| YellowPerson a întrebat:

Salutare!
Eu sunt de religie ortodoxa, imi poate spune cineva daca este considerat un pacat faptul ca ma duc la biserica de pocaiti?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Nu exista o religie, biserica de pocaiti. Si ortodocsii pot fi pocaiti. In Romania este folosit gresit termenul. Termenul corect ar fi "neoprotestanti" sau "evanghelici". Au fost si preoti care predicau in biserica la neoprotestanti. E acelasi Dumnezeu.

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isus a zis ca cine cauta găsește. Adică e important sa cauți religia adevărată și sa o găsești. Nu e păcat, chiar apostolul Pavel si-a schimbat religia, fiind un model pentru noi.

| ania a răspuns:

1 Tesaloniceni 5-21 spune-Cercetați toate lucrurile și păstrați ce este bun. Eu m-am botezat în biserica penticostală, dar am fost și la ortodocși și la catolici și la reformați și la adventiști la brahmaniști și la martorii lui Iehova și la o sinagogă.Din ce auzim de la alții fiecare filtrăm prin propria gândire ce alegem să credem.Eu cred că cea mai importantă e relația noastră proprie cu Dumnezeu.

| xerxes1 a răspuns:

Te poti duce unde vrei, fara sa fii influentat de regulile interne(traditie) ale unei biserici care incearca sa detina monopolul.

| NGheorghe a răspuns:

Niciunul, din contra de fiecare data când ei spun o minciuna tu ai ocazia sa ii faci mincinoși. De fiecare data când se bagă in treburile tale personale ( bani ) ai ocazia sa le tai macaroana... si le dai zero info, sau când incep cu lecții sexuale, tu ai ocazia sa le spui sa își vadă de treaba lor ca nici animalele nu au nevoie de lecții. Dar bineanteles, ca dacă tu mergi la ei exact pentru aceste chestii atunci esti ca si mort, sclavul lor, manipulat pe viața.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul este păcat. N-ai voie nici să respiri.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Cam da, pentru că acolo poți învăța erezii (învățături greșite/ne biblice ) și s-ar putea să cunoști persoane care să aibă o influență negativă asupra ta (de exemplu :e posibil ca unele persoane să încerce să te convingă că confesiune lor e cea corectă, dacă nu ști cum să combați argumentele lor care îți pot schimba convingerile ești predispus la părăsirea căii adevărate spre rai (Ortodoxia) și trecerea la amăgirile diavolului (confesiunile protestanților sau neoprotestanților), deci e de evitat să mergi la asemenea biserici). Dacă nu ai o biserică ortodoxă la care să poți merge, decât să mergi la bisericile de protestanți/neoprotestanți mai bine stai acasă și te rogi.

| Cris888 a răspuns:

Preotimea si biserica ortodoxa doreste sa se separe de celelalte religii - nu se accepta ca un ortodox sa ia cumva vreun contact cu alte religii - este o absurditate si contradictoriu mai ales ca ei se cred cei adevarati si se pretind salvatorii celorlalti.
Din ceea ce am observat - motivele sunt profiturile si banii ortodoxia vrea sa isi mareasca averile.

| SG1995 a răspuns (pentru Cris888):

Și celelalte culte la fel, consideră că dețin monopolul asupra realități.

| Curiozitati2000 a răspuns:

Bună! Nu este nici un pacat și eu merg la penticostali si sunt ortodox pocait.

| Marinely_Antonio_1990 a răspuns:

Nu este nici un pacat ca vrei sa-il cunostri pe Dumnezeu. Este un pas catre lumina lui Sfanta si placuta. Pentru-ca noi suntem ai lui si ca Dumnezeu vrea sa fim ai lui Nu ai lui satana (este sa ne distram sa beam, sa curvesti, se bei sa te bati, sa fumezi, si lista ar fi ffoarte lunga. La Dumnezeu este pace neprihanire Dragoste. Pace si Iubirea fata de aproapele tau si de parinti tai asta trebuie sa facem fata de Dumnezeu. Trebuie sa luptam ca sa inlaturam Eu-Persona si Sa primim pe Isus Hristos El a fost pocait si a tinuta Sabatul care este un semn Al lui Dumnezeu cu oameni care tin in semn de respect fata de Dumnezeu

| Cris888 a răspuns (pentru Marinely_Antonio_1990):

Religiile au inventat un Dzeu care l-a facut si pe Dracu.
Rezulta clar ca nici Dumnezeu nu stapanea creatia si nici pe dracu.
Daca Dzeu este neprihanit el nu se poate intalni cu omul niciodata.
Neprihanirea este un soi de nazism cu idei de puritate rasiala.
Eu nu vreau un Iisus care nu a facut dragoste cu o femeie niciodata si nu a avut copii.

| Holiday a răspuns (pentru Marinely_Antonio_1990):

"Trebuie sa luptam ca sa inlaturam Eu-Persona si Sa primim pe Isus Hristos El a fost pocait..."

Dupa toate indiciile si obiectiv judecand lucrurile, a fost un schizofrenic.
Cum a ajuns el simbolul povestii crestine, e alta discutie.