| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp ma intreb de ce este atata ură intre persoanele religioase versus cele nereligioase. Eu unul sunt crestin, dar cred ca pana la urma nimeni nu va afla adevarul absolut, cel putin nu in timpul vietii. Si stiu ca Biblia e scrisa totusi cu posibilitatile, cunostintele, stiinta de acum 2000 si ceva de ani. Dar pentru mine credinta a insemnat mult mai mult de atat, prin religie, biserica sau cum vrei sa ii spui, am descoperit muzica. Cant intr-o orchestra si e unul dintre cele mai frumoase lucruri care mi se puteau intampla. Prin cunoasterea muzicii am creat legaturi cu multi oameni, dar m-a ajutat si pe mine la greu, sa ma inviorez. Prin biserica am cunoscut multe persoane tari, cu care am fost in tabere, am discutat, am ras. Si cred ca invataturile respective m-au ajutat sa ma stapanesc si sa fiu mai calm. Ma cunosc pe mine, sunt rau, usor devin dependent de lucruri si cred ca daca nu aveam o motivatie as fi ajuns foarte rau. Nu cred ca numai cei religiosi pot fi disciplinati, nici vorba, sunt atati atei care sunt un exemplu si pentru mine, in corectitudine, ambitie, vorbire. Si nu inteleg de ce e atata ura pentru tot ce tine de religie? Pentru mine indubitabil a fost ceva bun, care m-a ajutat cand mi-a fost greu, fie placebo sau oricum vreti sa numiti, dar poate nu e asa pentru oricine. De ce sa ne certam pe detalii cum ar fi cum arata Isus sau cum s-au petrecut minunile? Cand putem sa ne concentram pe mesajul religiei, care este iubirea intre oameni. Eu niciodata nu am judecat ateii, pentru ca de multe ori am fost mai rau ca ei. As vrea sa fie pace, sa nu ne mai certam, nici pe TPU si nici in realitate. Nu credinta sau lipsa ei te face mai bun, ca pana la urma toti avem o constiinta care ne zice ce e bine si ce e rau. Cu stima si respect happy

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Eu unul sunt crestin, dar cred ca pana la urma nimeni nu va afla adevarul absolut, cel putin nu in timpul vietii"
Iertare, dar avand in vedere cele DECLARATE de tine mai sus arata ca tu doar te FOLOSESTI de CRESTINISM, nu ca esti crestin.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Recitind, imi dau seama ca asa e. Ce-i drept am incercat cat mai mult sa nu creez EU un conflict deoarece atunci as fi fost contra a ceea ce incercam sa spun cu intrebarea asta. Normal ca eu cred ca in adevarul meu, al crestinismului. Ce am vrut sa spun este ca fiecare are adevarul lui, si nu ii spun eu altcuiva ce e adevarat, va afla singur, candva sau niciodata. Dar da, ce am zis eu acolo suna si este gresit din acest punct de vedere, dar mai am mult de evoluat in credinta si de invatat, nu ma dau cel mai mare cunoscator sau religios. Fac greseli. Multumesc ca mi-ai atras atentia!

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Este OK, acum vi de acasa si se schimba paradigma. Numai bine.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu asa e'. De unde stii ce este adevarat si ce nu?

| Wr3nch a răspuns:

O sa iti spun o mica smecherie: cei care se cearta, is segmente mici si galacioase de atei si crestini, fiecare prea incapatanati sa accepte perspectiva celoralalti. Marea majoritate sunt indiferenti si isi vad de treaba lor, dar e cam greu sa ii ignor pe cei care isi dau parerea pe goarna.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

O perspectiva corecta, multumesc!

| Celcestietot a răspuns:

Salut. Minciunile și prostia întotdeauna crează conflict.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

As putea fi de acord cu tine in situatia in care credinciosii ar plati macar 3 lei pe luna la un fond pentru ateii care vor sa mearga in cluburi, la tarfe, sau la orice activitate necrestina dorita de ei, asa cum din taxele si impozitele platite de atei o parte merge catre cultele religioase.
De asemenea daca s-ar elimina toate scutirile de taxe si impozite de care beneficiaza organizatiile religioase.
Nu crezi ca ar fi corect ca asa cum ateii isi intretin din bani proprii hobby-urile, la fel ar trebui procedat si cu hobby-ul asta numit credinta?

In plus, hai sa ne uitam putin in istorie si chiar in zilele noastre in unele zone ale lumii. Cate neplaceri au fost si inca mai sunt cauzate de credinciosi ateilor, celor fara religie, sau chiar celor care au alte credinte decat ei?! Multe.
Daca ar fi sa comparam, crestinismul, de exemplu, a cauzat moartea mult mai multor oameni in istorie decat nazismul, sa zicem. Cum nazismul a fost interzis, conform aceleasi logici, crestinismul ar trebui interzis.
Restu-i poezie.

| mentholinks a răspuns:

Te inseli amarnic. E vorba de cunoasterea adevarului aici si diferentele intre oameni si cauza lor. Tu daca pui intr-o ciorba tot ce prinzi la indemana crezi ca va iesi buna?

| Panamax a răspuns:

Cum bine zice Celcestietot, prostia si minciunle religiosilor sunt o mare piedica in evolutia omenirii.
Este ok la inceput cand abia ai iesit din pestera sa crezi in Doamne Doamne, dar mai trebuie si sa evoluam.
Majoritatea religiosilor au aceeasi mentalitate ca cei care au scris Biblia acum cateva mii de ani.