| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, credeti ca daca criminalul Gheorghe Dinca se pocaieste sincer va ajunge in Rai cu victimele sale pentru o vesnicie?

28 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Interesantă intrebare. cred că cei indoctrinați își mușcă unghiile neștiind ce să zică

| Werrich a răspuns (pentru sierra1):

Multumesc pentru apreciere! Ideea intrebarii mi-a venit dupa meme-urile cu Isus care ii spunea unei fetite ca va sta o vesnicie cu agresorul ei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sierra1):

Am o vaga impresie ca nu-si musca nimeni unghiile nestiind ce sa zica. De fapt raspunsul e foarte simplu

| StrongHeart a răspuns (pentru sierra1):

Nu-si musca nimeni unghiile, Dumnezeu ii iarta si pe cei ce venereaza diavolul daca vrei sa stii.Sunt unii teologi care spun ca Dumnezeu l-ar ierta chiar si pe diavol si pe ingerii cazutii daca s-ar indrepta.
Problema cea mai mare cu asta si cu intrebarea asta si in loc de Dinca inlocuieste cu orice alt criminal sau om rau care a existat si va exista, e ca foarte putini isi dau seama ca ce au facut e rau si foarte putini se pocaiesc.
Intrebarea e pusa fix cu scopul de a crea conflicte.
De unde stim ca nu are Dumnezeu un loc pentru fiecare persoana si deci si pentru Dinca, desi ca sa ajunga in locul ala ar trebui sa se intample 2 lucruri:
1.sa isi dea seama ca a gresit si sa vrea sa se indrepte.Asta e esential.Greseala recunoscuta e pe jumatate iertata.
2.sa sufere atat cat ii da Dumnezeu, deci foarte probabil pentru ca a luat viata altor oameni va suferi cel putin atat de mult cat au suferit fetele alea.Nu exista pocainta fara suferinta.
Sa nu uitam ca Dinca,monstrul,demonul pe care l-am creat in mintile noastre,pe buna dreptate poate,este doar un tap ispasitor,cine stie cati au fost implicati de fapt in scandalul acela si cati si-au acoperit urmele,poate oameni importanti.
Deci, se cam scapa esenta, daca omul asta a facut parte dintr-o retea mult mai mare, noi ne concentram asupra unui singur individ, cand poate sunt zeci sau sute de persoane implicate.

| sierra1 a răspuns (pentru StrongHeart):

De unde stim ca are Dumnezeu un loc pentru fiecare persoana - asta te-ai intrebat? Tu care le știi pe toate

| StrongHeart a răspuns (pentru sierra1):

Locul lui Dinca este in puscarie, ce vrei mai mult de atat? Vrei sa fie ucis? Asta i-ar face pedeapsa usoara.E exact unde trebuie sa fie.
Oamenii ca el trebuie izolati de societate.
Nu spun ca le stiu pe toate, dimpotriva oamenii care ignora existenta unei fiinte creatoare superioare noua, ei sunt cei care cred ca le stiu pe toate.

| sierra1 a răspuns (pentru StrongHeart):

"oamenii care ignora existenta unei fiinte creatoare superioare ei sunt cei care cred ca le stiu pe toate"

- hai pe bune? Ne-ai spart și cu asta! Tocmai că NEȘTIIND, nu ne batem cu cărămida in piept zbierând pe la toate colțurile, ca alții (îi recunoști?) "știm noi cum e sfârâiala cu sfinții și creatorul și bla-bla-bla...Ț

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca nu poate fi vorba despre asta in acest caz.

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

Cum raiul si iadul nu exista, nu ba pățit nimic

| Holiday a răspuns:

Ei zic ca Dinca are sanse. Ciudat e ca un pupator in fund de spiridusi din alta secta/grupare religioasa, care n-a facut rahaturi asa mari, cica n-are sanse. Oare de ce?laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Normal. Ce mare e mila lui Dumnezeu, poate sfinti pe oricine indiferent de trecut cat timp acesta isi doreste sa se caiasca de pacatele sale.

| Werrich a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Atunci este foarte trist ca Alexandra si Luiza sa petreaca o vesnicie cu Dinca.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"| TwentyOneWay a răspuns: Dumnezeu, poate sfinti pe oricine indiferent de trecut "

Aleluia, suntem impresionați de profunzimea răspunului tău! să ne trăiești, la mai multe d-ăstea!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Werrich):

Intrebarea era ipotetica, corect? atunci de ce o tratezi ca pe un adevar absolut. Habar nu avem daca Alexandra, Luiza sau Dinca vor ajunge in rai. Tot ce stim e ca raiul nu e o stare a existentei ca oricare alta. In rai nu exista sa n-ai loc de X sau Y pentru ca toti din rai sunt impliniti.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Fost-au Ștefan Vodă om nu mare de stat, mânios și de grabă a vărsa sânge nevinovat; de multe ori la ospețe omora fără județ."

halal sfânt!

| Ineys a răspuns:

Poti sa decimezi toata planeta si ajungi singur in rai pentru ca mila Domnului e fara limite. Asa ai tot raiul pentru tine, think people think.

Foarte posibil ca si Hitler sa fie in rai acum.

| RKBlue a răspuns (pentru Ineys):

Sunt in spital dupa o criza de ras.Multumesc mult! rolling on the floor

| StrongHeart a răspuns:

Singurul motiv pentru care ai spune ca Dumnezeu sau orice alt zeu e un spiridus, e sa te crezi tu insuti un zeu.Adica vrei sa spui ca tot ce e pe lumea asta cunosti tu, esti peste toti, esti un Dumnezeu, nu exista ceva mai presus de tine.
Asa au cazut toti, prin mandrie.Nu ai recunostinta sau multumire pentru viata si te crezi mai presus de viata.

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

"Singurul motiv pentru care ai spune ca Dumnezeu sau orice alt zeu e un spiridus, e sa te crezi tu insuti un zeu."

De fapt e suficient sa le citesti povestile ale caror personaje sunt. In rest mai e nevoie de bun simt si putina logica.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Iuda s-a căit, a recunoscut ca a vândut sânge nevinovat, dar in loc sa aleaga viață pentru a-l urma pe Isus si a trai după voia lui Dumnezeu, a ales sa se spânzure. Unor oameni nu le place principiile lui Dumnezeu. Si daca aici nu le place macar ca nu au mult de "indurat" traind conform lor, ei înșiși aleg sa nu se pocăiască pentru ca nu doresc o veșnicie sa trăiască conform lor.

| Panamax a răspuns:

O sa ajunga in locuri separate. Dinca o sa stea in camera cu Pomohaci si cu Celcestietot.

| Nilsson a răspuns:

Dacă ești ateu nici nu ar trebui să se obosească cineva să-ți răspundă la întrebări.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu siguranță. A se vedea exemplul sfântului Moise etiopeanul.

| LupusDei1993 a răspuns:

Raiul nu exista, la fel cum niciun dumnezeu nu exista.

Răspuns utilizator avertizat