| Ebixa a întrebat:

Se afla in prezent vreun om in iad sau rai?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Scriptura spune că după momentul sfârșitului vieții, sufletele primesc de la Dumnezeu un loc potrivit faptelor lor:

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

27 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Dupa ultimul recensamant exista 1361 de oameni in iad si 293 in rai, restul au fost evacuati pentru ca nu au platit factura la apa calda.

| DakotaRoyse a răspuns:

Depinde dacă crezi sau nu în rai şi iad happy

| danay72 a răspuns:

Nu, toti oamenii sunt in mormant in pamant, pentru ca omul e sufletul, conform Bibliei.Geneza2:7,Ezechiel18:4,Eclesiastul9:5,6,10.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Danay72, nu ne putem bate joc de sensul și logica Scripturii cât de mult putem! Nu este ea oare foarte limpede atunci când se referă la diferența dintre trupul muritor și sufletul nemuritor?

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" - II Corinteni 5, 10, etc...

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

In primul rand, cred ca esti de acord cu mine ca Biblia nu se contrazice, ci doar noi oameni.
In Geneza2:7 este aratata clar definitia sufletului, adica tarana+suflare de viata=suflet.Nu stiu ce traducere a Bibliei folosesti dar, in textul din Eclesiastul12:7 apare duh nu suflet, in mai multe traduceri, inclusiv Cornilescu.E clar ca duhul nu e egal cu sufletul, conform cu Geneza2:7.De fapt in ebraica sufletul insemna nephes, iar duhul insemna ruach.Deci acea suflare de viata care este impersonala, pe care noi o primim de la Dumnezeu, se intoarce la el.Cat despre versetele din Apocalipsa6:9-11,dedesubtul acestui altar se gasesc sufletele celor care fusesera injunghiati.Nu poate fi vorba de suflete imateriale, pentru ca ar insemna sa se contrazica cu Geneza2:7,Ezechiel18:4,20.Iar noi stim ca Biblia nu se contrazice. Dimpotriva, Ioan scriitorul carti Apocalipsa, stie ca sufletul, sau viata este simbolizata prin sange, Geneza9:3,4,si ca atunci cand preotii evrei care slujeau la tabernacol injunghiau un anima lde jertfa, ei stropeau altarul cu sange sau il varsau la baza altarului. Leviticul3:2,8,13; 4:7; 17:6, 11, 12.Sufletul animalului are deci o stransa legatura cu altarul de jertfa, iar faptul sufletele sau sangele acestor slujitori fideli ai lui Dumnezeu sunt dedesubtul unui altar simbolic deoarece moartea lor este considerata o moarte de jertfa.
Cat despre 2Corinteni5:10 aici Pavel vorbeste despre faptul ca avea sa fie judecat dupa faptele pe care le-a facut pe pamant, pentru ca el face parte din cei144000 de crestini care au privilegiu de a fi inviati la viata cereasca. Apocalipsa14:1-5; 5:9, 10.Restul oamenilor au privilegiu de a fi inviati la viata pe pamant.Ioan5:28,29,Apocalipsa21:3-5.Am incercat sa-ti explic pe scurt, dar acest subiect ar trebui discutat cu si mai multe dovezi.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Tu te auzi ce spui?

tarana+suflare de viata=suflet?

Adică sufletul, după tine, este ŢĂRÂNĂ? Cred că am încheiat subiectul atunci!

Încearcă să citeşti de 100 de ori versetul de mai jos, în speranţa că poate, măcar o dată vei reuşi să înţelegi faptul că ŢĂRÂNĂ înseamnă altceva decât suflet! >>>

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

Chiar atât de spălaţi pe creier deveniţi după studiul vostru "biblic"?

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Cred ca ai observat ca Geneza2:7 spune ca sufletul este format din suflare de viata si tarana. Daca ti se pare socant, nu te pot ajuta cu nimic pentru ca asta spune Biblia. Oricum mi-a facut placere sa discut cu tine si chiar nu vreau sa intru in polemici cu tine pentru ca un inchinator adevarat, esti de acord cu mine ca nu jigneste si nici nu ironizeaza.Eu iti doresc tot binele din lume si sper din tot sufletu sa reusesti sa intelegi cu adevarat ce spune Biblia.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Facere 2,7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

Nu se menţionează acolo cuvântul "suflet"! Doar dacă "suflet" vine de la "suflare" de viaţă. Şi atunci oricum este altceva decât "ţărâna"!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Continuare...

"S-a făcut omul fiinţă vie"...

Omul de aici este omul integral, trup şi suflet!

Au ajuns filosofia, a ajuns psihologia să ia în considerare sufletul, iar voi aţi ajuns mai jos de orice religie, să îl călcaţi în picioare şi să îl confundaţi cu "ţărâna"! Nimic de spus!

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Vezi si alte traduceri ale Bibliei.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ce alte traduceri?

Cumva Biblia care a fost transformată şi denaturată radical de către cultul "martorilor", prin schimbarea lexicală, sintactică şi morfologică a textului, prin introducerea,, punctului" şi a,, virgulei" în locuri în care textul original ebraic nu permitea gramatical acest lucru.

Se ştie că cea mai mică schimbare, modifică radical sensul textului (iar limba şi gramatica ebraică este cunoscută prin rigurozitatea ei minuţioasă care nu permite nici o eroare), etc...

Unele învăţături ale "martorilor" nu au putut fi deduse din Biblie oricât de mult au fost răstălmăcite versiunile King James şi American Standard (traduceri ale Bibliei). Aceasta i-a determinat pe lideri, prin anii 1950, să recurgă la modificarea a sute de versete din Biblie. Aşa a apărut "Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi" (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic (!), pentru a face faţă noilor învăţături (!) ale organizaţiei.

Una din cele mai mari modificări ale Bibliei a fost făcută prin introducerea de 237 ori, în mod forţat şi total nejustificat a numelui Iehova în Noul Testament. Inserarea acestui nume nu are nici un suport în originalul grecesc.

| Încrucişătorul a răspuns:

Amice, te duci unde vrei/crezi/ti-ai incipuit.

Totul poate fi interpretat.

| Adry05 a răspuns:

Cum Doamne iartă-mă să întrebi aşa ceva? Tu crezi cumva că acolo există internet?

| RobbyPh a răspuns:

Nu se stie thinking

| RAY a răspuns:

Toti oamenii care au murit si toti indivizi din toate speciile animale, plante
nu sunt nici unde, o data mort e exact ca inainte sa te nasti

| crestiniromani a răspuns (pentru RAY):

Asta e parerea ta happy O sa vezi tu dupa ce o sa mori

| milan9 a răspuns:

Imediat după sfârșitul vieții, sufletul își continuă existența, Până vom conștientiza asta prin experiența proprie, nu ne rămâne decât să credem cuvântul Scripturii!

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" - II Corinteni 5, 10

| M25M a răspuns:

Nu avem de unde sti noi, nu cred ca este vreo condica sau vreun registru, serios vorbind insa nu cred ca exista rai/iad deci nu are cum sa se afle vreun om in unul dintre aceste meleaguri.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Dacă există Iadul şi Raiul fireşte că da.
Eu zic că nu există.
Pe curând!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Da,eu sunt din iad, si pot spune ca aici avem toate conditiile:internet, apa calda, cablu tv, etc.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Citeste Biblia.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt in iad si acum ma relaxez intr-un jacuzzi cu smoala.

| CannbalCorpse a răspuns:

Nu se află nici in iad nici in rai se afla in sicirie. big grin

| CryChristiAN a răspuns:

Da.Mai multi sunt in infern, decat in Paradis.

| crestiniromani a răspuns:

Fratilor, daca nu aveti un raspuns cat de cat moral, pentru ce va pierdeti timpul? Intrebarea nu a fost daca se afla vreun om in sicriu/nicaieri/nu mai exista, ci intrebarea a fost daca se afla vreun om in rai sau iad. Deocamdata nu se afla niciun om in iad, nici in rai, ci in starea intermediara. Odata ce un om moare, are loc o judecata imediata, acesta fiind trimis ori in Sanul lui Avraam, ori in Hades. Doar dupa judecata finala, ce va avea loc la sfarsitul istoriei, atunci se vor separa oamenii in rai sau iad.