| Gaby666999 a întrebat:

Satanismul LaVey este mai bun ca religia Ortodoxă? As vrea un raspuns.

Răspuns Câştigător
| Allin_Zallin_1992 a răspuns:

Ateu = persoana care neaga existenta lui dumnezeu si al oricarei divinitati.
LaVey = nu ateu.winking
LaVey = manipulator.
Folositi cuvintele cum trebuie.
Cum cineva nu crede in dumnezeu gata e ateu uuuuuuaaaa satana dispari. Bai... treziti.va eu sunt ateu pentru ca nu cred nici in dumnezeu nici in lucifer. Cred in mine in oamenii care imi sunt apropiati. Cred ca am puterea de a ajuta pe oricine asa cum pot eu. Cred ca dragostea exista pentru ca o simt. ( cei care il simt pe d.zeu sunt nebuni fara sa jignesc ei au nevoie de ajutor ai distanta de biserica ca de aia incep sa simta si sa viseze tot felul de sfinti)cred ca ieri a fost ieri si azi e azi, cred ca omenirea se indreapta intr.un drum gresit si nu mai evoluam, dar mai cred si ca nu e prea tarziu inainte sa ne autoexterminam. Si daca asta inseamna sa fii ateu. SUNT ATEU IN MORTII MEI.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Nici una, ambele sunt aiureli, basme bazate pe nimic, pe aiureli

| milan9 a răspuns:

Compari IADUL cu RAIUL... "Inteligenta" dilema... sad

| SG1995 a răspuns:

Pai religialui LaVey a fost un atacat la adresa catoliciilor, d'aia.

| Mclaren12 a răspuns:

Este o tâmpenie la fel de mare ca și creștinismul.
Principii asemănătoare, respinge spiritualitatea, susține materialismul, poate diferența este că față de creștinism, satanismul modern susține gândirea liberă.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

La acelasi dumnezeu se închină asa ca alegerea nu este buna.Cauta adevarul.

| Teffan a răspuns:

Se autoproclama o religie,dar de fapt este un complet ateism,fara pic de spiritualitate,ritualurile lor sunt psihologie,chiar ei spun asta.
O religie adevarata,cae reprezinta omul,trebuie sa fie balansata, sa se dedice naturii carnale a omului, cat si spiritualitatii.

Satansimul laveyan este un extremism precum crestinismul se bazeaza doar pe spiritualitate, fara sa constientize naturala carnala a omului(o spiritualitate seaca, totusi).

| Allin_Zallin_1992 a răspuns (pentru Teffan):

Ateu = persoana care neaga existenta lui dumnezeu si al oricarei divinitati.
LaVey = nu ateu.winking
LaVey = manipulator.
Folositi cuvintele cum trebuie.
Cum cineva nu crede in dumnezeu gata e ateu uuuuuuaaaa satana dispari. Bai... treziti.va eu sunt ateu pentru ca nu cred nici in dumnezeu nici in lucifer. Cred in mine in oamenii care imi sunt apropiati. Cred ca am puterea de a ajuta pe oricine asa cum pot eu. Cred ca dragostea exista pentru ca o simt. ( cei care il simt pe d.zeu sunt nebuni fara sa jignesc ei au nevoie de ajutor ai distanta de biserica ca de aia incep sa simta si sa viseze tot felul de sfinti)cred ca ieri a fost ieri si azi e azi, cred ca omenirea se indreapta intr.un drum gresit si nu mai evoluam, dar mai cred si ca nu e prea tarziu inainte sa ne autoexterminam. Si daca asta inseamna sa fii ateu. SUNT ATEU IN MORTII MEI.