| RAY a întrebat:

Scopul unui crestin este doar moartea? atunci ce sens are viata asta daca scopul ei e viata de apoi? deci dumnezeu a facut creatia lui ca sa il slujeasca ca apoi sa aiba viata de apoi? de ce ar avea nevoie un dumnezeu creator de miliarde de galaxii ca sa fie slujit de niste creaturi? cei care nu il slujesc ajung pe veci in iad dar ti-a dat liberul arbitru -dar te iubeste

Răspuns Câştigător
| BucurCristina a răspuns:

Scopul unui crestin(sau al altor adepti ai altor religii)este acela pe care il doreste el, dar nu conteaza destinatia, conteaza doar calatoria si ce am facut in aceasta calatorie.
Si daca ar exista raiul(ceea ce nu prea cred), Dumnezeu nu ne-ar crea doar ca sa il slugim.

| RAY explică (pentru BucurCristina):

El care a creat miliarde de stele are nevoie de niste creaturi care sa il slujeasca, posibil ca nu are ce face

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

El ne lasa sa traim viata dupa cum ni se scoala asta e ceva bun... in tarile sarace se gandesc la copii si familie iar unde traiul e mai bun lumea traieste singura doar cu aventuri si bani aruncati

| RAY explică (pentru mgtow):

Nu chiar te lasa, daca eu isi spun ori cu mine ori iadul vesnic nu prea ai de ales

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

Toti belim cariciu in viata dar ne cerem iertare si ne iarta atat timp cat nu belim peste masura beleaua si facem pacate in limita admisa de viata

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, scopul unui crestin este sa fie bun si generos, sa traiasca o viata demna si sa faca fapte bune.
Parintii te iubesc dar nu te pot tine in afara problemelor. Din niste parinti buni si destepti pot iesi niste copii rai sau prosti, nu e vina parintilor. Ei ii vor iubi in continuare, dar nu vor putea sa ii fereasca de propria lor rautate sau prostie. Asa cum iubirea parinteasca nu ii va putea feri pe copii de leucemie, de accidente, de suferinte.

| RAY explică (pentru Brigaela):

Se vede cum iubeste dumnezeu lumea

| Freya1 a răspuns:

Ne nastem, traim murim si este ceva de genu: Daca iti place viata de aici traiestio frumos nu o ummple de pacate ca sa poti avea si din colo una la fel de frumoasa sau poate mai frumoasa.Nu este scopul moartea dar se gandesc mai trebuie sa fac ceva si acolo daca asa am fost invatat crescut.Ti-a dat liberul albitru deoarece asa a ales Adam si Eva ca sau crezut mari destepti si atunci a zis foarte bine cum iti asterni asa dormi fa-ti de cap si apoi la sfarsit calculam

| RAY explică (pentru Freya1):

Adam si eva nu aveau liberul arbitru, ei nu stiau ce e raul si binele, au stiut dupa ce au mancat din mar

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Pai au avut Ray ca Dumnezeu a stiut ca sarpele merge la ei i-au vazut si a astiut ce urmeaza sa se intample si le-a dat liberul albitru adica nu a mers atunci la ei sa le zica nu bagati in voi maru ca nu ii bine i-a lasat pe ei sa decida daca il asculta pe Dumnezeu sau face cum vrea deavolul...

| RAY explică (pentru Freya1):

Pai nu au avut ca de aia se numea pomul cunoasteri, nu a fost satana a fost un sarpe vorbitor

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Sarpele era satana preschimbat in sarpe Ray.Si da era pomul cunoasteri in sensul ca ala le schimba total perceptia despre viata

| RAY explică (pentru Freya1):

In sensul ca fara ala nu vorbeam noi pe TPU azi, nu te cunoastem nici tu pe mine astea sunt drame nici ca a mancat un mar

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Asa spune religia Ray astea sunt explicatiile religioase

| RAY explică (pentru Freya1):

Biblice naty asa scrie in biblie

| fictivpeozi a răspuns (pentru RAY):

"ei nu stiau ce e raul si binele, au stiut dupa ce au mancat din mar" - greșit. Ei au dorit să stabilească singuri ce e bine și ce e rău, să se guverneze singuri independent de Dumnezeu.
E o prostie să afirmi că scopul unui creștin e moartea. La moarte îți încetezi existența și nu mai ești conștient de nimic!

| BLONDU345 a răspuns:

Dumnezeu ne-a dat viata ca sa traim fericiti si zice ca aici pe pamant vom suferi foarte mult pentru a dobandi viata vesnica acolo, incercarile pe care ni le da Dumnezeu sunt in masura posibilitatilor noastre. Moartea e doar o consecinta a unei vieti, deci traieste viata frumos chiar daca dai peste necazuri, ele te intaresc.

| RAY explică (pentru BLONDU345):

Si daca nu vreau sa traiesc vesnic?