| AlexNdry a întrebat:

Salutare. Daca sunt catolic ma pot spovedi intr-o manastire? Care cred ca e ortodoxa nu stiu
Sau in general la ortodoxi? Multumesc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca iti cere careva dovezi despre religia ta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spovedania și euharistia sunt taine, care se administrează doar la credincioșii care țin de credința ortodoxă.

| ancaval a răspuns:

Și eu sunt catolică. Noi am făcut prima împărtășanie și mirul. Spovedania se face DOAR la catolici.
În schimb, poți să participi la slujbele ortodoxe, nu te scoate nimeni afară din biserică.
Cel mai bine, fiecare cu religia lui.

| Digikey a răspuns:

Cauta o biserica catolica.O sa ramai socat de modul cum se face spovedania la ortodocsi.Au un set de intrebari care demonstreaza cat de inculti si de inapoiati pot fi unii.depinde si de preot daca are chef sa ti le puna pe toate.Eu am gasit unul la o manastire care imi punea intrebari doar despre se x.
http://www.cuvantul-ortodox.ro/......u-gafencu/

| Irinel15123532 a răspuns:

Da, pentru ca nu preotul iti iarta pacatele, ci se roaga impreuna cu tine Lui Iisus Hristos Dumnezeu, singurul in masura sa iti ierte pacatele. Biblia spune sa ne rugam impreuna, sa ne marturisim pacatele unii altora si sa ne ridicam unii pe altii. Preotul te poate ajuta si cu o scurta consiliere si cu sfaturi Biblice din cuvantul Domnului Iisus pentru a evita caderile pe viitor. Domnul sa te binecuvanteze.