| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, de ce se spune ca numai femeia are puterea de a-l blestema pe om si barbatul nu?
E adevarat ca blestemele sunt adevarate, adica chiar se intampla?

Sa zicem ca un barbat are o relatie cu o femeie, la inceput cei doi se iubeau foarte mult dar la un moment dat barbatul isi bate joc de acea femeie o face sa sufere iar ea din dusmanie si ura arunca un blestem asupra lui si asupra viitoarei sale familii si copiii lui se nasc cu handicap sau chiar mai rau.

Aceste blesteme se implinesc exact cum au fost date de respectiva persoana?

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Părerea mea personală, este că blestemele oamenilor nu se împlinesc. Eu asta am înțeles din Biblie, dar poate mă înșel.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Eu asa am auzit ca daca o femeie arunca un blestem asupra ta, tu ca barbat o sa o duci foarte greu in viata si ca pe viitor cand o sa cunosti alta femeie si o sa ai copii acel blestem se revarsa si asupra copiilor.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Sa sti ca ce este scris in Biblie e adevarat si iti dau un exemplu: daca ai ucis pe cineva ajungi la puscarie si durerea si suferinta ta va fi foarte mare cu alte cuvinte ai sa mori in puscarie. Asa scrie si in carte.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu cred in blestemele oamenilor. Îngerii lui Dumnezeu mă protejează.

| milan9 a răspuns:

Au_ efect asupra ambelor persoane. Inclusiv deci asupra celui care le trimite. Reprezinta insa un grav pacat! Desigur, cel vinovat, care s-a folosit de o fata, de o femeie si i-a distrus/afectat/influentat acesteia viitorul familial (prin tarele pe care le va purta o viata intreaga) sa se astepte ca de el insusi sa se aleaga praful de pe toba... sad