| Danielcoadadepurcel a întrebat:

Salutare TPU! Cum e salvarea (primirea in rai) la Crestini? Ce trebuie facut sa fi salvat? Funda!

Răspuns Câştigător
| AdioTPU a răspuns:

Ioan 5:24-30 VDC
"Adevărat, adevărat vă spun că cine ascultă cuvintele Mele și crede în Cel ce M-a trimis are viața veșnică și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viață. Adevărat, adevărat vă spun că vine ceasul, și acum a și venit, când cei morți vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu și cei ce-l vor asculta vor învia. Căci, după cum Tatăl are viața în Sine, tot așa a dat și Fiului să aibă viața în Sine. Și I-a dat putere să judece, întrucât este Fiu al omului. Nu vă mirați de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui și vor ieși afară din ele. Cei ce au făcut binele vor învia pentru viață, iar cei ce au făcut răul vor învia pentru judecată. Eu nu pot face nimic de la Mine Însumi: judec după cum aud; și judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut să fac voia Mea, ci voia Tatălui, care M-a trimis."

83 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Să crezi în Iisus Hristos și să te botezi în Biserica pe care El a dat-o apostolilor (cea Ortodoxă) spre iertarea păcatelor și spre viața de veci ca mai apoi să-ți continui tot restul vieții în pocăință (care e schimbarea minții din a ta în mintea lui Hristos).

| Akajahf a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De ce toți ortodocșii spun ca biserica ortodoxa e "cea dreaptă"? De unde știți voi ca "El a dat apostolilor biserica ortodoxa"? Unde scrie asta în Biblie și ce indicii aveți?
1. În Biblie nu sunt menționate religii, lui Dumnezeu nepasandu I ce religie ai, ci cum trăiești tu viata în raport cu Biblia și Dumnezeu.
2. Apostolii nu se rugau la cruci, la sfinți (ar fi putut sa se roage la prorocii din Vechiul Testament), nu s au rugat nici la îngeri (dacă ai fi citit apocalipsa, ai fi văzut ca, atunci când Ioan a vrut sa se închine unui înger, acesta l a oprit spunându-i sa nu se închine lui, CI LUI DUMNEZEU) si apostolii nici nu au propovăduit vreo religie, au zis în toate epistolele lor cum trebuie sa trăim ca să avem viata veșnică. Apostolii spun în epistolele sale de botezul LA MATURITATE și multe alte lucruri.

Deci, în final, cum puteți afirma voi ca sunteți "religia dreapta, lăsată apostolilor"?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Akajahf):

"De ce toți ortodocșii spun ca biserica ortodoxa e "cea dreaptă"?"

Pentru că dacă n-ar crede asta atunci nici n-ar fi ortodocși. Nu-i logic? Tu ai adera la o religie pe care o stii ca nu-i adevarata? N-ar avea sens.

Da, ai dreptate, Ortodoxia nu este o religie, este pur și simplu Calea cea dreapta. Este Biserica dată de Hristos.

"Apostolii spun în epistolele sale de botezul LA MATURITATE și multe alte lucruri"

Nup; aici minți. Nu scrie nicaieri in Biblie ca botezul trebuie la maturitate. Și nu, noi ortodocsii nu ne inchinam la cruci sau ingeri sau sfinti.

| Ajahhs a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Serios, mint? Domnul Isus când S a botezat? El a fost dintotdeauna pe calea Domnului, la fel ca mama Lui, Maria. Dacă era poruncit sa se boteze bebelușii, L ar fi botezat de mic. Dar El, când era mare, i-a spus lui Ioan botezatorul sa Îl lase sa boteze ptc trebuie sa împlinească ceea ce e de împlinit. Apoi, Ioan Botezatorul când boteza în Iordan nu le zicea oamenilor "Aduceți va copiii sa ii botez, iar pe voi va botez adulți ptc nu ați fost botezați deloc." ci el ii chema pe adulți sa se boteze, DECI DE UNDE E ASTA CU BOTEZUL BEBELUȘILOR?
Când o sa înțelegi tot ce am scris eu mai sus? De când ortodoxia este calea ce dreapta, cum zici tu? Unde apare asta în Biblie? Unde spune Domnul Isus despre religii sau ortodocși? De unde tot scoateți voi afirmația asta? Dacă sunteți majoritari în țară înseamnă că sunteți calea cea dreapta? Vreau sa găsesc asta în Biblie. Tu ai citit o? Eu aproape de 2 ori, și nu apare ABSOLUT nicăieri nimic din ce afirmi tu, pe când ceea ce zic eu e din Biblie. Ia stai și meditează la asta, ce pare mult mai real: ceva ce are argumente din Biblie sau ceva ce spun cam toți ortodocșii fără nici măcar un argument sau dovada?

| Ajahhs a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Și de când ortodocșii nu se închină la îngeri, sfinți și nu își fac cruce? Pe ce planeta e asta? Ptc majoritatea pe care ii cunosc fac asta ptc asa ii învață la religie la școală și preotul la fel. Nu sunt copil, vad ce e în jurul meu și conștientizez. Și nu am zis ca ortodoxia nu e o religie adevărată, dar credința voastră e în conformitate cu Biblia? Gândește te la asta. Multe chestii pe care voi le practicați sunt inventate de preoți

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Ajahhs):

Domnul Iisus s-a botezat la maturitate pentru ca atunci si-a inceput misiunea - la 30 de ani.

Dar Domnul Iisus a fost matur de ceva timp, nu? De ce nu s-a botezat la 18 ani sa zicem? Daca doar de maturitate ai nevoie sa te botezi atunci nu avea niciun rost sa astepte pana la 30 de ani.

Deci exista undeva in Biblie cerinta asta ca trebuie sa fii neaparat matur sa te botezi? Ma refer scrie undeva explicit si negru pe alb asta? Eu am citit Noul Testament cap-coadă de vreo 3 ori si n-am vazut nicaieri sa zica "doar cei maturi pot fi botezati, copiii nu". Niciunde nu scrie asa ceva.

Lasand la o parte problema cu botezul, pe langa Biblie ar trebui sa citesti istoria Bisericii. Ce s-a intamplat dupa ce apostolii si-au indeplinit misiunea de propovaduire? Oare stii?

Au avut ucenici care ne-au lasat niste scrieri. In acele scrieri apar toate practicile Bisericii Ortodoxe. Crezi ca acei ucenici invatati direct de apostoli au dat-o instant in erezie? Sau de fapt explicatia cea mai simpla e ca asa au invatat ei de la apostoli?

Si continuitatea voastra ecleziastica unde e? Unde erau baptistii, penticostalii sau orice alt neoprotestant ai fi tu in secolul 2 sau 3? Unde erau?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Ajahhs):

Ortodocsii nu se inchina la ingeri, sfinti sau la cruce. Ne inchinam doar la Dumnezeu si respectam sfintii, ingerii si crucea deoarece sunt sfinte. Tu n-ai respect pentru sfintenie?

| Abajzha a răspuns (pentru CostinAlamariu):

PENTRU TINE CHIAR CONTEAZĂ RELIGIA? Nu trebuia sa existe religia mea în secolul 2-3 ca să fiu mântuită. Faptele contează, și credința ta. De fapt, în ce măsură împlinești tu Biblia.
Ia zi mi tu ce dovada ai ca aceia sunt ucenicii apostolilor? Voi va luați supa niște scrieri NEBIBLICE.
Și faza cu botezul Domnului Isus, dacă e cum zici tu, atunci la voi, după ce va botezați bebelușii își încep deja misiunea? N are sens. În plus, tot în Biblie, scrie "Cine va crede și se va boteza va fi mântuit", nu scrie "cine se va boteza și va crede va fi mântuit.". Deci, ca să poți face botezul TREBUIE SA CREZI și sa mărturisești cu gura ta ca vrei sa închei un legământ cu Dumnezeu, nu trebuie sa mărturisească părinții pentru tine sau nașii.
Și, când citești Biblia, trebuie și sa o înțelegi. Adică la tine dacă nu scrie alb pe negru ceva nu accepți, dar accepți scrierile preoților? Ca sa poți împlini Biblia trebuie sa o înțelegi, dar vad ca tu nu o înțelegi. Repet, dacă ar fi trebuit sa fie botezați bebelușii, de ce Ioan botezatorul nu chema copiii/bebelușii la botez? PTC TREBUIE SA FIE FĂCUT UNUI ADULT. Cei care erau botezati prima oara se mărturiseau și dupa ii boteza Ioan. Cum se poate mărturisi un bebeluș? Nu are deloc sens ceea ce faceți și afirmați voi.
Și revin la religie, tu chiar crezi ca contează religia? Dacă ar fi contat religia, de ce nimeni din Biblie nu a pomenit de vreo religie? Nici Domnul Isus, nici Dumnezeu, nici apostolii. CONTEAZĂ CEEA CE FACE UN OM, nu religia lui. Iar dacă ortodocșii "sunt calea dreapta" și tot ei înjura, fumează, beau,, își înșeala partenerii, omoara, bat etc., chiar crezi ca sunt mântuiți cu toate faptele astea? Ca sa nu continui lista. Prin asta ti am demonstrat ca nu religia contează, căci daca ar fi contat, toți ortodocșii care fac ceea ce am zis eu mai sus ar fi mântuiți, dar tu chiar crezi ca un astfel de om poate intra în rai? Scrie în Biblie ca niciun om care nu e ca un copilaș nu poate intra în rai. Cum sunt ei ca niște copilași? Și tot în Biblie scrie ca nimic spurcat și intinat nu va intra în rai. La fel cei ce curvesc, preacurvesc, se mânie, se ceartă etc etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De când crucea e sfanta? Nu știi ca e un blestem? Scrie în Biblie "Blestemat este oricine e atârnat pe lemn" (Galateni 3:13), deci nu e sfanta, ci un blestem.
Și nu va închinați la îngeri sau sfinți? Ia uite aici câteva rugăciuni ortodoxe:

Răgăciune către Arhanhelul Gabriel pentru noroc
„Îl chem pe Gabriel să fie cu mine acum. Te rog, să cureți inimă și sufletul meu de toată negativitatea și îndreaptă-mă spre toate lucrurile bune. Ajută-mă să gândesc pozitiv și că răspuns, toate lucrurile bune să vina la mine. Mulțumesc."

O, Preacurată Maică a Domnului, a puterilor de sus, împărăteasa cerului și a pământului, atotputernică apărătoare și tărie a noastră, primește această cântare de laudă și de mulțumire de la noi, nevrednicii robii tăi. Înalță rugăciunile noastre la tronul lui Dumnezeu și Fiul tău, ca să fie milostiv nedreptăților noastre. Să adauge harul Său tuturor celor ce cinstesc preacinstit numele tău și cu credință și cu dragoste se închină făcătoarei de minuni icoanei tale.

De astea ce zici? Nu va închinați la sfinți și îngeri ziceai?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai lua tu versete fara context. "De cand e sfanta crucea" de cand Domnul Iisus si-a dat viata pe ea pentru umanitate si a inviat a treia zi.Cat despre rugaciunea inchinata Maicii Domnuluibig grinaca te uiti atent, o sa vezi ca cel ce se roaga ii cere Maicii Domnului sa se roage lui Dumnezeu pentru noi.Asta se aplica si rugaciunilor pentru sfinti, noi ne rugam lor ca ei sa se roage pentru noi, pentru ca sunt mai aproape de Dumnezeu si rugaciunile lor pot avea un efect mai puternic.

| Sjahd a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Ce verset fără context, ti se pare fără context versetul ăsta "Hristos ne-a răscumpărat prin blestemul Legii, făcându-se blestem pentru noi, fiindcă este scris:" Blestemat e oricine este atârnat pe lemn" "? Dacă cel ce este crucificat este blestemat, oare nu și crucea? Crucea aceea I a provocat mari suferințe Domnului Isus, nu e sfântă. În plus, dacă ar fi fost sfanta, ar fi fost scris asta în Biblie. Și tu chiar crezi ca dacă te rogi unui sfânt care E MORT, te va ajuta? Lui Dumnezeu trebuie sa te rogi, El te face vrednic sa poți sta înaintea Lui, nu o rugăciunea făcută unui sfant. El vrea ca noi sa ne apropiem de El și sa ne para rău de ceea ce facem, sa ne pocăim. Niciun sfant odată mort nu se mai roagă, mai ales pentru cei de pe pământ, adică de pe ce planeta e asta? Și e idolatrie ceea ce faceți voi. Cum sa o faceți pe mama Domnului Isus "ÎMPĂRĂTEASĂ" și "ATOTPUTERNICĂ"? De când pana când? Singurul nostru Împărat e Dumnezeu, SINGURUL. Și ea nu e atotputernică, de unde ati scos o și pe asta? A fost un simplu om, cu păcate, dar a fost neprihănita ptc altfel nu i s ar fi dat ei harul de a L naște pe Domnul Isus. Asta nu înseamnă că era perfecta și toate ce le spuneți voi.
În plus, când ne a cerut Dumnezeu sa ne rugam unui sfant în loc sa ne rugam Lui? Ce sens are? Cum poate un mort sa mai facă ceva după ce moare? El dacă a fost cu adevărat sfant, se bucura cu Domnul Isus, iar dacă nu a fost, regreta o veșnicie, nu mai are treabă cu pământul

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Duceți va în toată lumea și propovăduiți evanghelia la orice făptură și cine va CREDE și se va boteza va fi mântuit iar cine nu va crede va fi osândit" Marcu. Pruncii de doar câteva zile aud ce propovăduiesc creștinii? Și dacă aud pot crede și pot cere să fie botezați?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Abajzha):

Nu religia conteaza ci Biserica.

Bebelusii nu-si incep nicio misiune pentru că Iisus a avut singura misiune. Noi doar vrem sa ne mantuim.
Repet intrebarea. Daca doar trebuie sa fii matur sa te botezi de ce Iisus a asteptat pana la 30 de ani? Mai repede nu esti matur? Nu are sens.

Si te mai intreb inca ceva. Botezul reprezinta intrarea in Biserica a creștinului. Bebelușii sunt lasati afara din Biserica potrivit credințelor tale. Nu a zis Iisus ca oricine îi împiedica pe acestia mai mici sa vina la El mai bine să i se lege o piatra de gat si sa fie aruncat în mare? De ce îi lasati afară? Fara botez nimeni nu se poate mântui. Practic condamnati bebelusii la damnare daca nu îi botezati.
Și da, oamenilor de acolo li s-a spus sa creada si sa se boteze. Pentru ca Evanghelia a fost prima data predicata la oameni maturi. Abia dupa ce ei au primit-o puteau sa-si boteze si copiii ca si ei sa faca parte din Biserica.

Da, cand citesti Biblia trebuie sa o intelegi. Dar nu sa o intelegi gresit dupa mintea ta ci dupa mintea lui Dumnezeu. Tie ti se pare ca o intelegi dar nu o intelegi pentru că judeci după mintea ta.

Ioan nu chema bebelusii pentru ca Ioan boteza cu botezul lui, dar botezul nostru nu e botezul lui Ioan, doar cu apă, ci botezul nostru este cu apă și Duh Sfânt.

Cum am zis, nu conteaza religia ci Biserica.

"chiar crezi ca sunt mântuiți cu toate faptele astea? "

Dacă nu se pocăiesc atunci bineinteles că nu sunt mantuiti. Dar nu doar ortodocsii fac asta. Stiu eu o gramada de protestanti ca tine care beau și înșeală și fumează și inca mai cate. Nu unul sau doi ci multi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai citeste inca o data versetul ala. Scrie că blestemat este CEL ce e atarnat de lemn. Adica nu lemnul este blestemat sau un blestem ci CEL ce e atarnat de el. Blestemul aici se referă la păcatele lumii purtate de Mantuitor pe cruce. El s-a facut pacat pentru noi cum zice Pavel. El s-a facut blestem ca noi sa nu mai fim blestemati de pacat. Crucea nu e blestem ci a fost sfintita de sangele lui Iisus si a fost aleasa special de Iisus ca altar al jertfei Sale. Cum poti sa zici că un altar nu e sfânt?

Iar acea "rugăciune" pentru îngerul Gabriel nu e o rugăciune ortodoxă, e o bleasfemie complet fara legatura cu Ortodoxia. Nu stiu unde ai gasit-o dar in niciun caz nu e ortodoxă.

Iar rugaciunea catre Maica Domnului e doar o rugaminte pentru ea sa se roage pentru noi. Niciunde nu scrie acolo ca ne inchinam. Asa cum îi spui unui creștin sa se roage pentru tine asa îi spunem și noi Maicii Domnului să se roage pentru noi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Propovaduirea Evangheliei se făcea la adulti din motive evidente. Prima dată adultii trebuiau sa creadea si abia atunci ar fi vrut sa se boteze si abia atunci si-ar fi botezat si copiii. În Faptele Apostolilor ni se spune că întregi familii erau botezate si asta cuprinde inclusiv copii mici.

Dar exista o problema in refuzul de a boteza bebelusii. Și anume că le este refuzată intrarea în Biserica. Doar pentru ca nu pot intelege constient Evanghelia inseamna ca nu merita sa faca parte din Biserica? Inseamna ca nu merita sa fie mantuiti?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Sjahd):

Iisus este Fiul Divin al lui Dumnezeu, normal ca Fecioara Maria este Imparateasa.Tu auzi ce spui? Cum sa fie rau sa te rogi si sa te inchini ei cand ea a fost aleasa pentru ca Dumnezeu sa se poata intrupa? Ce om pe pamantul asta a mai primit o asemenea onoare? Tu stii macar versetul in care scrie "Si de-acum ma vor ferici toate neamurile!".Cat despre semnul crucii, ea s-a sfintit prin sangele lui Iisus.In crestinism, crucea este un simbol pentru sacrificiul Domnului, nu mai este obiect de tortura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

In Vechiul Testament spune de blestemul ala de care spun, în Deuteronom. Iar Pavel aici, în Galateni, se refera la versetul ala (dacă cauți la trimitere). Și nu Domnul Isus Și-a ales modul în care sa moara, ci oamenii l au ales. El doar a acceptat ptc Trebuie la sa împlinească Biblia. CRUCEA E BLESTEM. Cum poate un lucru sa blesteme pe cineva dacă lucrul ala nu e blestemat? Cum poate un ok care moare crucificat sa fie blestemat dacă crucea nu ol blesteama, deci, este un blestem? E logic aici.
In plus, nu te poți ruga unui mort sa se roage pentru tine, ptc E MORT. În plus, după cum am mai zis, oamenii după ce mor, nu mai au treaba cu pământul, nu asculta rugăciunile celor ce se roagă la ei și nici nu se mai roagă. Cât ești în rai, nu te mai rogi, ptc nu mai ai ce cere, acolo e perfect și ești o veșnicie cu Dumnezeu. În plus, toate formulele alea de adresare prin care o faceți atotputernica, împărăteasa, SUNT IDOLATRIE. Numai Dumnezeu e Împărat, e singurul, și la fel, NUMAI EL e atotputernic. Maria a fost doar un om neprihănit, atât, nu a fost zeiță sau ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

CUM SA FIE ÎMPĂRĂTEASĂ, TU TE AUZI CE SPUI? SINGURUL ÎMPĂRAT E DUMNEZEU, PE CE PLANETĂ TRĂIEȘTI?
Ea a fost un simplu OM și atât nu are nicio putere și nici nu e împărăteasa. Doar i s-a dat harul de a L naște pe Domnul Isus. Tu ai citit versetele astea: "Atunci cineva I-a zis: "Iată, mama Ta și frații Tăi stau afară și caută să vorbească cu Tine." Dar Isus a răspuns celui ce-I adusese știrea aceasta: "Cine este mama Mea și frații Mei?" Apoi, Și-a întins mâna spre ucenicii Săi și a zis: "Iată mama Mea și frații Mei! Căci oricine face voia Tatălui Meu care este în ceruri acela Îmi este frate, soră și mama." (Matei 12:47-50). Deci dacă Domnul Isus Însuși nu a venerat o, de ce am face o noi? Domnul Isus nu a pus preț pe faptul ca ea L a născut, adică putea fi oricine altcineva (care sa fi fost neprihănit). Iar faptul ca scrie în Biblie scrie ca îngerul i-a zis Mariei "binecuvântată ești tu între femei". Asta e închinare? Nu. Chiar a fost binecuvântată ptc a avut un har asa mare, dar nu trebuie sa o veneram sau ceva. Dacă ar fi trebuit sa o facem, ar fi scris asta în, Biblie, dar în Biblie scrie în 1 Samuel "Temeți-vă numai de Domnul și slujiți-I cu credincioșie". Iar în Matei 4 scrie "Domnului Dumnezeului tău să te închini și numai Lui să-i slujești."

Iar crucea, nu știi ca e păgână?
Niciun pasaj din Biblie nu sugerează că primii creștini ar fi folosit crucea ca simbol religios. Dimpotrivă, în perioada aia, romanii foloseau crucea ca simbol pentru zeii lor. Apoi, după aprox 300 de ani de la moartea Domnului Isus, împăratul roman Constantin a adoptat crucea ca simbol pentru armatele sale și, de atunci, a ajuns să fie asociată cu biserica „creștină". Din moment ce păgânii foloseau crucea pentru a se închina zeilor lor, ar fi putut ucenicii Domnului Isus să o folosească pentru a se închina lui Dumnezeu?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu scrie nicaieri ca cruce e blestem. N-ar trebui sa va luati dupa biblie in loc sa puneti de la voi? Si cum pot fi cei ce cred in Hristos morti? Dumnezeul creștinilor nu este un Dumnezeu al mortilor ci al celor vii, iar Hristos a murit si a inviat ca noi sa traim veșnic. Daca pana si cei care cred in Hristos sunt morti atunci Hristos n-a facut nimic.

Și cum sărăcie să nu te rogi în rai? Rugaciunile nu sunt doar pentru cerere ci exista si rugaciune de slavire. Daca spui ca nu exista rugaciuni in rai nu crezi in Creștinism. Ce altceva faci în rai? Te uiti la Dumnezeu si atat? Pasivitate totală?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sa Îl lauzi pe Dumnezeu nu e tot una cu a te ruga. În plus, tu nu te referi la rugăciunea de mulțumire, care este altceva, tu te referi la rugăciunea unui sfânt pentru un om. Și da, toți oamenii MOR. Trupul lor rămâne aici, numai sufletul merge în rai sau iad, deci da, sunt morți. Dar sufletul lor nu e. Sufletul nu moare niciodată.
Si după Biblie m-am luat. Nu e logic ca dacă un om care moare pe cruce e blestemat, și crucea e blestemata? Asa cum altarul sfințește mâncarea de pe el, ptc El e sfânt. E exact la fel, numai ca pe dos. Tot biblic e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu, botezul nu reprezinta intrarea creștinului in Biserica. Copiii sunt mântuiți prin părinții lor care au deja botezul, scrie asta în 1 Corinteni 7:14 "Căci bărbatul necredincios este sfințit prin nevasta credincioasă și nevasta necredincioasă este sfințită prin fratele; altminteri, copiii voștri ar fi necurați, pe când acum sunt sfinți." Deci, copiii sunt mântuiți prin părinții sfinți, care au deja botezul, deci e fals ce ai afirmat tu. Eu înțeleg Biblia, vad ca voi o rastalmaciti.
De unde tot scoți asta cu bebelușii? Dacă zici ca Ioan nu boteza bebeluși ptc el boteza cu botezul lui Ioan, atunci de ce apostolii nu au botezat niciun copil/bebeluș? Ei au botezat cu botezul Domnului Isus. Nu ai niciun argument, nu mai încerca să cauți scuze. Toți cei din Noul Testament au fost botezați la maturitate. Și sa știi ca și noi avem o misiune, aceea de a spune oamenilor despre Dumnezeu și mântuirea Lui. Urmăm exemplul Domnului Isus. Dacă bebelusii nu ar fi trebuit sa fie primiți in Biserica ptc nu aveau botezul, cum de a stat Domnul Isus când era copil în Templu?
CUVINTELE VOASTRE SE BAT CAP ÎN CAP.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Adevărat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Copiii sunt mântuiți prin părinți (pana la 18 ani) și nu e normal sa nu aibă voia în biserica fără botez, deoarece Domnul Isus mergea la Templu când era copil. Unde scrie ca erau botezați și copii/bebeluși în Faptele apostolilor? Nu mai rastalmaciti

| dolceromania a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ce te face sa crezi ca Biserica Ortodoxă este cea corecta? Ce argumente biblice ami poti spune? O seara placuta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru dolceromania):

Adevărat! Asta încerc și eu sa aflu și nu găsește nimeni argumente biblice ca să mi demonstreze ca ar avea dreptate

| dolceromania a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si care e cea Adevărată?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dolceromania):

Eu nu cred neapărat într o religie adevărată, ci într o credință bazata pe Biblie, mai degrabă. Un om care împlinește toată Biblia e un om mântuit

| dolceromania a răspuns (pentru anonim_4396):

E adevarat dar sant mai multi si atunci se creaza o biserica o religie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dolceromania):

Canonul Biblic a fost alcatuit de sfintii parinti

| anonim_4396 a răspuns (pentru dolceromania):

Știu, știu asta. Dar sunt mai multe religii "bune", sa le zic așa. Poți fi la oricare din ele, ca dacă împlinești Biblia, tot în rai ajungi

| dolceromania a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Citeste Biblia!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dolceromania):

Am citit Biblia de 3 ori. Canonul biblic e alcatuit de sfintii parinti

| dolceromania a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu exista sfintii părinții, unul singur e Parinte, Tatal ceresc.Chiar biblia o spune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dolceromania):

Adevărat

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu exista părinți sfinti, singurul nostru Tata este Dumnezeu, cum a spus și @dolceromania

| dolceromania a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu am nimic cu Ortodocși, dar atata se pat pe piept cu, sfintii parinti, ca ei au adevarul, ca altii ca ei nu mai sant..Totusi voi incalcati porunca a doua din cele zece de o rupeti! Cum se iveste unu ca Arsenie Boca cum toti va aruncati in genunchi in fata lor, sateti la fel ca penticostalii, mai rau ai luati si bagati in biserica si va inchinati unor trupuri putrede, hoituri! Ce spune Biblia despre asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dolceromania):

Ai dreptate, pana la partea cu penticostalii. Ce e rău la penticostali? Ei fac ce scrie în Biblie, nu se roagă la icoane, la sfinți, la îngeri, nu își fac cruce, nu beau, nu fumează, nu înjura etc. (asa sunt cei care sunt cu adevărat penticostali, ca sunt și unii care doar poarta numele de penticostal, dar viata lor e vai și amar...).

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dolceromania):

Ok atunci cine a format canonul biblic?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dolceromania):

Cine a alcatuit canonul biblic? Daca nu poti raspunde la asta nu ai cu ce sa ti aperi religia

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a alcatuit canonul biblic atunci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Te referi la cine a scris cărțile din Biblie? Dacă te referi la asta, pai, e cam clar, scrie în general ori în titlul cărții ori la începutul lor. Biblia a fost scrisa de oamenii lui Dumnezeu din trecut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ce treaba are religia cu răspunsul la întrebarea ta?

| dolceromania a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Biblia a scris-o: Primele 5 carti Moise,Daniel, Osea,Ioel,Amos,Matei,Marcu,Ioan, Pavel, Iacov, doar cateva nume din VT si NT, dar nu sant sfinti parinti si nu erau ortodocși, cauta si citeste ca vei gasi cum s-a format Biserica Ortodoxă! Fii deschis la minte.

| dolceromania a răspuns (pentru anonim_4396):

Penticostali viseaza tot felul de visuri, sant toti proorocii si calaca si ei poruncile Domnului Isus!

| anonim_4396 a răspuns (pentru dolceromania):

1. Nu toți au visuri.
2. Nu, nu sunt toți proroci.
3. Nu, nu calcă poruncile Domnului Isus. Prin ce afirmi tu ca le calcă? Îți zic eu ca nu.

| dolceromania a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesc in limbi neintelese, incalca poruncile, intereseaza-te

| anonim_4396 a răspuns (pentru dolceromania):

Pai vorbirea în felurite limbi este un dar al Duhului Sfânt, descris în Noul Testament, și nu încalcă poruncile, dimpotrivă

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dolceromania):

Nu am intrebat cine a scris Biblia. Am intrebat cine a alcatuit canonul biblic.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca zici ca religia mea e gresita cu siguranta consideri ca a ta e corectă

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am intrebat cine a scris Biblia. Am intrebat cine a alcatuit canonul biblic. Stii ce e aia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Omule, nu am nimic cu ortodoxia sau ortodocșii, dar am ceva cu faptul ca tot va bateți cu pumnul în piept ca sunteți religia cea dreaptă dar nu sunteți. Multe lucruri sunt asemănătoare cu religia mea (diferența e ca, mulți ortodocși nu fac ceea ce ar trebui sa facă), dar aveți unele practici (sau mai multe) care sunt nebiblice sau care chiar încalcă porunca lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu. Eu pe net am cautat și asta mi-a apărut.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Canonul biblic se referă la care cărți sunt canonic în Biblie. Știi că Biblia e alcătuită din mai multe cărți: Facerea, Psalmii, Evanghelia după Ioan, Epistola pentru Romani și așa mai departe.

Întrebarea mea pentru tine: știi cine a hotarat ca cartile pe care le avem azi în Noul Testament să fie canonice? Sfintii părinți, sau episcopii sau spune-le cum vrei.

(Ca o paranteză pentru că ai comentat înainte: le spunem sfinti pentru ca au fost sfintiti de Dumnezeu asa cum si congregatia de credinciosi este denumită "de sfinți" în Biblie; și le spunem parinti pentru ca sunt parintii spirituali care ne-au invatat Evanghelia, asa cum si Pavel se numeste pe sine parintele spiritual al ucenicilor lui)

Acesti episcopi, preoti si monahi au adus fiecare propriul lui Canon (care includeau anumite carti necanonice si excludeau carti canonice) s-au adunat la un loc si s-au pus de acord care să fie canonul biblic, adica care carti sa fie in Biblie. Tu spui că nu trebuie sa ne pese de ce zic ei, ci doar de ce zice Biblia, dar fix ei au alcatuit Biblia. Si acum te afli într-o dilemă: ori accepti canonul biblic alcatuit de ei, dar atunci trebuie sa le accepti si exegeza, ori nu le accepti exegeza, dar atunci nu le accepti nici canonul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Suntem religia sau calea cea dreapta pentru ca suntem Biserica lasata de apostoli ucenicilor lor si tot asa pana in zilele noastre.

Cand vine vorba de practicile noatre absolut toate sunt biblice. Toate.

Si iti mai pun odata intrebarea asta si te rog frumos sa nu o mai ignori cum ai facut-o înainte. Cine a alcătuit canonul biblic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Https://www.gotquestions.org/Romana/Biblia-canonul.html
Aici scrie ca Dumnezeu a decis ce cărți sa fie incluse în Canon, și este adevărat, El a decis, nu niște oameni. Poate ca acei oameni au fost inspirați de Dumnezeu, dar sa știi ca tot voia lui Dumnezeu s-a făcut și dacă El a decis ca aceste cărți sa facă parte din Biblie, ele urmau sa facă parte din ea cu sau fără voia unor oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dumnezeu a alcătuit canonul biblic, cum am spus mai sus. Iar nu, nu sunt TOATE practicile voastre biblice. Am mai discutat noi pe tema aceasta și ți am dat exemple de câteva practici de ale voastre chiar interzise de Biblie pe care voi le faceți, dar nu ai găsit niciun argument biblic pentru a-mi demonstra ca ai dreptate, asa ca, nu voi crede ceea ce spui tu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu Dumnezeu a alcatuit canonul biblic. La inceput au fost mai multe scrieri, cele canonice si cele necaninice precum Evanghelia după Iuda sau Păstorul Herma sau Didahia sau altele de genul asta. Aceste scrieri au aparut in primul sau al doilea veac creștin și ar fi putut foarte bine să facă parte din canonul biblic, dar episcopii ortodocși si preotii si monahii nu le-au inclus în canonul biblic.

Iar daca vorbim despre practicile noastre, toate sunt biblice. Daca esti deschis sa asculti de ce sunt biblice iti voi explica, dar prima data vreau sa fiu sigur ca vorbesc cu un om care asculta pentru ca e mult de zis si nu as vrea sa-mi racesc gura degeaba. Deci daca esti deschis la alte argumente iti explic

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord că Dumnezeu a decis si Dumnezeu i-a inspirat pe episcopii ortodocși să aleagă canonul biblic, dar de ce spuneti ca Dumnezeu i-a inspirat cand a venit vorba de Canon, dar nu i-a inspirat si in alte probleme? Dumnezeu i-a inspirat o singura data si gata? Dupa au inceput sa greseasca tot crestinismul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sunt un om deschis la minte și pot înțelege dar dacă ceva nu o sa mi se para real, nu pot accepta. Dar voi citi ce imi vei spune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai, nu ar fi putut sa nu ii inspire când a venit vorba de Biblie ptc Biblia e cartea sfânta, cartea vietii, nu ar fi putut sa iasă greșit.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e chiar asa pentru ca ei sunt doar niste oameni si ar fi putut sa greaseasca asa cum Martin Luther a gresit cand a vrut sa scoata epistola lui Iacov din Biblie. Dar daca i-a inspirat cand au facut canonul de ce crezi ca nu i-au inspirat si cand au trebuit sa interpreteze Biblia

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Știi, Biblia se înțelege prin Duhul Sfânt. În plus sunt multe versete clare, unde n ar trebui sa existe dubii

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, Biblia se intelege prin Duhul Sfant dar problema e ca fiecare denominatiune creștina pretinde ca interpreteaza Biblia prin Duhul Sfant si totusi toate se contrazic intre ele. Deci unde e Duhul Sfant in realitate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Duhul Sfânt e la cei botezați cu Duhul Sfânt. Dar eu zic sa îmi demonstrezi ca TOATE practicile voastre sunt biblice, cum ai zis mai sus

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai că n-am terminat. De acord că Duhul Sfant e la cei botezati cu Duhul Sfant, dar problema e ca toti zic asta: și catolicii si ortodocsii si protestantii. Și deși toti pretind ca sunt botezati cu Duhul Sfant toate aceste denominatiuni se contrazic intre ele. Ca sa nu mai vorbesc de denominatiunile protestante: pana si baptistii cu penticostalii se contrazic intre ei. Deci CINE are DE FAPT Duhul Sfant?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Voi va contraziceți cel mai mult cu ceilalți ptc orice ar zice un om care aparține unui alt cult, voi spuneti ca fals. În plus, voi nu practicați botezul cu Duhul Sfânt, deci cum ați putea voi sa Îl aveți? La câte rugăciuni va rugați în limbi cum se rugau toți cei din Faptele apostolilor când primeau Duhul Sfânt sau cum descrie Pavel în 1 Corinteni?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se contrazice nimeni cu nimeni mai mult sau mai putin. Nu asta e ideea. Ideea e ca toata lumea se contrazice cu toata lumea. Ca daca ar fi s-o luam asa as putea zice la fel despre voi protestantii ca va contraziceti cel mai cu noi ca aia nu e bine si cealalta nu e bine, dar nu asta e ideea. Ideea e ca exista diferente majore intre catolicism, ortodoxie si protestantism. Problema e ca noi zicem ca noi avem dreptate, voi ziceti ca voi aveti dreptate si catolicii zic ca ei au dreptate.

Pana la urma cine are dreptate?

"Pai are dreptate cel botezat cu Duh Sfant" o sa-mi zici.

Da; dar toti zicem despre noi ca suntem botezati cu Duh Sfant. Si noi Ortodocsii zicem asta despre noi, si voi ziceti asta despre voi si catolicii zic asta despre ei.

Pana la urma cine are dreptate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ți am spus, cati de la voi vorbesc în limbi când se roagă? Ca spuneți ca sunteți botezați cu Duhul Sfânt. Semnul ca un om primește Duhul Sfânt e vorbirea în limbi, prezentată în Faptele apostolilor. În plus, Duhul Sfânt Se primește după ce Îl ceri, nu vine apare la botez sau împărtășanie. Ucenicii când s au rugat cu toții L au primit (Fapte 2), nu L au primit în timpul botezului. Deci dacă la voi nu sunt semnele Duhului Sfânt, nu puteți spune ca sunteți botezați cu Duhul Sfânt. Înțelegi?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Vorbitul in limbi" e o traditie penticostala ce nu are legatura cu creștinismul istoric. Stiu ca o sa-mi zici ca nu-i asa si ca de fapt Biblia zice ca trebuie sa vorbesti "in limbi". Asta-i si ideea mea. Cum se face ca oamenii au idei atat de diferite despre ce zice Biblia si ce nu zice? Hai sa-i luam exemplu pe Baptiști. Nici ei nu cred în vorbirea în limbi deși sunt protestanti exact ca voi. Nu crezi ca e posibil ca ei sa aiba dreptate despre vorbitul in limbi si voi nu?

Vorbitul in limbi a insemnat ca apostolii sa vorbeasca in limba lor si altii de alte etnii sa-i audă vorbind în limba lor. Nu ce faceti voi cand bolborositi nonsensuri. Înțelegi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu e adevărat. Am o colegă baptista și am întrebat o dacă ei cred în botezul cu Duhul Sfânt și a zis ca da și mi-a zis ca și mama ei vorbește uneori în limbi, iar un unchi de al meu a spus ca sunt și baptiști care sunt botezati cu Duhul Sfânt si vorbesc în limbi.
În plus, unde precizează ca apostolii vorbeau în limba lor maternă? Nu înțelegi Biblia.
Fapte 2:4: "Și toți s-au umplut de Duh Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, după cum le dădea Duhul să vorbească.". Aici scrie ca au început sa vorbească în ALTE limbi, nu în limbile lor materne. Ei erau evrei și oameni de toate națiunile erau în Ierusalim atunci și ei vorbeau în limbile acelor oameni ptc scrie mai jos ca acei oameni ii înțelegeau, dar ei nu înțelegeau ce spuneau, ptc erau EVREI. Și sa știi ca nu vorbim nonsensuri, ci vorbim taine, cum scrie în 1 Corinteni 14:2: "În adevăr, cine vorbește în altă limbă nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu, căci nimeni nu-l înțelege și, cu duhul, el spune taine.". I auzi, NIMENI NU L ÎNȚELEGE, și vorbește în ALTĂ LIMBĂ. Deci ceea ce la noi se practica e adevărul scris în Biblie, negru pe alb. Aici nu mai este altă cale de înțelegere, nu poți spune ca nu e asa ptc e scris alb pe negru. Și nu, nu e o tradiție penticostală, scrie în Fapte 2:39 "Căci făgăduința aceasta este pentru voi, pentru copiii voștri și pentru toți cei ce sunt departe acum, în oricât de mare număr îi va chema Domnul Dumnezeul nostru.". Deci nu e numai pentru penticostali, ar trebui sa fie pentru toți credincioșii și nu, nu e o tradiție, e ceva biblic.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă e ceva biblic cum se face ca nimeni inainte de 1900 nu credea in asa ceva? Ma refer intre apostoli si 1900.

Și degeaba ai tu prieteni baptisti care cred in limbi. Baptistii in marea lor majoritate nu cred in vorbitul in limbi. Cum se face ca voi credeti si ei nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Știi tu ca nimeni nu credea înainte de 1900? De unde le scoți? Eu ți am dat VERSETE DIN BIBLIE. Dacă nici în Biblie nu mai crezi, nu te pot numi credincios... Scrie foarte clar în ce ți am spus mai sus ca făgăduința asta e pentru TOȚI cei ce VOR CREDE în oricât de mare nr ii va chema Dumnezeu. Cum poți sa îmi întorci vorbele cum vrei tu numai ca să zici că ai dreptate? Scrie NEGRU PE ALB în Biblie ce ți am spus, nu îți e rușine sa rastalmacesti Biblia? Și tot noi suntem aia "eretici". În Marcu 16:17 scrie "Iată semnele care vor însoți pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci, vor vorbi în limbi noi". Astea sunt cuvintele Domnului Isus. El sa mintă? Îți zic eu ca nu minte și n a mințit niciodată și nici nu o va face.
Și cum se face ca tu ai inima impietrită și nu vrei sa înțelegi Biblia? Ce contează ca unii cred și alții nu? Asta e argument? Scrie clar în Biblie ca putini sunt cei ce afla calea ce duce în rai. Nu zic ca baptiștii sau alte confesiuni ajung în iad, dar nici ca toți oamenii sunt mântuiți. Nu ai ce argumente sa îmi dai, ti am dat ce scrie în Biblie în care ar trebui sa crezi, dacă te numești "creștin". Cuvintele din ea nu sunt cuvintele mele sau ale penticostalilor. Sunt ale lui Dumnezeu

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

In Biblie scrie ca nu toti crestinii au darul vorbirii in limbi si ca acest dar e temporar. Sf. Pavel zice asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Unde? Ca eu nu am găsit sa zică nicăieri ca e temporara vorbirea în limbi, și nici ca vorbirea în limbi e un dar. Vorbirea în felurite limbi e un dar, dat deja intram în teologie și nu vei înțelege. Vorbirea în limbi e semnul care i-a însoțit pe toți care au primit Duhul Sfânt din Noul Testament.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Unde? Ca eu nu am găsit sa zică nicăieri ca e temporara vorbirea în limbi"

1 Corinteni 13:8

"Vorbirea în felurite limbi e un dar"

Vorbirea in limbi si-n felurite limbi e tot una.

"Intram in teologie si nu vei intelege"

Am citit mai multa teologie decat ai trăit tu pe pamant. Și mai complexă. Nu mă lua cu smecherii din astea ieftine.

Sf. Pavel spune clar că nu toti crestinii au darul vorbirii in limbi

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Deci nu înțelegi contextul. În 1 Cor 13:8 nu spune ca limbile sunt temporare, spune ca se vor sfârși, la sfârșitul lumii, dar dragostea nu se va sfârși niciodată. Știi, trebuie sa știi și contextul și sa înțelegi Biblia, nu sa îmi bagi versete pe gât care nu au legătură.
Iar nu, vorbirea în limbi și vorbirea în felurite limbi sunt 2 lucruri diferite. În plus, dacă vorbirea în limbi ar fi un dar, cum de toți din Fapte care au primit Duhul Sfânt au vorbit in limbi? Toți sa primească același dar și niciun alt dar pe lângă? Vorbirea în limbi nu, nu e un dar.
Și degeaba ai citit atâta teologie dacă nu înțelegi Biblia.

Si spune mi tu unde zice Pavel ca nu toți creștinii vorbesc în limbi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si spune mi tu unde zice Pavel ca nu toți creștinii vorbesc în limbi"

1 Corinteni 12:30

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Acolo se înțelege foarte clar ca e vorba de daruri. Nu de vorbirea în limbi ca semn ca ai primit Duhul Sfânt. Acolo zice și de prorocie și de celelalte daruri, nu e vorba de vorbirea în limbi ca semn.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbirea in limbi e una singura si e semn pentru necredinciosi si un dar

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu. Nu este una singura. Unde se spune despre daruri se spune "vorbire în FELURITE limbi" iar când apostolii erau botezați cu Duhul Sfânt scrie ca vorbeau în limbi, nu "felurite limbi". Eu am spus ca nu o sa înțelegi, e ceva diferit.

Ma repet. Dacă ar fi fost vorbirea în limbi un dar, atunci de ce toți care primeau Duhul Sfânt primeau același dar și îl primeau fix când erau botezați? Puteau sa primească darul oricând și sa aibă daruri diferite, nu toți același dar. Dar este specificat în Biblie ca toți care erau botezați cu Duhul Sfânt, cum Îl primeau, începeau sa vorbească în limbi, deci e un semn ca ai primit Duhul Sfânt, nu e un dar. În schimb, vorbirea în felurite limbi e un dar, când vorbești în mai multe limbi și asa... Degeaba îți explic, ca nu înțelegi și nu cunoști.

În plus, nici tu nu te crezi pe tine. Dacă voi sunteți botezați cu Duhul Sfânt, cum zici, de ce NIMENI din voi nu are niciun dar? Într o biserica mare, sau poate nu mare, dar într o biserica botezata cu Duhul Sfânt sunt daruri, măcar unul în toată biserica.

Și mai știi ca la început nici nu credeai în vorbirea în limbi și îmi ziceai ca e o tradiție penticostală și acum tu afirmi ca e un dar? Omule, hotaraste te.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbirea in limbi penticostala nu exista, dar vorbirea in limbi de pe vremea apostolilor exista. Iar prin "felurite limbi" se intelege mai multe limbi. E o singura vorbire in limbi. Si unde scrie ca toata lumea dupa ce se boteza primea darul asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

1. Cum poți sa afirmi gogomănia asta? Cum nu exista vorbirea în limbi penticostală? Ești amuzant. Cunosc atâtea persoane care vorbesc în limbi (le am și auzit). Chiar și apropiații mei, unchi, mătuși, bunicul meu, verișori si chiar eu o fac... E penibil sa vorbești despre ceva ceea ce nu stii/ cunoști. Eu am mai spus, degeaba ai citit tu atâta teologie dacă nu înțelegi Biblia.

2. E aceeași vorbire în limbi, unde scrie în Biblie de doua feluri de vorbire în limbi? E doar un tip de vorbire în limbi, acela de la Duhul Sfânt, pe care o au penticostalii. Vorbirea în limbi a apostolilor este aceeași cu vorbirea in limbi a penticostalilor și a celor care încă practica botezul cu Duhul Sfânt.

3. Prin felurite limbi se intelege mai multe limbi, da, adevărat. Cei ce nu au darul vorbirii în felurite limbi vorbesc numai într o limbă. Deci este vorbirea în limbi ca semn ca ai primit Duhul Sfânt, și vorbirea în felurite limbi, ca dar al Duhului Sfânt.

4. UNDE SCRIE? Citește Faptele apostolilor. Toți care au primit Duhul Sfânt au început sa vorbească în alte limbi, tocmai ptc acesta este semnul. De ce crezi ca a fost lăsat asta pe paginile Sfintei Scripturi? Tocmai pentru necredincioși ca tine. Este scris alb pe negru, nu mai tagadui. Este precizat fix ptc sunt unii care nu înțeleg

| Akajahf a răspuns:

Întoarce te la Dumnezeu cu pocăință, cu căință, fa un legământ cu el la maturitate (botezul) și îți alegi tu o biserica unde sa mergi. Apoi, citește Biblia și împlinește o, și vei avea viața veșnică. Roagă te, postește, fa ceea ce cere Biblia. Nu merge la ortodocsi ptc la ei e rugatul la sfinți, la icoane, își fac cruce, se roagă la îngeri, fac botezul la bebeluși etc. si toate astea sunt NEBIBLICE, nu scrie nicăieri în Biblie sa facă asta, deci ti ai cam pierde vremea pe acolo. Decât sa fii ortodox dar sa nu faci ce fac ei, dar asta ar fi cam inutil, deci mai bine ai merge la alta biserica unde se respecta Biblia de la Geneza la Apocalipsa (dar totuși, trebuie sa se tina cont ca, regulile din Vechiul Testament erau sub vechea lege, dar de la venirea Domnului Isus, avem o lege noua care trebuie împlinită cuvânt cu cuvânt, și anume de la Matei la Apocalipsa).