| dany1988122 a întrebat:

Satana e dusmanul zeului iudeo-crestin-musulman?

26 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

O fi dușmanul zeului inventat de tine, sau prietenul.
Ce legătură au aberațiile astea cu religia creștină?

| dany1988122 explică (pentru Hammurabi):

Ai citit Biblia?

| Hammurabi a răspuns (pentru dany1988122):

De ce?
Scrie în Biblie despre un zeu iudeo-crestin-musulman?

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu trebuie sa scrie asta.Se deduce.
Zeu iudeo-musulman-crestin e Dumnezeu, fiindca e folosit in toate aceste 3 religii:ebraica, musulmana si crestina.
Practic asa a ales el sa l numeasca cel mai probabil pentru frustrarea multora(indiferent ca s atei sau religiosi).
Da in esenta e Dumnezeul biblic, sub alt nume.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Pardon * ca sa i frustreze pe altii

| Hammurabi a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Aha.
Probabil pe Albert Einstein îl numește "savantul germano-evreu-american" rolling on the floor
Trebuie să-l aplaud că dă pe afară de isteț.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru Hammurabi):

Fiecare cu denumirile lui.

| dany1988122 explică (pentru Hammurabi):

Da, acel zeu la care va inchinat.

| dany1988122 explică (pentru Hammurabi):

Se poate zice si ''savantul germano-evreu-american'',

| Hammurabi a răspuns (pentru dany1988122):

Și ce te freacă pe tine la ce sau la cine se închină lumea, sau ce crede unul sau altul?
Văd că ești tare deranjat de religia sau credința celorlalți.
Te-a obligat cineva să te închini și tu? laughing
Sau doar ai găsit o categorie la care crezi că poți fi deștept?

| dany1988122 explică (pentru Hammurabi):

Nu ma freaca, dar sa nu se bage peste stat si drepturile mele. Ai auzit de drepturile la viata, bunastare, etc?

| Hammurabi a răspuns (pentru dany1988122):

Cine se bagă peste stat și drepturile tale?
Trăiești într-o țară în care 91% sunt religioși și credincioși (indiferent dacă sunt practicanți sau nu).
Ai un președinte creștin, credincios (catolic nu ortodox), ai un guvern cu persoane care și-au declarat religia și au jurat pe Biblie la învestire.
Cum îți încalcă ție dreptul la viață, bunăstare și ce mai vrei tu, credința și apartenența religioasă a altora?
Nu-ți place țara în care trăiești?
Poți să emigrezi.
Vino aici în Grecia că sunt 94% credincioși care aparțin unei religii.

| dany1988122 explică (pentru Hammurabi):

Popii si ''oitele''

| Hammurabi a răspuns (pentru dany1988122):

"Popii și oițele" ce?
Ei ți-au luat dreptul la viață, bunăstare, etc? laughing

| dany1988122 explică (pentru Hammurabi):

Pai da. Romania e cea mai saraca si cea mai inapoiata tara din UE.

| Hammurabi a răspuns (pentru dany1988122):

Din cauză că românii sunt creștin-ortodocși?
Sau din cauză că unii fără minte, fără suflet, fără Dumnezeu și fără să le pese, ne-au vândut străinilor bucată cu bucată?

| dany1988122 explică (pentru Hammurabi):

Deci strainii ne fura, ai nostri nu rolling on the floor

| Hammurabi a răspuns (pentru dany1988122):

Nu. La noi fură doar fraierii pe care îi vezi la TV până la urmă.
Marii mahări, marile jigodii, au vândut legal străinilor (privatizat) tot ce avea țara asta și și-au umplut visteriile cu șpăgi.
Și ghici cine i-a ajutat să facă asta?
Răspunde tu.
Că eu n-am mai votat în România de mulți, mulți ani.

| dany1988122 explică (pentru Hammurabi):

Si eu am zis altceva? Fara sa le dam, nimeni nu vine cu roaba sa ne ia pamantul, mancarea, etc. Si padurile

| halogen001 a răspuns:

Satan e cel mai bun prieten și ajutor de nădejde pentru Dumnezeul iudeo-creștino-musulman.
Împreună formează un tandem Bau-Bau de tip bine și rău util pentru manipularea naivilor creduli și neștiutori. laughing

| dany1988122 explică (pentru halogen001):

Chiar si ortodocsii zic asta rolling on the floor Ei bine, fara sa vrea rolling on the floor

| halogen001 a răspuns:

Zeul iudeo-creștin-musulman dacă ar exista, ar fi dușmanul omului:
- a făcut omul păcătos,
- l-a făcut pe Satan,
- a făcut purici și păduchi,
- se ascunde de om,
- nu vorbește cu omul,
- comunică cu omul prin scrieri și ritualuri primitive și absurde
- nu aduce dovezi și cere credință,
- nu ajută omul,
- lasă omul în întunericul neștiinței și primitivismului, să moară de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie,
- deși e atotștiutor și știe dinainte rezultatul, chinuiește omul degeaba și spune că îl pune la încercare,
- minte și spune că a dat liber arbitru, dar el fiind atotștiutor, drumul pe care-l parcurge omul în viață e unic, exact așa cum îl știe zeul dinainte, iar omul nu mai are cum să aleagă altceva și merge fix pe drumul știut de zeu.

| Brizbriz a răspuns:

Nop... daca ar fi, atunci zeul ala cica, ca e atot puternic, deci l-ar distruge instant

deci, sunt 2 posibilitati:
2. D-zeu vrea sa vada daca te pocaiesti, iar daca nu, te duci dracu'
1. Santana, asta, Satana e o tampenie inventata, ca sa sperie prostimea
care ti se pare reala, din astea doua?!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Între a fi ori a nu fi, el este.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Ma indoiesc avand in vedere ca unul are putere infinita si altul nu.laughingAsadar cum nu poate fi un adversar demn nici pe departe, Dumnezeu l ar distruge fara nici o problema.Insa nu vrea.
Prefera sa l lase in viata ca sa ne testeze noua increderea in El.
Adica e ajutorul perfect.
Pacat ca "exista" satana si ceilalti demoni, de parca nu erau destule cacaturi in lumea asta.))