| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor, ce parere aveti despre faptul ca pacatele cuiva ii sunt iertate daca se converteste la islam? Multumesc pentru timpul acordat.

20 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mahomed spune în Coran că el nu e sigur că va ajunge în raiul lor nici el nici cei care îl urmează. Iisus Hristos a spus despre Sine/Fiul omului are putere pe pământ să ierte păcatele( Matei 9/6) Dacă Mahomed nu e sigur nici pentru el, cum am putea să garantăm noi?

| Wr3nch a răspuns:

Ii sunt iertate in religia islamica, ca sa atraga oameni. E la fel ca la pocaiti, sa atraga lumea.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Aceasta poate fi cel mult o afirmație de propaganda a islamului și nimic mai mult. Fiecare secta și religie deplasată din lumea asta poate să afirme orice. Adevarul este unul singur, iar credința dreaptă una singura.

| mentholinks a răspuns:

Bine ca nu sunt pacatos si nu am nevoie de iertare.

| CostinAlamariu a răspuns:

Acelasi lucru se intampla si in crestinism. Cu ce e asta mai special?

| Digikey a răspuns:

Crestinii tot asa au facut ca sa castige adepti.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu este adevarat, nici macar cei din Islam nu cred asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma amuza cum religiile astea au fost facute de cineva care suferea in dragoste, si face armata de oameni sa razbune persoana care suferea, in asa fel incat cei care se vor naste vor suferi si ei sub suprematia "inimii ranite" obligati sa traiasca in legea "x a facut 3 si voi n-aveti voie sa va duceti la x dar trebuie sa le faceti pe cele 3 pentru mine". Mie asa imi suna religiile astea.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Religiile astea nu le-a facut cineva ca nu avea ce face si s-a gandit "hai sa fac o religie". Astea sunt urmarile multor evenimente istorice si biserica a ramas aceeasi de mii de ani,biserica nu e doar locul la care mergi sa te inchini, biserica o reprezinta oamenii lui Dumnezeu.
Cat despre intrebarea pusa de el, daca asta ii foloseste lui sa isi indrepte viata, sa o faca. Dumnezeu depaseste barierele noastre umane de a-l intelege, adica religia.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

N-ai itneles ce am scris, e tot ce conteaza in viata, s-au facut religii pentru a manipula oamenii cu ""iubire". Unde e iubirea, functioneaza actiunile iubitorilor in favoarea celui iubit. Dar la ce-i foloseste mortului... marele mister.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păcatele cuiva sunt iertate dacă se convertește la Hristos.

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns:

Pacatele ti le iarta Dumnezeu la judecata particulara la 40 zile dupa moarte.

| Werrich a răspuns (pentru marinaru777):

Si cat traiesc ce o sa fac?

| marinaru777 a răspuns (pentru Werrich):

Cu convertirea la islam nu merge e prosteala.Cat traiesti bucura te de viata ce sa faci.

| Werrich a răspuns (pentru marinaru777):

Sunt multi romani care s-au convertit la islam, exista A.R.C.I- Asociatia Romanilor Convertiti la Islam

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unii au vazut si e scris si in Biblie dar daca nu intelegi degaba scrii prostii aici e ca si cum ai vb de mecanica cu un doctor.Eu zic sa te informezi vezi ca ai relatarile sfintilor si ale sfintililor parinti.Te documentezi si vb.