| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, credeti ca Iisus va veni pentru a doua oara pe pamant asa cum a promis ucenicilor sai?

Întoarcerea lui Hristos
La sfârșitul Necazului celui Mare, Anticrist își va aduna armatele de pe tot pământul pentru a se război cu Ierusalimul. (Zaharia 14:1-2) Ei vor începe să omoare pe evrei fără milă. Aceasta va fi cea mai disperată clipă a evreilor din toată istoria lor. În mânia și răutatea lui, Anticrist intenționează să îi distrugă total.

Dar atunci Isus și sfinții vor coborî din ceruri și îi vor salva! „i Domnul Se va arăta şi va lupta împotriva acestor neamuri, cum S-a luptat în ziua bătăliei. Picioarele Lui vor sta în ziua aceea pe Muntele Măslinilor, care este în faţa Ierusalimului, spre răsărit;" Zaharia 14:3-4. Vezi și Apocalipsa 19:11-16.

Atunci, toți soldații lui Anticrist vor muri în chinuri! Se vor dizolva pur și simplu. (Zaharia 14:12). Judecata lui Dumnezeu asupra fiarei și lui Anticrist nu va fi mică. Îți poți imagina mânia Lui dreaptă peste toți cei care au vrut să-I strice și să-I corupă propria creație, chiar de la început. Atât fiara cât și Anticrist vor fi aruncați în lacul de foc și vor arde veșnic, (Apoc. 19:20-21), iar Satan va fi legat în Abis pentru o mie de ani. (Apoc. 20:1-3).

Hristos va coborî pe Muntele Măslinilor, care se va despărți în două și va crea o vale. Din Ierusalim vor începe să curgă ape vii. Aceasta înseamnă începutul unui timp slăvit de pace și belșug, numit Mileniul! Tărâmul din sudul Ierusalimului se vor transforma în câmpie, iar Ierusalimul va fi înălțat. (Zaharia 14:4-11). Ierusalim atunci devine capitala lumii, din care Hristos va domni tot pământul. (Isaia 2:2-4, Mica 4:1-3)

Plânsetul oamenilor
„…Îl vor plânge cum plânge cineva pe singurul lui fiu, şi-L vor plânge amarnic cum plânge cineva pe un întâi născut. În ziua aceea, va fi jale mare în Ierusalim, ca jalea din Hadadrimon, în valea Meghidonului." Zaharia 12:10-11.

Când Hristos se întoarce să-i salveze pe evrei, ei se vor uita la El și vor recunoaște că El este Isus, Mesia, Cel pe care l-au respins și l-au bătut în cuie. Acum vor recunoaște cât de mult au greșit. Atunci va fi un plânset mare. (Apoc. 1:7). Nu vor realiza doar că ei L-au persecutat și L-au respins pe Mesia, dar vor vedea, de asemenea, că, în mila și dreptatea Lui, El dorește să-i salveze. El încă dorește să fie Mesia al lor.

În acest moment nu va mai fi nimeni pe pământ care să-L respingă pe Hristos. Pentru toți va fi clar că El este Hristos, Domnul și Salvatorul pământului. Nu va mai fi îndoială, nu va fi niciun semn de întrebare, nu vor mai fi minciuni pe această temă. Adevărul va radia pe tot pămâtul și toți se vor închina Lui. (Zaharia 14:16).

Așa începe o mie de ani de pace pe pământ – Mileniul.

Multi specialisti si cercetatori spun ca aproape 90% din ce este scris in Biblie e adevarat si chiar sa si intamplat.

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Asa cum a fost prima data, asa poate sa vina si a 2-a oara.

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Isus daca s-ar intoarce ar fi oripilat de faptul ca majoritatea romanilor il considera ca fiind Dumnezeu.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru doctorandus):

S-au mai degraba lar fura tipic romanesc.

| mentholinks a răspuns:

Nu exista un om care sa fie Antihrist. Nu mai cititi toate variantele corupte ale Bibliei si nu mai puneti botul la tot ce vi se spune. Antihrist e oricine il tagaduieste pe Isus. Chiar si Isus a spus ca cine nu crede in El a si fost judecat si osandit chiar.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru mentholinks):

Uite eu cand am citit din aceea carte am vazut ca in camera intrase pe geam un fel de fluture gri ce semana cu o molie. A aparut imediat dupa ce am citit din carte, probabil a fost un semn s-au ceva dar eu chiar cred. M-am gandit la ce am citit acolo si la ce a spus Oswald Spengler despre evoluția ciclica a civilizațiilor in raport cu codul Tora din Biblie.
Chiar se intampla Antihrist chiar o sa vina. Biblia e mai veche decat poporul roman si decat Romania dateaza inca de pe vremea imperiului Roman.
Daca e sa lu-am viata fiecarui om pe rand care e o poveste pana la urma, ajungem la concluzia ca pacatele omenirii se aduna. Lumea se duce de rapa din cauza pacatelor sale, occidentul cade din toate punctele de vedere si pe urma vine randul celorlalte tari.

| mentholinks a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da bine, crezi ce vrei pana la urma.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru mentholinks):

Copii nu sunt vinovati cu nimic, aici e mana altcuiva la mijloc. Totul se inatampla exact cum vrea EL si cand ma refer la EL sti tu la cine.
Gandeste-te un pic la viata ta inca de cand te-ai nascut si pana acum. Se spune ca viata oamenilor a fost scrisa de EL si chiar asa si e.

| mentholinks a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ce legatura au copiii cu ce am zis eu sau tu? Man deci in Biblie Isus spune ca I S-a dat toata puterea in cer si pe Pamant. Asa ca nu vad ce tot imprastiati rahatul asta cu Antichristi si razboaie de 2000 + de ani. Chiar Pavel spunea sa ne ferim de astfel de oameni, Antichristi si Cristosi mincinosi.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru mentholinks):

Asa e, dar aici prin Antihrist se refera la Diavolul.

| mentholinks a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Pai nu mai are nicio putere Satanelul asa ca n-ar trebui sa ne preocupe fiindca Isus a spus ca l-a legat.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru mentholinks):

Imi poti spune si mie ce a zis Isus, nu stiam asta inca.

| mentholinks a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Cand fariseii l-au acuzat pe Isus ca scoate dracii cu Beelzebub, El a spus ca daca Satana scoate afara pe Satana atunci imparatia sa nu poate dainui si cum poate cineva sa-i jefuiasca gospodaria daca nu a legat intai pe cel tare?! Iar daca Isus a afirmat ca i s-a dat toata puterea in cer si pe Pamant dupa ce a inviat nu e logic ca Satana nu mai are nicio putere?

| GicaGigekGica a răspuns (pentru mentholinks):

Satana a fost si el un inger bun dar pentru ca devenit rau Dumnezeu l-a aruncat pe Pamant sa faca ce vrea el dar cu o conditie, trebuie sa isi ceara voie de la Tatal (Dumnezeu) si el ii va da voie sau nu sa faca o nenorocire. La asta se refera prin "legat" adica satana asculta de Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Pai da. Si Pavel spunea ca noi nu avem de luptat contra carnii si sangelui ci impotriva duhurilor necurate asezate in locurile preainalte de aici rezulta ca nu in privinta oamenilor trebuie sa ne facem griji, dupa cum si Isus a spus sa nu ne temem de cei ce ucid trupul (adica oamenii) ci de Acela care poate ucide si trupul si sufletul in gheena.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru mentholinks):

Cu numele Isa ibn Maryam (Isus fiul Mariei), Isus este considerat de Islam unul dintre principalii profeți ai lui Allah. De asemenea Coranul menționează și o a doua venire a lui Isus, în strânsă legătură cu sfârșitul lumii sau judecata ei și anume Isus se va reîntoarce drept ajutor al lui Mahdi.