| Lupone14 a întrebat:

Aceasta este o intrebare pentru crestini: odata ce ajungi in rai,ce se intampla? Multi spun ca esti fericit pana peste cap, dar nu poti sa ranjesti cu gura pana la urechi mereu.....deci ce se intampla acolo?

28 răspunsuri:
| Kalla a răspuns:

Se spune ca atunci cand murim ne intalnim ingerul pazitor si ne raspunde la toate intrebarile. Asta numai daca treci de judecata. In Rai se povesteste ca fiecare persoana buna sta alaturi de Domnul Iisus, raurile sunt facute din miere si lapte iar toti sunt inbracati in haine albe imaculate si nu exista rau. E ca o publicitate la detergent de rufe. Si nu ranjeste nimeni. Doar esti fericit iar zambetul este normal.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

Pare tare plictisitor raiul...
Macar aveti dragoni acolo?

| doarewroxana a răspuns:

In rai nu vom f simti nevoile lumesti.sa mananci, sa bei apa etc.etc.acolo ne vom intalni cu ingerul nostru pazitor si cu dumenezeu si vom primi raspuns la toare intrebarile.acolo vom trai o vesnicie si vom fi mereu fericiti.acolo nu exista rau

| Kalla a răspuns (pentru BlackSulphur):

Daca te referi la balauri aia ii gasesti la subsol. Raiul are ingeri :p

| ADN30 a răspuns:

In rai, sau Paradis vom fi tot oameni.
Biblia spune despre persoanele care vor ajunge acolo ca,, vor construi case...vor sadi vii" - Isaia 65:21

| Maxim96 a răspuns:

Imparatia Cerurilor, pe care o mostenesc dreptii pe vecie, este numita si "Imparatia lui Dumnezeu", si "Rai" in inteles inalt, si fericita "viata vesnica".
Dupa cum zic Parintii si insusi Apostolul Pavel, viata Imparatiei nu poate fi povestita, caci: "Cele ce ochiul n-a vazut si urechea n-a auzit si la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gatit Dumnezeu celor care il iubesc pe El"
Stim astfel ca ea este multimea bunatatilor gatite de Dumnezeu dintru inceput celor vrednici sa le primeasca: "Atunci imparatul va zice celor de-a dreapta Sa: Veniti, binecuvantatii Parintelui Meu, de mosteniti Imparatia cea pregatita voua de la intemeierea lumii" (Mt. 25, 34).
In Imparatie, scrie Sfantul Ioan Gura de Aur, "am scapat in sfarsit de dureri, de chinuri, de gemete; nu mai e suferinta, intristare ori plans; nu mai sunt impotriviri si piedici; tulburarea si nelinistea au pierit. Acolo sus e viata cea adevarata, fara de moarte si plina de bunatati neamestecate cu rau. Nu mai e nimic care sa ne supere, nici griji, nici ispite, numai bucurie, iubire, veselie; toate sunt desavarsite, toate nepieritoare".
Imparatia Cerurilor inseamna mai intai de toate a fi impreuna cu Dumnezeu; intrand in Imparatie, dreptii il vor intalni pe Hristos cel iubit de ei si il vor vedea in lumina slavei Sale (cf. In 17, 24), in toata marirea (Rom. 8, 18).
In Imparatia Cerurilor, spune Sfantul Fotie "bucuria nu inceteaza, necunoscand vreodata saturare. Si prisosul bucuriei se face pricina de tot mai multa si mai mare dragoste de Dumnezeu. Iar covarsirea cunoasterii dumnezeiesti sporeste dorinta noastra sfanta de cunoastere care nici nu sfarseste, nici nu slabeste vreodata".
Viata omului in vesnicie nu e biata viata omeneasca mutata in cer, ci viata dumnezeiesc-omeneasca, in care puterile lui sunt miscate de energia dumnezeiasca; atunci el va putea sa spuna dupa adevar: "nu eu mai traiesc, ci Hristos traieste in mine" (Gal. 2, 20).

| trolololo a răspuns:

Același lucru se întâmplă și cu cei de la spitalul de nebuni. Rânjesc cu gura pana la urechi mereu.

| Dismally a răspuns:

Probabil ca vei avea un program de rugaciuni dimineala, la pranz si seara, in rest vei reciti biblia si vei purta diverse discutii teologice laughing

| EmaS a răspuns (pentru trolololo):

Mai bine sa fim plini de pace si bucurie in Duhul Sfant decat sa ne chinuim in iadul de foc si pucioasa.

| HueyFreeman a răspuns:

Inteleg ca esti crestini, dar putin respect pentru milioane de atei.

| Scarbo a răspuns (pentru EmaS):

De ce esti asa sigura ca vei ajunge in rai? In conceptia crestinilor internetul, si toate tehnologiile nu sunt create de satana? Peste tot internetul sunt semne satanice/masonice zile cum vrei, deci tu in fiecare zi folosesti creatiile satanei. de ce esti asa sigura ca vei ajunge in rai? Pe langa asta ca sa ajungi in rai nu ar trebui sa-l slujesti pe dzeu toata viata? De ce nu te refugiezi intr-o pestera departe de lume sa te rogi si sa meditezi in fiecare zi asupra zeului tau, de ce trebuie sa aduni toata viata averi materiale?

| Scarbo a răspuns (pentru ADN30):

Dar dzeu ce spune?

| EmaS a răspuns (pentru Scarbo):

In prezent, cu ajutorul internetului, pamantul a devenit si mai mic. Pe langa telefoane si faxuri, orice credincios cu acces la internet poate comunica personal cu oameni din orice tara din lume. Asa ca poti avea discutii evanghelistice cu oameni din partea cealalta a lumii fara ca macar sa iesi din casa. In toata istoria, implinirea misiunii de a merge in toata lumea nu a fost niciodata mai usoara ca acum. Marile bariere nu mai sunt distanta, costul sau transportul. Singura bariera este felul cum gandim. Dumnezeu nu ne cere sa ne izolam ci sa spunem si altora vestea cea buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel ca pe pamant vei sluji principiilor divine dupa puterea si capacitatea ce o vei primi in rai.de asemeni, daca esti vrednic in lucurile mici, fivei vrednic si peste cele mari.o vei face de placere ca o raza de viata de apa vie ce vine direct din izvorul respectiv.

| NameoftheCentury a răspuns:

Te rogi, te inchini, canti cantece de lauda, cam atat.

| ErrorFound a răspuns (pentru Kalla):

Vai ce... plictisitor...
Acum serios, prefer sa ma tortureze niste omuleti rosii decat sa ma imbuib cu lapte si miere. Fac diabet dracului!
Da-mi o paine si ma descurc pe lumea asta, da-mi o sabie si cuceresc iadul.

| RAY a răspuns:

Frumoase povesti,mergem in rai acolo curge lapte si miere dar se pare ca crestini fug de miere, cand e vorba de o boala dau fuga la spital cica trebuie sasi aiba griji de trup ce vrajeala adevarul e ca nici ei nu cred in basme de astea cu rai si iad nici papa de la roma care statea in operati de saracul numai avea corp dar tot mai vrea una macar un minut sa fie aici printre noi nu la miere cu lapte la dumnezeu acolo sus, de ce aduna averi daca stiu ca se duc acolo, gandeste o vesnicie in rai mai bine te-ai sinucide cica nu poti ce drama, multi oamenii nu iau in serios biblia daca ar lua ar deveni ateii

| doctorandus a răspuns:

Crestinismul pare sa ofere un sens al vietii: oamenii trebuie sa se iubeasca unii pe altii si sa asculte de Dumnezeu pentru a ajunge-n rai. Ce sens are viata celor din rai nu ni se mai spune. Deci, crestinismul nu raspunde la intrebarea ce sens are viata, ci muta obtinerea acestui raspuns pe un taram la care cei vii nu au acces, ci au doar mortii.

| Lizzu a răspuns:

laughing pai si sa ranjesti de ce nu-ti convine?
Ntz ntz...ce ti-e si cu pamantenii astia!
Cand sunt fericiti nu le place, cand sunt suparati iar nu le place!

Treaba grea are divinitatea sa va impace pe toti...

| DeliaDaniela a răspuns:

Matei 5: 5 spune ca 'fericiti sunt cei blanzi, caci ei vor mosteni pamantul". Dar daca toti cei blanzi merg la cer, cum vor mai mosteni ei pamantul?
biblia nu sustine teoria iadului sau a raiului, iar acestea nici macar nu au logica.
Tu cum iti explici versetul din matei?

| milan9 a răspuns:

Fericirea sau nefericirea VEŞNICĂ este puternic argumentată de BIBLIE, fără nici un dubiu, pe multiple planuri!

Fără a ne pierde în interpretări neautorizate despre ce a vrut să spună Biblia în acele zeci de versete despre LOCURILE DE FERICIRE sau cele de NEFERICIRE, înţelegem pentru început că SUFLETUL ESTE VEŞNIC. Cuvântul repetat de nenumărate ori în Biblie, cuvântul "veşnic", "veşnicie" are un singur sens: etern, fara sfarsit…

| milan9 a răspuns:

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam."

Daca fericirea de aici din existenta noastra nu ne da nicidecum ocazia sa ne lictisim sau sa ajungem la monotonie (asta daca nu o cautam cu lumanarea : ) ), cu atat mai mult nu se vor "plictisi" de vesnicie sufletele dreptilor intr-o existenta "upgradata" special pentru ei... happy

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Imparatia Cerurilor, pe care o mostenesc dreptii pe vecie, este numita si "Imparatia lui Dumnezeu", si "Rai" in inteles inalt, si fericita "viata vesnica".
Ce crezi despre Ioan Botezătorul, a fost drept sau nu?

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

Da,a fost.A fost cel mai mare dintre proroci.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

De ce atunci Isus spune: 11 Adevărat vă spun că printre cei născuţi din femei nu s-a ridicat niciunul mai mare decât Ioan Botezătorul, dar cel mai mic în regatul cerurilor este mai mare decât el

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

Ioan este corolarul şi încheierea Vechiului Testament, cel ce anunţă şi pregăteşte împărăţia cerurilor, dar nu el o şi începe.

El continuă să rămână puntea de tranziţie între ceea ce a fost şi ceea ce va fi.

Este singura raţiune pentru care ultimul de sub Har e mai mare decât primul de sub Lege.

| JustSolutions a răspuns:

Daca vrei activitate(fara suparare) du-te in iad fiindca acolo vei experimenta in fiecare clipa timpde o vesnicie o mie de senzatii noi

| RandomDeTot a răspuns (pentru BlackSulphur):

Inca nu o sa il avem pe Dragonu'