| alex241 a întrebat:

Salutare, TPU. Am nevoie de răspuns la următoarea întrebare. Un preot greco catolic se poate căsători doar înainte de a fi hirotonit. Dacă pe parcursul preoției, preotul respectiv vrea să se căsătorească cum procedează?
Poate fi dezhirotonit, iar după ce se căsătorește se poate hirotoni din nou pentru a fi preot?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sunt si preoți ortodocși care nu se casatoresc, si rămân așa toată viață. Ei sunt obligați sa aleagă înainte de a fi hirotoniti ca preot daca se căsătoresc sau nu. Dar au o varianta cei care doresc sa se căsătorească după ce au fost hirotoniti. Sa renunțe la preoție, cum a renunțat Luther la călugărie.

15 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Ce mai inseamna si dracia asta de hirotonie?

| IntrebatorulDavid a răspuns (pentru mentholinks):

Dupa o groaza de raspunsuri legate de reilie, intrebi ce e aia hirotonie? Cum vine asta?

| mentholinks a răspuns (pentru IntrebatorulDavid):

Pai eu ma axez pe Biblie si pe ce scrie in ea. Nu cunosc tradițiile, plus ca sunt botezat catolic.

| sadrian46 a răspuns (pentru mentholinks):

Dacă întrebi astfel, bătându-ți joc de lucruri care alții le cred sfinte sunt nu meriți un răspuns.

| mentholinks a răspuns (pentru sadrian46):

Bine, sa fie sfinte atunci, pentru cei ce le cred astfel.

| IntrebatorulDavid a răspuns:

Hirotonia, la fel ca si Botezul, se fac o singura data in viata. In momentul hirotonirii, trebuie sa fii casatorit, mai incolo nu ai voie, decat daca te recasatoresti. Daca nu te-ai casatorit pana la hirotonie, ramai preot celib sau preot calugar, adica ieromonah.

| doctorandus a răspuns (pentru IntrebatorulDavid):

Preotii ortodocsi au voie la casatorie doar inainte de hirotonire. A doua casatorie este cam cu cantec, de obicei sunt caterisiti.

Preotii catolici nu au voie sa se casatoreasca sau sa faca prunci.

| alex241 explică (pentru IntrebatorulDavid):

Da, înțeleg. Dar poate mai târziu se răzgândește. Iar eu am citit un articol pe net că spunea ca un preot dupa ce e hirotonit, poate sa fie dezhirotonit, se poate casatorii, iar apoi poate fi hirotonit inapoi.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

Doar preoții romano- catolici. Cei greco-catolici se căsătoresc.

| alex241 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da, stiu asta. Dar greco catolici se pot casatorii doar inainte de a fi preoti!
Si atunci daca pana a nu fi preoti, nu se casatoresc. Cum se mai casatoresc?
Pana la urma urmei cei necasatoriti se vor satura de singuratate

| alex241 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Iar dupa ce renunta, preotul respectiv se casatoreste. Mai poate cumva sa devina preot din nou?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru alex241):

Firește ca nu!

| IntrebatorulDavid a răspuns (pentru doctorandus):

Eu ma refeream la preotii ortodocsi. Intr-adevar cei catolici nu se casatoresc deloc. Pentru a doua casatorie mi se pare ca ai nevoie de acordul episcopului. Si numai daca prima casatorie s-a terminat din cauza adulterului femeii, iar preotul este destul de tanar si/sau are de crescut copii, iar singur e mai greu sa ii cresti. In rest se lasa cu penalizari sau chiar caterisirea. Depinde de fiecare situatie in parte.

| IntrebatorulDavid a răspuns (pentru alex241):

Nu stia de unde ai luat articolul dar prostie mai mare ca asta nu am auzit. E total neadevarat. Un articol scris la misto.

| doctorandus a răspuns (pentru IntrebatorulDavid):

Da, de cativa ani vor unii mahari ortodocsi sa schimbe regula, in orice caz a iesit cu scandal.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru alex241):

Sunt si preoți ortodocși care nu se casatoresc, si rămân așa toată viață. Ei sunt obligați sa aleagă înainte de a fi hirotoniti ca preot daca se căsătoresc sau nu. Dar au o varianta cei care doresc sa se căsătorească după ce au fost hirotoniti. Sa renunțe la preoție, cum a renunțat Luther la călugărie.