| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, tuturor!
Aș avea o intrebare. Ce trebuie să faci ca să iți schimbi religia de la ortodoxi la greco catolici? Vreau doar să aflu ce trebuie făcut, nu doresc lămuriri si altele despre aceste religii. Mulțumesc frumos!
Ca să iti schimbi religia trebuie sa faci un botez la greco catolici?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In loc sa te duci la biserica ortodoxa treci strada si te duci la aia catlica si aia e...

| VirusBlack a răspuns (pentru suntserios):

Invata sa scrii laughing))

| suntserios a răspuns (pentru VirusBlack):

Atat ai reusit sa dai replica? Ca imi lipseste un o?

| Celcestietot a răspuns:

Nu este bine ce vrei sa faci...

| alex241 a răspuns (pentru Celcestietot):

Este doar un Dumnezeu. Nu vreau critici sau altele. Vreau doar un răspuns cu ce pot face să imi schimb religia. Nu frecvetez biserica ortodoxa aproape deloc!
In fiecare saptamana merg la slujba greco catolica

| Celcestietot a răspuns (pentru alex241):

Este bine ca vrei sa te aproprii de Dumnezeu, dar oare doresti sa imi spui de ce te-ai muta la o alta? Datorita atmosferei?

| alex241 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da. mi-se pare de 1000 de ori mai ok la greco catolici

| Wr3nch a răspuns (pentru Celcestietot):

Probabil oentru ca ortodoxismul e ancorat in evul mediu si jaknic in genere. Acum ca au terminat catedrala lu peste macar nu mai cersesc bani.

| Wr3nch a răspuns (pentru alex241):

Nu trebuie sa faci nimic special, eu am trecut de la ortodoxism la greco catolici, am vorbit cu preotul catolic si am spus ca vreau sa merg la ei, a zis ca e in regula si ca ma pot considera parte din comunitatea lor.

| alex241 a răspuns (pentru Wr3nch):

Așa ușor a fost?
Eu am auzit că trebuie să faci un botez la greco catolici

| Celcestietot a răspuns (pentru Wr3nch):

Cred că ai fost lovit cu tastatura în gură de ai scris așa de incorect. Cele 2 religii se aseamănă, deci înseamnă că ai ras și de religia ta practic laughing!

| sadrian46 a răspuns (pentru alex241):

Este aceeși religie, doar biserica diferă.
Dacă mergi la biserica greco catolică, a fost decizia dtale să îți schimbi biserica. La slujba, liturghia greco catolică este acelaș ritual ca și la o biserică creștin ortodoxă, modificările sunt absolut minore. Doar preoții țin de altă structură ierarhică care are în fruntea ei pe Papa de la Vatican.

| Wr3nch a răspuns (pentru Celcestietot):

Cred ca nu te-am jignit si nu o incep acum. Rad de toate religiile man, pentru ca scopul e la fel, o senzatie de bine pentru mase si control pentru cine stie sa traga sforile^^.

| DeyCj a răspuns:

Da, trebuie să te botezi în acel cult religios, prin acest ritual îți exprimi acordul de apartenență la acea organizație religioasă, ritual ce nu are legătură cu credința, ci doar cu doxele fiecărei origanizații religioase(toate sunt secte indiferent de ce zic popii, singura origanizație religioasă ce nu e sectă e biserica Catolică( a se pronunța catolix care înseamnă universal), biserică ce a inventat și impus cu forța acest program(creștinismul).

| Helper07 a răspuns:

Un sfat, nu te duce la acea fiara, te va inghiti.

| Daniel323 a răspuns:

Vrei sa-ti schimbi religia si nici macar nu stii cum se scrie ortodocsi.
rolling on the floor

| alex241 a răspuns (pentru Daniel323):

Mai bine te-ai documenta!