| An0nimusD a întrebat:

Salutere.Am o intrebare scurta. De ce religia ta e cea mai buna?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Pentru ca se bazeaza in totalitate pe Biblie si pentru ca cei care fac parte din aceasta religie se straduiesc sa respecte normele biblice si sa-i fie placuti lui Dumnezeu.Nu-si cauta scuze pentru actiunile lor ci se corecteza atunci cand gresesc.Si pentru ca in Biblie spune care e religia adevarata.Isaia43:10-12,Fapte15:14,17

Răspuns utilizator avertizat
| imale a răspuns:

Pentru ca asa ii invata popa...

| usuk a răspuns:

Bune nu sunt religiile in care crezi, ci lucrurile de "pomana" pe care le faci si care aduc un zambet celor din jur

| milan9 a răspuns:

Deşi mulţi pretind că se bazează pe biblie (precum dannay mai sus) fiecare dni cele 40000 de secte nu fac altceva decât interpretare liberă şi sinistru de deplasată asupra bibliei. Dovada, însăşi existenţa celor aproape 40000 de culte aşa-zis creştine!

Scriptura nu este tocmai o carte ușor de înțeles și accesibilă oricui. Din acest motiv există astăzi vreo 40.000 de versiuni greșite de interpretare a ei (din moment ce mesajul lui Dumnezeu nu poate fi decât unul singur, lipsit de contradicții).

Din cele 31124 versete ale Bibliei, ESTE DE AȘTEPTAT ca unele să fie dificil de înțeles, înțelese doar într-un context mai larg, într-un cadru care garantează lipsa de greșeală (Biserica - "slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FARĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25)
Situația în care este trădat mesajul original devine EREZIE – cazul în care versetele sunt RĂSTĂLMĂCITE și SCOASE DIN CONTEXT.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR "sufletul" să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Am gasit-o cea mai buna!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pentru ca le neaga existenta tuturor religiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai credinta lasata de Hristos este buna.

| mihai1989 a răspuns:

Cea pe care o am(nu iti spun care, ca sa nu te bag in ceata definitiv) este cea mai buna pentru mine in acest moment.
Pentru altii s-ar putea sa fie cam greoaie de inteles.