| Celcestietot a întrebat:

Eu nu am vazut in Biblie ca scrie sa ne marturisim pacatele fix preotilor si sa ne ducem sa ne impartasim. Este ca mine sau nu?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut DA, in Biblie scrie ca NUMAI Hristos este Mare Preot.

| danut a răspuns:

Va rog, sa explice cineva "dragului" de octavian ca Isus este aceiasi persoana cu Hristos, adica il cheama Isus Hristos. Poate invata sa citeasca si baietasii cu probleme la "calculator". laughing

| milan9 a răspuns:

Primul lucru dupa Inviere verifica sa vezi te rog care a fost... "Luati Duh Sfant; Carora veti ierta pacatele le vor fi iertate..."

| mentholinks a răspuns:

Da, dar in Biblie mai scrie ca Isus a spus ucenicilor si "ce veti lega pe Pamant va fi legat si in ceruri iar ce veti dezlega pe Pamant va fi dezlegat si in ceruri." Deci preotii sau ucenicii sau care mai sunt, nu sunt tocmai degeaba.

| Celcestietot explică (pentru mentholinks):

Asa scrie, dar biserica ar fi ultima solutie :

,, 15. De-ţi va greşi ţie fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine şi el singur. Şi de te va asculta, ai câştigat pe fratele tău.
16. Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul.
17. Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş.
18. Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer.''

Majoritatea celor care slujesc in biserica sunt acolo doar cu numele, deci ce putere sa mai aiba aceia. Uite :

,, 1. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
22. Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit şi nu în numele Tău am scos demoni şi nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Şi atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtaţi-vă de la Mine cei ce lucraţi fărădelegea.''

Preotul lui Dumnezeu este cel care face exact ceea ce ne spune El, nu esti neaparat preot daca lucrezi intr-o biserica.

| mentholinks a răspuns (pentru Celcestietot):

Da dar Isus a mai spus "Impaca-te cu parasul tau cata vreme esti cu el pe drum ca altfel vei fi aruncat in temnita pana vei plati cel din urma banut." Ce te faci daca cineva pur si simplu nu vrea sa te ierte?

| Nickniky a răspuns (pentru mentholinks):

Parasul este constiinta, cand pacatuim ne mustra constiinta.Cand ne pocaim de pacatul savarsit ne inpacam cu constiinta.Trebuie sa ne inpacam cu constiinta cata vreme santem pe cale, adica pe calea vietii.Pentru ca dupa ce trece aceasta viata, pe lumea cealalta nu mai exista pocainta. Temnita este iadul unde vor ajunge toti care nu s-au cait de pacate.Acolo in iad vei plati cel din urma banut adica vei suferii si vei ispasi toate pacatele nepocaite pana la ultimul pe care l-ai savarsit si nu te-ai pocait.

| mentholinks a răspuns (pentru Nickniky):

Asa faci tu si asa crezi tu. Asta nu inseamna ca e si adevarat.

| Nickniky a răspuns (pentru mentholinks):

Biblia trebuie inteleasa in Duh nu in litera.De-asta a spus apostolul Pavel ca litera ucide iar Duhul da viata.Intelesul acesta il stiu de la sfintii parinti care au fost luminati de Harul lui Dumnezeu.Tot sfintii au prorocit ca in vremurile din urma oamenii vor merge la pierzare pentru ca se vor increde in mintea lor intunecata de patimi.Cand contrazici un om vino cu argumente din invatatura Bisericii lasata de Duhul Sfant si prin gura sfintilor, nu da cu bata in balta.Iar daca nu crezi ca sfintii au fost luminati de Dumnezeu cand ne-a lasat invatatura lor inseamna ca esti unul din ratacitii plin de mandrie care se crede mai luminat decat sfintii lui Dumnezeu.Dar sta scris ca in vremurile din urma oamenii i-i vor tagadui si huli pe sfintii lui Dumnezeu.Nu te chinui sa-i contrazici pe sfinti ca sa nu mai adaogi si alte pacate.Mai bine smerestete si citestele invatatura. Sfintii au facut multe talmaciri la scriptura, cauta, studiaza... spor la treaba.Nu o sa-ti mai dau nici un raspuns, stiu eu bine de ce...

| mentholinks a răspuns (pentru Nickniky):

Bine. Vezi-ti de ale tale in Duh.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Felicitări! Biblia este atât de ușor de interpretat si de ușor de comparat cu alte interpretări care nu sunt conforme cu Cuvântul lui Dumnezeu încât eu ma mir cum oamenii aleargă după acei așa ziși preoți, macar ca Isus ne avertizează sa ne ferim de cei ce se îmbrăca in haine lungi, si care pretind si accepta ca lumea sa li se inchine, care se pretind ca sunt inlocuitorii Domnului Isus pe pământ, pretinzând si ca este obligatoriu ca lumea sa li se mărturisească întrucât Domnul Isus i-a împuternicit sa facă acest lucru si ca ei au putere sa ierte sau nu păcatele lor. Dar nu stiu ca Isus a spus despre ei ca nu vor fi mântuiți si nici nu lăsa pe creduli sa se mântuie.Cine verifica Tradiția sfinților părinți cu Biblia chiar si daca ar fi ateu observa ca ritualurile si interpretările lor nu sunt conform Bibliei.Studiază mai departe. Dumnezeu nu lăsa pe cei sinceri sa se rătăcească. Studiu binecuvântat!

| Octavian199 a răspuns:

Danut, vezi ca iar aberezi.Mai nou Iisus e si preot rolling on the floor4 intr-unul rolling on the floor

| Irinel15123532 a răspuns:

Salut draga prietene. Intr-adevar nu scrie asa, scrie ca doar Domnul Iisus Hristos este singura cale de mantuire prin acceptarea jerfei Lui si singurul in masura sa ne ierte pacatele, trebuie sa vorbesti cu Hristos in privinta pacatelor si desigur sa ii ceri mantuire, dar da, nu este neaparat gresit daca ii spui si preotului pentru sfaturi sau descarcare emotionala, dar sa nu crezi niciodata ca preotul poate ierta ceva, ci doar se roaga impreuna cu tine Lui Hristos, este un sfatuitor si un fel de ajutor in rugaciune, dar nu este Dumnezeu, nu poate ierta nimic si nu poate oferi mantuire, doar Hristos ofera mantuire si iertare, celui care i le cere. ''Pe oricine va veni la Mine, nu-l voi izgoni afara''

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da

| Vikaa a răspuns:

Biblia e o poveste vanatoreasca de adormit copii happy

| Yee a răspuns:

Salut!

a zis: „Cărturarii* şi fariseii şed pe scaunul lui Moise.
* Neem 8:4; Neem 8:8; Mal 2:7; Marc 12:38; Luca 20:45;
3 Deci toate lucrurile pe care vă spun ei să le păziţi, păziţi-le şi faceţi-le, dar după faptele lor să nu faceţi. Căci ei* zic, dar nu fac.

| Michael11 a răspuns:

In Biblie scrie sa ne marturisim unii altora pacatele (Iacov 5:16).Atunci cand au fost scrise cartile Noului Testament, adica in primul secol crestin, nu existau preoti in biserica. Apostolii nu au fost preoti. Erau oameni simpli. Unii au fost pescari, altul vames, unul zelot etc. Pavel a fost fariseu. Scrie in Noul Testament ca au fost si preoti care au trecut de la iudaism la crestinism, dar nu scrie nicaieri ca acestia au mai purtat hainele preotesti si ca au oficiat vreo slujba preotesca in biserica. Din cate stiu eu, preotii au aparut mult mai tarziu in biserica, probabil prin secolul 4, dupa ce s-au sfarsit cele 10 valuri de prigoana impotriva crestinilor si dupa edictul lui Constantin cel Mare. Am auzit ca episcopul Romei ar fi fost primul care a imbracat haine preotesti si a inceput sa tina slujbe in biserica. Este si o diferenta de traducere intre traducerea Cornilescu si traducerea bisericii ortodoxe. Conilescu a fost cleric ortodox si traduce cuvantul grecesc presbiteros cu prezbiter sau batran,(Tit 1:5) iar biserica ortodoxa cu preot. Episcopul, spune Cornilescu, este un priveghetor. Dupa parerea mea, prezbiter sau batran, nu e tot una cu preot. Pentru cuvantul preot in Noul Testament e folosit cuvantul iereus, arhiereus insemnand mare preot. Sinedriul din Ierusalim sau Sanhedrinul era format din 70 de batrani si era condus de marele preot. Nu toti cei 70 de batrani din componenta sinedriului erau preoti. Putea fi desemnat batran si sa intre in sinedriu si un om bogat cum a fost Iosif din Arimateea (Luca 23:50-51) sau un profesor ca Gamaliel. In Efeseni 4:11 nu apar si preotii. Se vorbeste doar despre apostoli, prooroci, evanghelisti, pastori si invatatori. Apare si slujba de diacon in Noul Testament, adica aceea de a sluji la mese ( Faptele apostolilor 6:1-6). Cred ca in primul rand trebuie sa ne marturisim pacatele lui Dumnezeu dar si o data ce le-am marturisit, sa nu le mai facem.