| Stefancalin1997 a întrebat:

Salutare TPU, ce credeți despre lumina sfântă? Este trucaj sau minune?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Deja cei care aprind lumanarea in Mormantul care ar fi fost a lui Hristos AU RECUNOSCUT ca este un fake, o minciuna. Vezi articolul urmator:
https://www.shtiu.ro/......16264.html

| RAY a răspuns:

Din nou observ acel lucru nu stiti sa faceti diferenta intre a crede si a stii, a crede = o convingere bazata pe propia credinta si atat, a stii =ceva bazat pe cunoastere, dovezi, cum sa ceri unui om care are credinta dovezi cand baza credintei nu consta in asa ceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lumina Sfântă este sfântă prin valoarea care i se atribuie de către comunitatea de credincioși. Această valoare este legată de credința că ea se auto aprinde printr-o minune, deci un fenomen provocat prin intervenție divină.
Astfel întrebarea dtale se referă la un split, clivaj, diferențiere între două moduri de a vedea și a concepe lumea.
Astfel există comunitatea credincioșilor, care cred astfel.
În biserica din Ierusalim, se produce un miracol. Acolo divinitatea intervine și aprinde printr-o minune o făclie, cu ocazia sărbătorilor pascale.
Această lumină flacără provenită printr-o minune este considerată sfântă. Astfel orice flacără a oricărei făclii, lumânări, aprinse de la această flacără sfântă provenită de acolo este și ea sfântă. Dacă o ai și o primești și te iluminezi cu o lumânare aprinsă de la această lumină în noaptea de Inviere, de Paști, participi și tu la miracolul sfânt al învierii.
Acesta este modul de a gândi, șimți, trăi evenimentul religios de către credincioși.
Acestea îl fac pe credincios să fie fericit.
Cum gândesc cei necredincioși.
Dumnezeu nu există, nu există miracole, evenimente care să te mire, de acolo vine cuvântul miracol. Deci lumina la acea biserică se aprinde prin fenomene, cauze naturale. Să prezinți o cauza naturală, ca miracol este o înșelătorie, un trucaj.
Ce faci când discuți cu un credincios asta, când îi spui că trăiește o iluzie, bazată pe un trucaj, fraudă, minciună. Îi răpești momentul lui de fericire, de speranță, pe care adevărul tău cinic nu îl înlocuiește cu nimic. Cu alte cuvinte îi faci, îi provoci un rău.
Astfel dacă te situezi între cei ce nu cred, respectă viața, credința, comportametul celor ce cred, atâta timp cât nu te deranjează pe tine.
Este loc pe lumea asta și pentru tine, și pentru el.

| Stefancalin1997 explică (pentru sadrian46):

Eu cred ca este un trucaj, de ce nu lasa lumea sa investigheze?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Întotdeauna adevărul este preferabil minciunii, chiar dacă este dur.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite că nu-i așa. Asta este doctrina ta de viață.
În doctrina ta, preferi să știi.
Vei muri. Dar nu acum. Iar după aceea nu urmează nimic. Acesta este adevărul dur.
Dar când te vei afla în fața morții s-ar putea să nu mai fii așa de viteaz.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Chiar dacă ar fi așa, tot prefer să trăiesc în adevăr decât în ignoranță.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ioan 18. 37-28.
Meditează la aceste versete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Să investigheze?

| sadrian46 a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Pentru că nu este treaba lumii să se amestece în ritualuri religioase, care privesc doar comunitatea de credincioși.

| Digikey a răspuns:

Toata lumea din Ierusalim stie ca este o facatura dar aduce atat de multi bani incat se poate inchide un ochi.

| Algo098 a răspuns:

Trucaj. Minuni nu exista.

| DonEduardo a răspuns:

Flacara aia care se spune ca nu arde la miezul noptii? Nu se poate sa nu te arda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare ii da ce valoare vrea. Este o flacara de lumanare, de acolo capata valori diferite.

| adajdnjawk a răspuns:

E la bricheta vere