| benny7 a întrebat:

Sataniştii nu sunt aproapele nostru? Ştim cu adevărat cine este aproapele nostru?

11 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Aproapele nostru e Dumnezeu prin duhul sau sfant. De cele mai multe ori omul este doar semenul nostru.

| Mircea08 a răspuns:

Evanghelia precizeaza ca o biserica este formata dintr-un grup de crestini care traiesc ca fratii si au totul in comun - pe acesti frati ii poti numi aproapele nostru. In afara bisericii nu gasesti pe nimeni, deoarece daca ar fi vreunul ar veni sa ceara sa faca parte din biserica. Dar nici biserici adevarate cu un numar mai mare de 2-3 familii nu cred sa mai fie, crestinii fiind razleti, ici colo cate unul
Inca ceva - termina odata cu satanistii! ce ai cu ei? Ce-i cu obsesia asta de a contrazice pe cei pe care TU ii numesti adversari - crestinii nu au adversari, ei traiesc linistiti in patratica lor si nu au grija altora

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Satana nu e aproapele nostru nici slujitori lui, cum crede şi explică unii sljujitori de-a lui satan, doar se vor face singuri de ruşine, CE CREZI SI CUM CREZI referitor la aşa ceva?

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Lumea este a lui Dumnezeu. Nu e treaba mea ce face Dumnezeu cu lumea.

| benny7 explică (pentru Mircea08):

DA AŞA Lumea este a lui Dumnezeu! SI NU A LU SATANA CUM CRED UNII!

| benny7 explică (pentru Mircea08):

DUPĂ fapte şi RĂSPLATĂ? cum crezi?

| 6684464 a răspuns:

Aproapele tău este cel de lângă tine.

| benny7 explică (pentru 6684464):

Da aşa este corect'*

| benny7 explică:

Pilda samarineanului milostiv)
Luca 10, 33-37
Iar un samarinean, mergând pe cale, a venit la el şi, văzându-l, i s-a făcut milă

| raz0000001 a răspuns:

Omoara-te

| Mircea08 a răspuns (pentru raz0000001):

Ai iesit frumos in poza de la profil! Ia uite ce frumos behai cand zici "omoara-te"!