| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare in legatura cu machiajul s-au mai bine zis cu schimbarea la fata.
Machiajul are legatura cu schimbarea la fata?
Eu stiam asa ca schimbarea la fata e de la o privire simpla normala si calma la o privire urata de genul criminal cu ochii incruntati si razbunatori.
Am auzit o data un preot care spunea pe postul de televiziune TRINITAS TV, ca a te machia este un pacat care difera foarte mult fata de schimbarea la fata care este cu totul altceva. De fapt machiajul si schimbare la fata sunt doua lucruri total diferite si ca nu cumva sa facem vreo confuzie intre cele doua, chiar daca practic machiajul te schimba la fata.

Acum vreau sa stiu pana la urma e adevarat? Adica este pacat sa te machiezi?

Machiajul este folosit de catre femei in general pentru a le infrumuseta fata dar este folosit si de catre barbati in emisiuni tv, filme (actori), sarbatori de genul halloween, cantareti si compozitori de muzica rock, poponari si luptatori de Wwe Wrestlers de ex: Sting https://www.wwe.com/gallery/50-face-painted-superstars-p hotos#fid-40089307

6 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu cred că schimbarea la față se referă la operații plastice. În acest caz este păcat, însă machiajul este mai puțin grav decât asta.
Este păcat să te machiezi, e ca și cum ai fi nemulțumită de felul în care te-a creat Dumnezeu. Oricum, toată lumea are o frumusețe naturală.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru CinevaAnonimă):

Da asa e, nu am luat in calcul operatiile estetice dar asa a spus acel preot de pe postul de televiziune TRINITAS ca daca te machiezi savarsesti un mare pacat nu doar barbatul ci si femeia.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru CinevaAnonimă):

Eu stiu ca schimbarea la fata e de patru feluri: operatii estetice, machiaj, sa porti masca si sa iti schimbi expresia fetei exact cum scrie in intrebarea postata de mine.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Să îți schimbi expresia feței e un proces natural.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru CinevaAnonimă):

Se spune ca un criminal nu se arata pe moment dar atunci cand vine vorba sa ucida isi arata adevarata fata. Se spune ca la inceput fata lui e calma si relaxanta practic normala fara ca macar sa schiteze vreun gest dar dupa cateva minute de discutie cu el privirea de pe fata lui se schimba brusc intr-una urata cu niste ochi incruntati si cu o voce puternica si teribila.
Sa lu-am un exemplu: un barbat isi da seama ca sotia lui la inselat pentru ca o banuia pe ea de foarte mult timp si dupa o discutie de cateva minute isi arata adevarata fata cu o voce puternica spunandu-i femeii ceva de genul: "tar+fa dracului ti-ai batut joc, esti o tar+fa data dracului" iar la final o omoara. Asta a fost un exemplu dintr-un film american care a vrut sa arate adevarata latura umana a unui crimanal si cum reactioneaza El de fapt.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Se referea la schimbarea la fata a lui Isus. In plus, arati fals si chiar urat cu machiaj. Cred ca majoritatea isi da seama de o persoana machiata si prin urmare, stiu ca acea persoana arata putin altfel de fapt.