| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, azi la munca un coleg de servici mi-a povestit o teorie care mai mult seamana cu o profetie si spunea asa: ca cu cat timpul trece inteligenta oamenilor, practic IQ-ul lor scade de la an la an de la generatie la generatie (mai ales la barbati dar si la femei), luand in calcul ce e scris in Bibile despre, divort si urmarile lui, avortul, sinuciderea, crimele, sfarsitul dedicarii, abandonul, suferinta, rautatea in oameni, am ajuns la concluzia ca are dreptate in legatura cu ceea ce a spus. E doar o chestiune de timp pana cand oamenii vor deveni mult dar mult mai redusi in gandire decat sunt in momentul de fata iar populatia va imbatrani, cu alte cuvinte sfarsitul o sa vina exact cum scrie la carte.

Totusi eu as vrea sa ascult parerea vostra despre asta mai ales ca e si o vorba "timpul rezolva totul".

17 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Relele despre care scrii nu sunt legate de IQ lu oameni foarte inteligenți comit sinucideri, avorturi, crime, divorțuri ci de alegerile proaste pe care le fac oamnii în fiecare zi. Timpul nu rezolvă nimic, fiecare își construiește destinul după cum alege să trăiască sau nu după principiile pe care Creatorul le=a stabilit pentru o viață împlinită și fericită. principiile pe care la încalci se întorc împotriva ta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Colegul asta al tau banuiesc ca nu are idee de stiinta si statistici, nu? https://ourworldindata.org/intelligence

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru GabiDumitrescu):

Doar atat am discutat in pauza de cafea el incepuse discutia chiar m-a facut curios, m-a pus pe ganduri asa un pic. Sincer habar nu am daca e adevarat s-au nu ce a spus nici nu stiu ce sa spun.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Dude, ti-a servit o galeata de timpenii! Vezi ca ti-am dat link mai sus la cum sta treaba in realitate, pe baza de studii, nu de elucubratii mistice! P.S. Americanii sunt in mare parte IGNORANTI, dar nu prosti. Fa diferenta!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, mersi mult de raspuns si de link, o sa arunc o privire pe acolo.

| Sn4k3 a răspuns:

Interesante conversatii aveti acolo.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Sn4k3):

Asa e sunt interesante discutiile, dar sa stii ca in mare parte e adevarat.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Te cred

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Sn4k3):

Uita-te la SUA e jale ce e acolo, din cate stiu copii in america sunt prosti bine inteles nu toti dar 85% asa sunt si prin europa occidentala adica europa de vest e la fel prosti, multi dar prosti, prosti rau.
Oswald Spengler, The Decline of the West (declinul occidentului) spune clar cauzele acestui declin care reprezinta societatea si lumea in sine, de aceea am spus ca timpul rezolva totul.
Colegul meu de munca in pauza de cafea mi-a spus ca pe dincolo e rau s-au stricat treburile si acolo, se duce lumea de rapa incetul cu incetul si aici e rau dar dincolo e si mai rau. AICI NU MAI E DE TRAIT.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Sn4k3):

Tot ce a mai ramas de facut e sa ne salvam sufletele daca nile vindem s-au le pierdem suntem ca si morti.
Cand eram copil am intrebat-o pe mama: "Mama care e cel mai important lucru pe care ar trebui sa il invatam in viata? si ea mi-a raspuns, este sa fi OM ca daca ai uitat ce inseamna sa fi om ramai doar un animal cu doua picioare si atat."

| Algo098 a răspuns:

Dupa parerea mea IQ-ul nu are legatura cu "avortul, sinuciderea, crimele, sfarsitul dedicarii, abandonul, suferinta, rautatea in oameni". Lucrurile mai sus mentionate par a avea legatura mai mare cu educatia. Populatia nu imbatraneste. Creste speranta de viata si de aceea se pare ca populatia imbatraneste. Cat despre populatia Pamantului, e in crestere. Daca e sa vorbim despre tara noastra, e alta poveste.

| Alexandrionelu a răspuns:

Probabil colegul tău s-a uitat la filmul "Idiocracy". Este vechi, dar ideea în sine este interesanta, chiar dacă nu e foarte plauzibilă.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Alexandrionelu):

Probabil, nici nu stiu am sa il intreb numai atunci cand va mai aduce in discutie acest subiect s-au il voi intreba direct.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Unii vor creste totusi in inteligenta ca sa manipuleze pe ceilalti. Nu uitati de Satan.

| Nonolita a răspuns:

Nu e nici o profetie, e cruda realitate.
Uita-te cate lucruri mari au facut inaintasii nostri, iar "savantii" si "inginerii" de azi, nici nu inteleg cum s-au putut face. Nu cred ca e nevoie sa exemplific.

| 223kkk a răspuns:

Da poate fi exact asa cum a spus el. Totuși sa nu uitam ca oamenii sunt manipulați în masa și chiar cei care au un iq mare pot fi manipulați.
Oricum credeama nu vrei sa afli adevărul despre realitatea în care trăim și cât de aproape e sa înceapă un al 3 război mondial.

| Dantone a răspuns:

De aceea avem acum apa la robinet si nu mai locuim in pesteri, ca am devenit mai prosti cu timpul. Dupa 35 de ani omul nu mai este atat de flexibil si deschis la noi perspective, nu inseamna IQ mai mic. In general, cand iei Biblia in calcul nu prea ajungi undeva.