| Aphrodi a întrebat:

Toata lumea cunoaste povestea/legenda(cum vreti sa-i spuneti) cu Arca lui Noe. Conform careia Dumnezeu a abatut asupra Pamantului un ptop. Singurii supravietuitori au fost Noe si famlia lui. Din asta rezulta ca toti suntem evrei nu? Adica singurii oameni ramasi au fost cei din familia lui Noe(evrei) ei s-au inmultit si astfel, teoretic, toti suntem evrei. Este o ipoteza, dar eu nu cred in ea si as vrea s-o infirm. Dar nu stiu cum. Voi ce credeti?
(Cred in Dumnezeu. Sunt un ortodox convins)

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Da,pana la evenimentul care s-a petrecut la Turnul Babel. Oamenii au vrut sa construiasca Turnul Babel pentru a ajunge la cer.(poarta spre Dumnezeu).Au facut caramizi si le-au ars cu foc.Si au folosit caramida in loc de piatra iar smoala in loc de var.Dar Dumnezeu cunoscand gandul lor, Le-a amestecat limbile incat sa nu se mai poata intelege intre ei, si asa s-au imprastiat pe tot pamantul.De aceea se numeste Babilon pentru ca acolo a amestecat Dumnezeu limbile.

11 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Încă mai există oameni suficienţi de încuiati, încât să creadă că este posibil ca pe o arcă de lemn, făcută de om, să poţi lua câte două din fiecare specie de animale?

| aliceinchains a răspuns:

Bine a punctat @the2k, "povestea/legenda". Asta înseamnă că nu e adevărată. Tot poveste e şi Capra cu trei iezi.

| danay72 a răspuns:

Biblia nu spune despre Noe ca ar fi evreu.Toata lumea se trage din cei trei fii ai lui, Sem, Ham si Iafet. Abia lui Avraam i s-a promis o samanta din care avea sa apara poporul evreu, apoi Mesia.

| M25M a răspuns:

Daca provenim din adam si eva sau din familia lui noe( chipurile singura ramasa dupa ''potop") asa nu inseamna ca suntem "toti" roadele unui incest (sau ceva pe acolo)?

| M25M a răspuns:

Nu este oare mai logic faptul ca oamenii au "devenit" bipezi acum 100.000 -200.000 de ani, in urma unei evolutii de sute de milioane de ani?
Nu este oare mai logic faptul ca avem limbaje diferite pentru ca diferitele triburi de homo sapiens din diferitele teritorii ale pamantului au dezvoltat limbaje specifice pentru a se intelege?
Nu este oare imposibil (si este dovedit stiintific) ca Adam si Eva, sau cei din familia lui Noe sa se reproduca intr-un ritm atat de rapid si intr-un interval de timp atat de scurt incat numarul oamenilor sa fie atat de crescut? Nu este oare anormal ca o familie sa populeze 6 continete intr-un timp atat de scurt?

Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns:

Evreii au apărut din "coapsa" lui Abraham, la un timp considerabil după Noe.

Noe a avut trei băieţi: Sem, Ham şi Iafet. Abraham provine din linia lui Sem, adică era semit. Din linia lui Abraham, imediat s-au despărţit două linii, ambele semite: linia evreilor şi linia arabilor.
Indoeuropenii (arienii) suntem descendeţii liniei iafetite.

| Zeref a răspuns:

Este o mare confuzie aici.Nu trebuie sa citesti nici o Biblie si oamenii nu au facut o scara ci un turn.Noe si familia se trag din Adam si Eva.Punct.Nu suntem nici un evreu nimic mai baiete mai.Noi tinem Pastile Duminica(obligatoriu) iar ei in orice zi a saptamanii.Si alte chestii.

| abcgame a răspuns:

Eu cred ca esti gay...si cine stie poate si evreu thumbs up

| stefan1320 a răspuns:

Citeste in biblie unde iti zic ca Dumnezeu dupa potop a facut popoare si a schimbat limba ficarui popor ca sa nu se inteleaga intre ei referitr la sta este o legenda cand oameni de pe pamant au facut o scara asa de mare pentru a ajunge la Dumnzeu si atunici dumnezeu a imaprtit lumea in poapoare cu limbi diferite
Funda te rog

| masca123alubrasim a răspuns:

Citeste si se intelege http://intercer.net/blogs/biblia/ este adevarat