| pacalaandrei123 a întrebat:

Salutare cum a luat nastere religia iudaica sau evraica cum i se mai spune?

5 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Nu exista dovezi ca evreii ar fi fost vreodata sclavi in Egipt.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Mclaren12):

Exista dovezi ce atesta ca evreii au fost sclavi in Egipt.
Ca ex. este papirusul Ipuwen conţine un poem ce descrie Egiptul afectat de dezastre naturale şi dat peste cap de foamete, războaie şi moarte. Alături de expresia „Râul este sânge", pe care o conţine, papirusul este considerat de unii experţi drept o posibilă dovadă a celor zece plăgi.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AndreiM77):

Trebuie studiat. Unii spun ca decaderea Egiptului a inceput odata cu ascensiunea la tron a lui Teharka prin secolul 7 i.e.n. De asemenea, exista dovezi ca Moise nu a existat niciodata si ca Exodul este complet fictiv, asa cum este toata biblia de altfel.

| Mclaren12 a răspuns:

Pentru cine se afla pe alta planeta intr-adevar nu exista dovezi. Pentru cine stie pe ce lume traieste dovezile sunt la tot pasul. Evreii detin aproape toata media globala, inclusiv media din Romania care in majoritate este condusa de companii evreiesti straine precum Hearts sau Central European Media Enterprises. Clanul de bancheri Rothschild detin econonia Americii pentru ca ei detin Banca Federala si Banca Federala controleaza dolarii Americii si Rothschild mai au o gramada de banci in toata lumea. Multi oameni au auzit de deja celebra zicala a lui Amchel Rothschild: "Da-mi puterea banului intr-un stat si nu ma intereseaza cine face legea". In SUA exact asta de intampla cu Rezerva lor Federala care este o banca privata care poate scoate bani din aproape nimic. Mai sunt o gramada de zis dar trebuie sa cercetezi si singur ca doar de aia avem internet (deocamdata).

| Asly a răspuns:

Foarte simplu, i-a o Biblie și citește primele 5 cărți:Geneza, Exodul, Levitic, Numeri, Deuteronom.acolo arata cum a aparut