| DanionM a întrebat:

"Satana îndeamnă oamenii la păcat, nu pentru că nu ar crede în Dumnezeu, ci pentru că ar fi nefericit să rămână singur în Infern." (-Iosif M. Cristian-)

În schimbul veşniciei sale, ce-i poate oferi omului această complicitate a răului?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Satan stie ce a pierdut si in rautatea lui se lupta sa castige cat mai multi pentru iad.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Are destui fara sa-si bage el coada, toti necrestini de pe pamant care sunt mai multi decat crestinii, asa ca stati linistiti crestinilor, aveti spatiu destul sa va lafaiti in rai.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Cum sa stam linistiti, stiind ca urmeaza sa va chinuiti o vesnicie?
Este scris sa ne luptam sa va scoatem ca din foc.

| das3 a răspuns (pentru Hombre):

Haide las-o pe ema sa te salveze din iad din camera ignorantei si sa te bage in camera minciunii, mandriei si parerii de sine, e confort sporit happy

| Hombre a răspuns (pentru das3):

Doctrina religioasa este perfect asemanatoare cu doctrina comunista desii sunt antagonice una fata de cealalta, insa amandoua exceleaza in grija fata de om, religia te obliga la credinta in Domnul penta a merge in fericirea raiului, comunisti te obliga la fericire chiar daca nu o aveai. Utopiile indiferent ce masca poarta se demasca in aceleasi idei.

| MMihai a răspuns:

Iosif M. Cristian==ăsta este un cetățean foarte important despre care nimeni nu a auzit.
"Satana îndeamnă oamenii la păcat, nu pentru că nu ar crede în Dumnezeu, ci pentru că ar fi nefericit să rămână singur în Infern."
Creștinii parcă îi zic Iad și nu Infern==rămâne de analizat

| William a răspuns:

Cred ca in iad nu ai cum sa fii decat nefericit. Asa ca oricate suflete ar fi in iad diavolii tot nefericiti vor fi.

| RAY a răspuns:

Ce basme interesante, pai si iahve din plictiseala a creat lumea, tia condus poporul timp de 40 de ani prin pustiu
deci pentru raul facut de noi oamenii e de vina acel personaj fictiv satana care se simnte singur, sa vina in Romania ca nu o sa se mai simnte singur

| Lizzu a răspuns:

Nimeni dintre pamanteni nu are macar o minima idee despre cum e adevarul,daca exista vreun adevar.
Nimeni dintre noi, fie crestini fie atei nu avem o minima urma de amintire despre locurile din care venim sau nu.

Poate nu exista Iad si nici Rai. Poate nu exista cineva numit Dumnezeu si nici cineva numit Satan. Poate exista altceva.

Poate este un loc total diferit de ceea ce ne spun cartile sfinte si Biblia.

Incerc sa-mi mentin gandirea rationala si mintea pe o linie cat de cat dreapta chiar daca uneori se mai abate cand in stanga cand in dreapta.

Totusi, cred ca evenimentele si ocaziile noi ni le cream noua, noi cu constiinta noastra colectiva, ma refer la omenire, nu doar la o tara sau la o comunitate.
Ura si gandurile negative in numar de milioane adunate de la atatia oameni care locuiesc Pamantul nu pot sa produca decat rau.
Atat am de spus.

| iurii75 a răspuns:

Dar nici nu merge vorba de veșnicie, dimpotrivă de o distrugere completă.

| EmaS a răspuns (pentru iurii75):

Ar fi prea simplu sa fie asa.

| iurii75 a răspuns (pentru EmaS):

A mai fost scris despre acest lucru, dar totuși... Plata pentru păcat este moartea; Atăt de mult a iubit Dumnezeu lumea că la dat pe Fiul său pentru ca cine crede să nu moară; Cine nu crede nu vede viața...(le-am scris prescurtat deoarece știu că le cunoști) Viața este pusă în contrast cu moartea, dar în iad ca cineva să fie chinuit ar trebui să trăiască.Și atunci reese că chiar de nu crede, oricum primește viață

| EmaS a răspuns (pentru iurii75):

Daca nu era o viata vesnica, nici Dumnezeu nu ar fi daruit pe singurul Sau Fiu ca sa moara pentru noi.

| iurii75 a răspuns (pentru EmaS):

Dar n-am spus că nu este, ESTE! Doar că nu automat pentru toți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moartea vesnica, ori vesnicia fara Dumnezeu, ceia ce e cam aceeasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate ororile sale.

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Nu Satan indeamna oamenii la pacat, dar tu nu cunosti scripturile.Insusi Isus in Matei cap 15 spune asa; In inima omului sint gindurile ree, uciderile curviile si toate relele, de care este omul in stare.Satan nu are nici un amestec in toate relele care le face omul.

| Nolifenodeath a răspuns:

Sa-l chinuie laughing
Sincer nu prea am inteles intrebarea si daca ai fost serios adica serios serios imi cer scuze daca nu asta este happy

| moritus a răspuns:

MMihai?! cind citesti "Infernul" de Dante te gindesti la "Bamboo" cel din Bucuresti sau la cel din Cluj?!