| anonim_4396 a întrebat:

Se dă următorul scenariu: o femeie încearcă și (mai cu greu) reușește să corupă un bărbat care este preot (și însurat) să întrețină relații intime cu ea.
El are o căsnicie de lungă durată și niciodată nu a "călcat" strâmb. Până acum.
Care e mai vinovat: femeia că l-a ispitit știind că e insurat și știind profesia lui, sau el că s-a lăsat ispitit?

Răspuns Câştigător
| oykoj98 a răspuns:

Ea este "mai vinovata", pentru ca a savarsit mai multe pacate. El a savarsit doar adulter, pe cand ea a savarsit atat adulter, cat si manipulare.

Sa nu mai spunem ca a mai si initiat primii pasi catre acest pacat.
"Nu se poate să nu vină prilejuri de păcătuire! Dar vai de omul acela prin care vine prilejul de păcătuire!" - Matei 18:7

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sunt adulti. Daca fac sex in mod consensual n-au nicio vina.

| Holiday a răspuns:

Niciunul. Nu e nici macar contraventie.

| Hammurabi a răspuns:

Amândoi.
Dar probabil mai mult el.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e nimeni mai vinovat ca celalalt. E stupid sa vezi lucrurile astea atat de robotic. Ambii sunt vinovati si asta basta. Cu ce te ajuta sa aproximezi care e mai vinovat?

| Eireann a răspuns:

EL - femeia nu ii datoreaza nimic nici sotiei lui, nici Bisericii - nu femeia le-a jurat credinta si nu ea si-a luat un angajament. In plus barbatii, la fel ca femeile pot sa refuze, sa se abtina si sa se infraneze indiferent de tentativele de seductie din jur.

| Seba2013 a răspuns:

Nu ma intereseaza scenariile ci reflexia, dreptul, morala.
Daca A este de vina a vrut sa separe oameni.
Daca B a fost de vina era slab si tradator.

Insa daca A si B au pastrat scenariul bun asta este principiul care ma intereseaza sa se puna ca fundament.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Amandoi in egala masura!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă femeia a fost cea care a incercat ea e vinovată.
Preotul, care are toată ziua de-a face cu enoriașe trebuie să fie atent mereu.

| just4ubr2015 a răspuns:

Femeia este vinovata asa cum a fost si eva in gradina cu adam toate problemele numai de la femei apar ele fiind facute din coasta dracului.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Se pare ca este asa cum am zis eu. Poruncile au fost facute ca sa fie incalcate!