca nu e gresit sa bei cu masura potrivita.

| reihiuke a răspuns:

Eu cred ca vinul se refera la intelegere in Biblie. Si apa la adevar happy

| VelaJohnny explică (pentru reihiuke):

Să stii ca ai dreptate in mare parte big grin Se spune des in Biblie despre faptul ca Dumnezeu v-a oferi oamenilor belsug de hrana buna, si cu siguranta se refera la hrana spirituala (Amos 9:13, Zaharia 9:17, Ioel 3:18)
Interesant ce a zis Isus, in Matei 24:45 „Cine este sclavul fidel şi prevăzător pe care stăpânul lui l-a numit peste servitorii săi ca să le dea hrană la timpul potrivit?"
Clar, se refera la hrana spirituala, versetul asta, si conform cu al 3-lea verset din capitol, discipolii lui Isus l-au intrebat de niste semne care vor fi inainte de incheierea acestui sistem „„Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri şi care va fi semnul prezenţei tale şi al încheierii acestui sistem?"". Semnele pe care Isus le mentioneaza, si de asemenea si ilustrarile despre acest subiect sunt pana la ultimul verset din Matei 25.
Daniel 12:4 „Iar tu, Daniel, ţine ascunse aceste cuvinte şi sigilează cartea până la timpul sfârşitului. Mulţi vor umbla încoace şi încolo şi adevărata cunoştinţă va creşte"."
Potrivit unei lucrari de referinta, verbul ebraic redat prin „a umbla incoace si incolo" duce cu gandul la o persoana care examineaza cu minutiozitate o carte. Deci, e clar. Dumnezeu v-a aduce abundenta de hrana spirituala in zilele din urma happy big grin.

| reihiuke a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu ma asteptam sa imi dai dreptate laughing

| BogdantheDreamer a răspuns:

Sa nu uitam ca in Cana Galileii insasi Iisus a transformat apa in vin. Exemplul din Biblie este pozitiv aratand spre un stil de viata cumpatat, fara excese.

| presus a răspuns:

Inca nu am citit Biblia, poate intr-o zi, cine stie. Parerea mea, este ca nu trebuie citita Biblia pentru a-ti da seama ca nu este bine sa consumi alcool in exces. Orice om intreg la cap stie ca orice in exces strica, afecteaza sanatatea.

| VelaJohnny explică (pentru presus):

E adevarat, dar eu am avut ca obiectiv urmatoarea idee: condamna Dumnezeu chiar si o picatura de bautura alcoolica? Despre exces, scrie destul de clar. Sunt chiar sanatoase unele bauturi alcoolice, spre exemplu vinul si berea, dar in masuri mai mici. Spre exemplu, unii beau vin inainte de masa, ajuta si la pofta de mancarewinking laughing.

| Cyrano a răspuns:

Inceputul betiei este o masura mica apoi neinfrnarea ii transforma pe cei care zic ca beau putin in alcoolici!

| VelaJohnny explică (pentru Cyrano):

E adevarat. Asta e motivul pentru care Pavel ne indeamna sa fim cumparati. 1 Timotei 3:8 „Tot aşa, slujitorii auxiliari (diaconii) trebuie să fie serioşi, nu duplicitari în limbaj, nici dedaţi la mult vin, nici lacomi de câştig necinstit