| kamykaze88 a întrebat:

Satan inseamna "impotrivitor" nu?
Deci el a fost impotriva creatiei divine: omul si a planului divin... bun
Deci daca eu ma impotrivesc cuiva si eu sunt catalogat un Satan?
Biserica este impotriva stiintei si stinta impotriva religiei care este Satan?

11 răspunsuri:
| noreligion a răspuns:

Nu exista Satan asa cum nici Dumnezeu nu exista.Aceste personaje sunt in mintea ignorantilor si a fricosilor, iar popii castiga excelent speculand frica acestor ignoranti!

| briana a răspuns:

Nu Satan inseamna impotriva lui Dn-Zeu si atat. Biserica nu se impotriveste stiintei. Stiinta spune ca omul a evoluat din maimuta. Dar pe maimuta kine a kreeato?

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru briana):

Da pe Dumnezeu "kine l-a kreato"?

Eşti pruastă sau proastă?

| briana a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Regatul meu nu e din lumea aceasta. Fii mai atent. Dn-Zeu este ca sa zic asa o fiinta extraterestra care nea creeat pe noi. Sh cu siguranta e din alt univers pe care mintea umana nu il poate percepe. Si mai e o vorba : Crede si nu cerceta. Eu nu te oblig sa crezi in ceva anume dar ca sa fii sigur daca exista sau nu cerceteaza nu arunca vorbe in vant. Asta tine de competenta fiecaruia trebuie sa te convingi singur asa cum au facut-o toti cei care se bucura de bunatatea creeatorului. Nici eu nu am crezut pana acum 2 ani. Dar Dn-Zeu mi-a raspuns la intrebarii. Fii mai atent la ce te inconjoara dar si la ceea ce gandesti.

| kamykaze88 explică (pentru briana):

Ce religie ai?

| briana a răspuns (pentru kamykaze88):

Crerstin - Ortodox

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne ce minte ai..cum naiba daca te impotrivesti cuiva sa fi catalogat Satan? de exemplu eu ma impotrivesc mamei k nu vreau mancare atunci sunt Satan?laughing

| kamykaze88 explică (pentru anonim_4396):

Mai in traducere Satan inseamna impotrivitor

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Da daca spui la multi ca negi existenta lui dumnezeu te va cataloga ca fiind cu satana in special pocaiti

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

El a zis ca satan inseamna in traducere impotrivitor.Nu se refera ca esti Lucifer.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Satana e un personaj mistic care isi are originile in multe mitologii omul la creat ca sa ea asupra lui toata rautatea ca exemplu unu ucide pe altu satana e de vina in fina ipocrizia asta e imensa
stiinta nu-i impotriva religieii
religia e impotriva stiinteti in fine e tot pierdere de timp orice ai spune