| VladutEnache369 a întrebat:

Salutare!
Credeti ca rapirea bisericii va avea loc curand?(având în vedere ce se intampla in lume?)
Credeti ca generația acesta va prinde rapirea?
Va multumesc si apreciez orice răspuns.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Va rapeste ignoranta si lipsa de gandire

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu exista nicio rapire. De unde ai scos ca exista asa ceva?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Neoprotestantii sau fundamentalistii cred in asa ceva

| VladutEnache369 explică (pentru CostinAlamariu):

Eu iti zic sa crezi pentru că nu ai ce pierde

| VladutEnache369 explică (pentru LupusDei1993):

Eu zic sa crezi
Nu ai ce pierde

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Pai bun dar de unde ca nu scrie nicaieri in Biblie de asa o rapire.
Si nici nu trebuie sa scrie ca te pori gandi si logic ca nu e corect ca cei drepti sa fie "rapiti" in timp ce pacatosii raman pe pamant. Pai ce dreptate e asta? Martirii crestin din primele veacuri au indurat torturi nemaipomenite iar protestantii au impresia ca Dumnezeu o sa-i rapeasca la cer? Ca ce? Sa nu sufere dragii de ei? Pai si unde e dreptatea in asta?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru VladutEnache369):

Nu am nici ce castiga. Niciunde in Biblie nu scrie de nicio rapire. De ce sa cred intr-o minciuna cand pot crede in Adevar? Crestinii din primele veacuri au fost chinuiti si dati la lei si tu crezi ca crestinii din ultimele veacuri o sa scape basma curata? O sa fie rapiti la ceruri si n-o sa aiba parte de nicio suferinta pe pamant? Pai atunci unde mai e dreptatea? E complet nedrept ca atatia crestini sa sufere si hop astia din veacurile de pe urma sa urce cu scara rulanta direct in cer fara chin fara nimic.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Toata biblia e o colectie de basme, nu am spus ca eu cred, am spus doar tipurile de persoane ce cred.

| VladutEnache369 explică (pentru LupusDei1993):

Asta crezi tu

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Pai ok dar asta e parerea ta. Parerea altora e alta. Fiecare parere conteaza ca nu le stie nimeni pe toate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sfinții care vor fi în viață la revenirea Lui Hristos nu o vor lua înaintea celor adormiți, după cum scrie... Deci întâi are loc prima înviere, ceea a sfinților care au "adormit"... apoi așa-zisa "răpire". Acest termen se referă la luarea Bisericii de pe Pământ, care este un eveniment biblic.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este un eveniment biblic. Este un eveniment protestant, recunoscut doar de protestanti, nemaintalnit nicicand in toata istoria crestinismului.
Uita-te pe Youtube la videoclipuri cu "rapture" si mori de ras cand îi vezi cum sunt teleportati de parca îi fura un OZN laughing))
E mao degraba ceva preluat din desene animate sau filme decat din Sfanta Scriptura.
https://youtu.be/cAzvsRRSm38

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Răspunde-mi, te rog... dacă Hristos nu îi ia pe ai Săi de pe Pământ, la ce e bună învierea morților?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica la ce buna invierea mortilor?

Invierea mortilor dupa Judecata Finala se intampla pentru ca omul sa revina la stadiul la care trebuia sa ajunga inca de la crearea lui Adam. Acea inviere ne este subtil promisa inca de la caderea lui Adam prin Messia.

Hristos nu o sa îi ia pe ai sai de pe pamant. Nu exista "ai săi". Hristosul vostru al protestantilor pare cam rau si discriminatoriu daca îsi are alesii sai speciali.
Hristos vrea ca toti sa ne mantuim. Toti. Nu are alesi speciali pe care îi rapeste. Desigur, sfarsitul lumii va veni, toti vom muri si ne vom infatisa la Judecata de Apoi unde se va hotarî soarta fiecaruia. Cei care l-au respins pe Hristos n-o sa se poata bucura vesnic, ei chinuindu-se pentru totdeauna.
Uita-te la videoul acela happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sigur că El nu vrea ca cineva să moară (la moartea spirituală mă refer), dându-Și viața pentru toți...dar prin "ai Săi" mă refer la cei ce I-au acceptat jertfa. Există, așadar, două categorii de oameni, care își vor petrece veșnicia în două locuri diferite... Totuși, încă n-am reușit să înțeleg de ce negi evenimentul luării Bisericii de pe Pământ, asta pentru că există pasaje din Noul Testament care vorbesc despre aceasta, mă îndoiesc că nu ai citit.

Și încă o micuță întrebare: Ce ai cu protestanții?

| doctorandus a răspuns (pentru VladutEnache369):

Răpirea la cer a credincioșilor nu face parte din Biblie, ci este invenția pastorului Nelson Darby care a remixat niște versete din Biblie.

| Ancamitumihaela a răspuns (pentru LupusDei1993):

Cuvantul lui Dumnezeu (Biblia) este adevarul care te invata cum sa-L cunosti si sa pazesti poruncile. Dumnezeu este Autorul Bibliei, dar el a folosit aproximativ 40 de bărbați la scrierea ei. Unii dintre acești bărbați au fost Moise, regele David, Matei, Marcu, Luca și Ioan. a Dumnezeu a pus gândurile sale în mintea scriitorilor pentru ca ei să consemneze mesajul său. (2 Timotei 3:16). La inceput Biblia preprezinta crearea cerurilor si a pamantului de catre Dumnezeu Atotpurtenic, si este Pretutindeni peste tot. El este singurul care te iubeste si vrea sa-ti dea viata vesnica care a trimis pe Isus ca sa-si dea viata pe cruce pentru tine. Isus a platit la Calvar sangele cel scump. Dumnezeu nu tine seama de vremuri de nestiinta si porunceste tuturor oamnelor de pretitindeni sa se pocaiasca.

| Panamax a răspuns:

Vinerea viitoare la 14:35.

| LupusDei1993 a răspuns:

Si ca sa raspund la intrebare:
https://en.wikipedia.org/......tic_events

| Whateverrr a răspuns:

Sunt sanse destul de mari din punctul meu de vedere

| Ancamitumihaela a răspuns:

Domnul isus va veni foarte curant, mai aproape decat credem noi este chiar la usa. Este scris în Biblie:1Tesaloniceni 4:16-17. “Căci Însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorâ din cer şi întâi vor învia cei morţi în Hristos. Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul.” trebuie sa veghem pentru ca nu stim cand va veni Domnul,, Este scris în Biblie: Matei 24:36. “Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.”Matei 24:42. “Vegheaţi dar, pentru că nu ştiţi în ce zi va veni Domnul vostru.”Este scris în Biblie:Luca 21:34-36. “Luaţi seama la voi înşivă, ca nu cumva să vi se îngreuieze inimile cu îmbuibare de mâncare şi băutură şi cu îngrijorările vieţii acesteia şi astfel ziua aceea să vină fără veste asupra voastră. Căci ziua aceea va veni ca un laţ peste toţi cei cei ce locuiesc pe toată faţa pământului. Vegheaţi dar în tot timpul şi rugaţi-vă, ca să aveţi putere să scăpaţi de toate lucrurile acestea, care se vor întâmpla şi să staţi în picioare înaintea Fiului omului.”

| VladutEnache369 explică:

Alte răspunsuri?