| TrăieşteClipa a întrebat:

Satana si Domnul sunt una si aceeasi persoana?

Domnul S-a aprins de mânie din nou împotriva lui Israel
Satana s-a sculat împotriva lui Israel

2 Samuel 24:1 " Domnul S-a aprins de mânie din nou împotriva lui Israel şi a stârnit pe David împotriva lor, zicând: „Du-te şi fă numărătoarea lui Israel şi a lui Iuda."
2 Şi împăratul a zis lui Ioab, căpetenia oştirii, care se afla lângă el: „Străbate toate seminţiile lui Israel, de la Dan până la Beer-Şeba; să se facă numărătoarea poporului şi să ştiu la cât se ridică numărul lor."
1Cronici 21
1 Satana s-a sculat împotriva lui Israel şi a aţâţat pe David să facă numărătoarea lui Israel.
2 Şi David a zis lui Ioab şi căpeteniilor poporului: „Duceţi-vă de faceţi numărătoarea lui Israel de la Beer-Şeba până la Dan şi spuneţi-mi, ca să ştiu la cât se ridică numărul poporului."

4 răspunsuri:
| Forgaci_Ana_2000 a răspuns:

Nu conteaza asta, deoarece peste tot spune ca Dumnezeu lupta cu Satana.

| TrăieşteClipa explică (pentru Forgaci_Ana_2000):

Poate se spune, dar in Biblie nu scrie asa ceva.
Crestinii nu prea le au cu cititul, se multumesc cu ce se spune.

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru Forgaci_Ana_2000):

Intelept zis. Da nu ai cu cine.

Pentru entheos:
Nu conteaza frate ca aici zice ca satan = dumnezeu daca in alta parte zice opusul.

| TrăieşteClipa explică (pentru CοnstruimCatedrala):

Arata te rog unde scrie in alta parte.