| Allemando a întrebat:

Salve! Ce părere aveți de utilizatorii care își protejează excesiv religia (sau ateismul) și care încalcă opiniile celorlalți utilizatori? Și care răspund pe lângă subiect, găsind tot timpul o legătură cu faptul că religia lor e cea adevărată? Se simt cei despre care vorbesc.

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Unii oameni sunt mai egocentrati dar vulnerabili in acelasi timp, le este teama de necunoscut, le este teama sa admita ca se inseala (chiar si in sinea lor), prefera o stare de denial decat una de provocare (chiar si intelectuala, mentala). Mai adauga si putina fudulie si ai toate ingredientele.
Apoi, este si chestiunea senzatiei pe care o ai atunci cand insasi fundatia ta s-ar putea clatina. Timpul si efortul investit, locul caldut si aparenta siguranta, toate astea sunt amenintate. De asta renunta oamenii cu greu la ideologii si de asta sunt atat de atrasi de ideologii, in fapt vor stabilitate si sentimentul apartenentei.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Arheologia a dovedit deja că o bună bucată din Biblie este minciună. Atât că persoanele care nu au legături cu intelectualii habar n-au de asta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ce înțelegi mai exact prin a "proteja excesiv" sau a "încalca opinia celorlalti"? Cum poti să încalci o opinie?

| SharpEagle a răspuns:

Cred ca aici ajuta acest filmulet:

https://www.youtube.com/watch?v=js4g4fJ4ZGw

| Allemando explică (pentru SharpEagle):

M-am uitat în mare peste el, chiar ai dreptate!
Unii utilizatori, totuși, întrec orice limită.

| doctorandus a răspuns (pentru Allemando):

Eu nu am nicio religie, dar nu sunt ateu, cred in Dumnezeu.

| SharpEagle a răspuns (pentru Allemando):

Unii oameni sunt mai egocentrati dar vulnerabili in acelasi timp, le este teama de necunoscut, le este teama sa admita ca se inseala (chiar si in sinea lor), prefera o stare de denial decat una de provocare (chiar si intelectuala, mentala). Mai adauga si putina fudulie si ai toate ingredientele.
Apoi, este si chestiunea senzatiei pe care o ai atunci cand insasi fundatia ta s-ar putea clatina. Timpul si efortul investit, locul caldut si aparenta siguranta, toate astea sunt amenintate. De asta renunta oamenii cu greu la ideologii si de asta sunt atat de atrasi de ideologii, in fapt vor stabilitate si sentimentul apartenentei.

| lickypuss a răspuns:

E funny rau de tot