| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, e adevarata expresia aia legat de ciclul vietii "istoria se repeta cu fiecare generatie" adica ce s-a intamplat in trecut se va intampla si in viitor cu astia care vin din urma adica generatiile devin din ce in ce mai proaste?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Da, istoria se repetă. De exemplu uită-te la structurile megalitice construite în antichitate, oare cum le-au construit? Cu sclavi și cu animale posibil, dar și cu tehnologii avansate probabil. Ca să înțelegi despre ce este vorba poți citi poemul religios numit Mahābhārata. Datorită inteligenței, civilizațiile se autodistrug și o iau de la capăt cu cei rămași, bineînțeles dacă mai rămân. Chiar îți recomand să citești așa ceva, că nu este carte, durează cel mult 20 de minute, îl găsești și în Limba Română și bineînțeles și semnificații/comentarii ale poemului (să citești și acele comentarii că poate nu îți dai seama din prima). Multă baftăwinking!

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt chesti care se vor mai intampla man, razboaie, dezastre naturale etc

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

"Se spune ca exista un Dumnezeu in fiecare din noi dar din pacate pentru noi Dumnezeu a murit si noi o data cu el" aici nu mai e de trait si iti spun asta pentru ca https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w vremuriile acelea de final sau apropiat deja atat iti spun „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul!" si inca ceva "POPORUL ROMÂN, CĂZUT, MURIBUND, ÎNCONJURAT DE VULTURI ȘI HIENE. Se va mai ridica la viață la chemarea lui Hristos? - din viata scapa cine poate" pe data de 25 decembrie 1989 Romania a devenit oficial o tara moarta, Arsenie Boca nu a fost prost el a stiut tot a stiut cum gandeste barbatul si femeia a stiut viata oameniilor si suferinta pentru ca oamenii treceau pe la el a cunoscut atatia oameni atat in libertate cat si in puscarie iti spun un singur lucru RAY imi pare foarte rau de astia care vin din urma ei nu o sa fie ca noi asa cum nici noi nu am fost ca parintii si bunicii nostri si iti spun de ce IQ-ul national scade de la an la an si crede-ma ca tu stii bine asta o sa iti fie frica sa circuli si ziua nu numai noaptea cu alte cuvinte AICI NU MAI E DE TRAIT la fel si in strainatate.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Pe viitor sa citesti biblia cand afirmi chesti legate de dumnezeu, biblic vorbind a murit partea umana a lui iisus nu dumnezeu, iisus a vorbit cu dumnezeu pe cruce = imi dau sufletul tie = dumnezeu nu era mort, iisus nu era nebun sa vorbeasca singur

| doctorandus a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da, m-am lamurit: predicatorii astia sufera de schizofrenie paranoida.

| RAY a răspuns:

Mircea08 merita fundita, foarte bun raspuns, la iluminat iahve de sabat

| SG1995 a răspuns:

Da, în general specia umană e formată majoritar din indivizi imbecili incapabili să învețe din dezastrele trecutului. Ete că asistăm din nou la renașterea teritorialismului și naționalismului de tip șovin. Curând ne paște ww3 mai mult sau mai puțin. Specia umană e imbecilă și de aia merită să moară.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Si unde vezi tu ca ne oprim din a progresa?
Ca-s si indivizi idioti, asta n-are nicio relevanta. Mereu au fost.

| SG1995 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ba are relevanță aceii idioți care nu învață din trecut o să repete. Imaginează-ți că 15-20 de ani să avem parte de un alt război mondial tot din cauza naționalismului prostesc a unora.
Imaginează-ți că mulți imbecili, conducători politic ignoră poluarea și semnele de suprapopulare. Specia asta se duce pe plă.

| Raven a răspuns:

Depinde de context, probabil se referă la faptul că oamenii nu învață decât din propriile greșeli, nu acordă suficientă atenție celor pe care le-au comis înaintașii lor iar din cauza asta uneori le repetă.

| Mircea08 a răspuns:

Istoria se repeta numai daca cei care traiesc in prezent au mintea mai slabuta si merg pe principiul "mergem pe carari batatorite", adica facem numai ceea ce si altii au facut si a dus la un rezultat bun. Avand in vedere ca lumea este formata si din oameni buni si din oameni rai este de asteptat ca unii sa faca binele si altii raul. Exista varfuri in ambele cazuri, si e dezastru cand ajunge sa aiba putere unul care face raul. Generatiile ar putea intr-adevar sa fie din ce in ce mai proaste daca cei care au puterea fac raul, si pe ei ii intereseaza doar familia lor. Nu stiu cum se pune problema la nivel mondial, dar stiu ca fiecare om ar putea sa devina educat din toate punctele de vedere daca ar avea vointa sa o faca, si daca reuseste nu il mai intereseaza asa mult istoria, "stiinta" in care adevarul se gaseste greu. Civilizatia este data de felul de a fi al oamenilor nu de Km. de autostrada, sau de constructii nemaivazute si nemaiauzite, iar civilizatia se dobandeste nu se impune.

| CosminCD a răspuns:

Studiez istoria, insa nu cred in ideea ca "istoria se repeta". Istoria NU se va mai repeta niciodata.

| SG1995 a răspuns (pentru CosminCD):

Istoria în sine nu, dar anumite acte castastrofice da.