| alexalx1234 a întrebat:

Sărutul pe buze înainte de căsătorie e păcat? Nu vreau răspunsuri la mișto.

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Intrebarea cred ca este pusa la misto.
Dar o sa-ti dau un raspuns pe bune.Biblia este o doar o carte de povesti.Sa incerci sa respecti chestii scrise acum 2000 de ani este semn clar de retard mintal.
In Biblie scrie sa-i ucizi pe cei de alta religie, sa le distrugi templele, sa nu lasi sa traiasca pe cei cu horoscoapele etc, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cu ce scop o faci.
Deja pot presupune că nu o faci pentru că este o formă de salut sau de binecuvântare, totuși aștept să-mi spui pentru ce vrei să o săruți.

| alexalx1234 explică (pentru anonim_4396):

Păi nu orice cuplu care se iubește se sărută?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sărutul pe buze dintre două persoane de sex opus în mod normal face parte din preludiu...deci e un fel de a te juca cu focul, întrucât relațiile intime înainte de căsătorie sunt păcat.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu stii de preludiu, ma uimesti, ce inseamna casatorit?

| alexalx1234 explică (pentru anonim_4396):

Deci si pupatul pe obraz e pacat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

big grin Căsătorit? Cu acte în regulă, asta înaintea oamenilor. Iar înaintea Dumnezeu... căsătoria e o taină.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexalx1234):

E păcat ce îți spune Conștiința ta. Dacă e curată, îți spune bine. Dacă nu, nu.winking

| DuckDodgers0 a răspuns:

Nu!

| RowseRj a răspuns:

Ca cel mai serios răspuns din punct de vedere religios dacă te săruți cu o persoană cu care nu ești căsătorit/ă e păcat

| alex598 a răspuns:

În biblie nu scrie nicăieri sărutul pe buze e păcat înainte de căsătorie sau să nu săruți pe buze înainte de căsătorie. Totuși dacă aș fi în locul tău nu ma-și risca.

| alexalx1234 explică (pentru alex598):

La cate restrictii sunt mai bine nu imi fac deloc iubita si aia e

| Sebastiann7 a răspuns:

Da, este considerat pacat si sarutul pe buze. Undeva in Biblie era mentionat (legat de imoralitate sexuala) ca chiar daca nu ai facut-o, este indeajuns sa privesti o femeie intr-un anumit mod (sexual), intrucat sa pacatuiesti, deoarece pacatuiesti in inima ta. Asta e ca si atunci cand spun unii ca daca s-au sarutat cu alta persoana in timp ce ei deja erau intr-o relatie, nu o considera inselat. Deci da, din punct de vedere religios, este pacat, poate nu unul grav, ci unul putin mai minor.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru era însurat. Pavel nu.
"Isus S-a dus apoi în casa lui Petru şi a văzut pe soacra acestuia zăcând în pat, prinsă de friguri." (Matei.8:14)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă doi bărbați se iubesc asta nu înseamnă că sunt homosexuali.
Și nu trebuie să fi bărbat să înțelegi că dragostea dintre doi bărbați (dragoste care n-are nici o legătură cu homosexualitatea sau cu sexul) este mai mare decât dragostea dintre un bărbat și o femeie. N-am nici o vină că nu cunoști pe nimeni de felul acesta, și nici că te-ai născut femeie. happy

Răspuns utilizator avertizat