| ЖAngelOfLoveЖ a întrebat:

Se dezbate mai nou vad, multe porbleme legate de Dumnezeu. Dar cand Iisus Hristos a fost rastignit pe cruce, presupunandu-se ca ar fi vreun "pericol" pentru oamenii din pretutindeni, ca nu ii pot numii 'crestini', ca acum, am citit intr-un articol ca Acesta ar fi zis ca nu-L intelegeau si de aceea a hotarat sa se predea muritorilor? Adica, asa, fara nici un pretex sau...nu stiu...sa ne abandoneze de tot? Ca putea traii bine mersi si 2013 ani. Astept cateva pareri DAU FUNDA! happy

P.S: Nu e chiar cea mai buna intrebare a mea de categoria religielaughing. Sincer, intrebarea am formulat-o, abia dupa ce am scris cateva randuri din povestioara laughing. DAU funda celei mai bune pareri happy. Oricum, se pot lansa discutii bune.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus putea sa se dea jos de pe cruce, sau ar fi putut Dumnezeu sa trimita mii de ingeri ca sa Il salveze. Dar atunci noi nu am mai fi primit mantuirea. Acesta a fost scopul cu care a venit pe pamant ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.http://www.youtube.com/watch?v=K8pRNVZSh7w

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Care pacate?

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu stii ce este un pacat?

| lpavel a răspuns (pentru Mădă0611):

Razi... dar se pare ca nici tu nu prea stii multa religie!;,, Care pacate''!?

Emas a raspuns corect!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Pai stiu, dar daca a murit pentru pacatele noastre, de ce mai exista iad? Sau mai bine spus, de ce mai exista rau? Daca faci curatenie unde se joaca aia mici, nu inseamna ca nu le respecti libertatea, ci ca ii iubesti si ai grija de ei, deci "argumentul" cu "ne da libertatea sa alegem" nu merge.

| Mădă0611 a răspuns (pentru lpavel):

Rad, pentru ca aia a fost prima intrebare. Ia zi tu care pacate ale noastre.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru ca unii refuza sa primeasca iertarea lui Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Pai el ne-a iertat inainte sa pacatuim, ce sa mai ierte? Nu pentru pacatele noastre a murit, adica sa fie iertate?

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Ba da, dar tu trebuie sa te caiesti, sa ceri iertare si sa parasesti pacatul.

| lpavel a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum adica care pacate ale noastre? Daca nici atat nu stii cum pacatuim, atunci sa nu mai razi niciodata de nimeni... happy
Ex. de pacate : Vorbe urate, Certuri, injuraturi, ura, invidie, etc etc

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

1. Si daca n-am pacat? Cel stamosesc nu e al meu.
2. Pai daca am si l-a iertat, ca pacatuiesc mai mult sau mai putin, nu conteaza. E ca si cum mergi la un restaurant si nenii de acolo spun ca totul e din partea casei, stii sigur ca atunci cand termini nu platesti nimic.

| Vladuthz a răspuns (pentru lpavel):

Scuza-ma, insa aceste pacate sunt corectate prin propria vointa si intelegere a greselii, nu prin rugaciune la un zeu imaginar care nu face decat sa dea complexe de personalitate si sa inchida gandirea si evolutia constientizala a cuiva.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Acesta a fost scopul cu care a venit pe pamant ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre."
Mai schimba placa, nu te-ai plictisit sa spui mereu ineptia asta cu jertfa si pacatul. Nu are nicio noima si ratiune, esti bolnava de jertfită si păcătuită.
Sa plateasca pretul pacatelor noastre unde si cui? Hai lamureste problema.

| relian a răspuns (pentru EmaS):

Putea sa se dea jos dar nu sa dat.Pai dupa razboi multi viteji se arata nu? Si Dzeu putea sa trimita ingerii lui si ce facea? Crezi ca putea invinge Dzeu Roma? Nici pe departe. Daca ar fi putut sa o faca nu iar fi lasat pe romani sai cucereasca poporul ales.Deci s-a vazut cit de puternic era Dzeu.Pe egipteni nu ia putut invinge, pe romani nici atit.Si atunci stii cum se face cind nu poti ajunge la struguri.Pai daca voia, daca se incorda, daca se enerva praf facea. Povesti de gradinita.Asa cum s-a enervat si le-a dat tara altora everilor ia bautut pe aia mar, la fel ar fi putut sa faca si cu egiptenii si cu romanii.Dar se pare ca fost peste puterile lui de mare boxer de categorie grea, a luat-o sub centura l-au facut romanii KO.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Oamenii au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu. Pacatele formeaza un zide de despartire, de aceea relatia noastra cu Dumnezeu era rupta. Domnul Isus este Cel care, prin jertfa Lui a impacat cerul cu pamantul (pe om cu Dumnezeu).

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Ca de obicei aceiasi tampenie si ma faci sa cred ca nu ai nicio ratiune in ce spui sau nu esti capabila sa distingi realitatea de fictiune prin ratiune, inghiti fara sa rumegi toate ineptiile din biblie. Esti capabila sa ai o judecata logica si sa da-i un raspuns adecvat si la intrebare?
Te-am intrebat simplu, "Sa plateasca pacatele noastre unde si cui?"
Spui ca oameni au pacatuit, unde? Cine cere absolvirea de pacat a oamenilor daca acesta exista si de ce? Aceasta e intrebarea, explica asta.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Sigur ca nu poti sa intelegi pentru ca esti atat de orb!
Orice neascultare de Dumnezeu este un pacat. Hai ca nu esti copil ca sa iti enumar toate pacatele, le stii tu mai bine! Toate lucurile sunt instabile, dar Scriptura, Cuvantul lui Dumnezeu dainuieste vesnic. Unii oameni s-au gandit ca Biblia este o carte invechita. In mandria inimii sale, filozoful francez Voltaire spunea ca in urmatorii doua sute de ani Biblia se va gasi numai in anticariate si in muzee. Dupa moartea filozofului, chiar in casa lui s-a constituit o librarie crestina pentru Biblii. Iata ca Dumnezeu nu Se lasa batjocorit! El vegheaza asupra Cuvantului Sau.

Toţi criticii Bibliei au trebuit să recunoască că au greşit, când au atacat această Carte. Biblia este actuală; puterea Bibliei este neînfrântă.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Daca eu sunt orb ca iti cer o explicatie rationala si tu imi spui ca orice neascultare de Dumnezeu e un pacat atunci tu esti plecata cu sorcova si iti recomanda sa sorcovesti si pe la un cabinet care se ocupa cu probleme de creier. Asta inseamna ascultare de Dumnezeu?
"Deuteronom 17:12~"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"
"Cronici 15:13~13 si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fiemare, fie barbat fie femeie."

Deci sa fiu omorat daca nu zlujesc pe God al evreilor si nu ascult de preoti, asta sustineti voi mai crestinopatilor?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Te invit sa vizionam impreuna un program, vrei?
http://www.bisericaalbini.com/transmisie-audio-video

Poti sa ma refuzi tu pe mine?!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Asa face activisti religiosi cand sunt inghesuiti in propiile lor sustineri, incepe sa-ti arate alti cai verzi pe pereti care in fond nu lamureste nimic concret, de fapt nici nu ai ce lamuri, ca doar e vorba de credinta si nu de stiinta, ori cum credinta e oarba si la temelia ei sta doar inchipuirea ce despre ce ratiune mai poti vorbii?
Voltaire era un om cu credinta in Dumnezeu dar nu in crestinism, deci e diferenta, si nu Dumnezeu s-a razbunat pe el ci crestini, asta pentru cultura ta sa nu mai bati campii.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Poi si eu Il iubesc pe Dumnezeu, dar diferenta dintre mine si Voltaire este ca eu si ascult si traduc in viata mea Cuvantul lui Dumnezeu. Vezi, nu ai vrut sa vizionam impreuna programul. tongue

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

In credinta voastra crestinilor atribuiti lui Dumnezeu toate atrocitatile inchipuite de voi scrise in Bible, una din cele mai pline de contradictii si proaste carti scrise de niste indivizi care isi aroga faptul ca cele scrise de ei sunt de inspiratie divina, fiind implementate direct de Dumnezeu. Nimic mai fals. Creatorul (entitate) este prea maret si in afara perceptiei pamantenilor pentru al imagina macar, darăminte ai sti scopurile, ai urma indemnurile de tip schizofrenic din VT si a accepta rational aberatiile din NT.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Tu altceva nu mai stii, decat Vechiul si Vechiul? Nici macar nu mai imi bat capul cu tine.

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trebuia sa ti-o dea tie, cand aduci blasfemie lui Dumnezeu?!

| Vladuthz a răspuns:

Cui? Mama ce fricos esti.

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor stii religie (crestinism) cat dat cu bicicleta stie broasca mea testoasa cea inexistenta.

| thewomaninwhite a răspuns:

Multi inteleg cum vor sacrificiul pe care l-a facut iisus Hristos pentru noi. unii spun ca de fapt n-a fost mesia, altii ca a fost un prooroc mincinos, sau ca prin faptul ca nu s-a dat jos de pe cruce dovedeste ca n-a fost fiul lui Dumnezeu, dar daca stam bine sa ne gandim totul a fost scris de la inceput si ca sa se implineasca Cuvantul El trebuia sa moara pe cruce rastignit pentru a ne impaca pe noi cu Dumnezeu si de a ne da posibilitatea de a ne caii de greselile noastre. poate cu totii s-ar fi asteptat ca Mesia sa se dea jos de pe cruce si astfel sa dovedeasca ceea ce a sustinut pana in ultima secunda dar daca ar fi fost asa unde ar mai fi fost credinta si speranta noastra. unde ar mai fi fost incercarile la care suntem pusi pentru a demonstra ca ne pare rau pentru pacatele noastre? suna cam ciudat "sa se predea" pentru ca pana la urma n-a fost vreun hot sau vreun rau facator ci a fost Acel tip de om daca se poate spune asa care nu va putea fi vreodata inlocuit sau imitata de cineva pentru ca nimeni nu va fi sfant pe pamant asa cum a fost El. Iisus nu ne-a abandonat si n-o va face niciodata pentru ca iubirea lui pentru noi este de neimaginat. Dar noi care intotdeauna cautam nod in papura trebuie sa gasim noi intrebari care vin de fapt de la satana pentru a ne pune in ceata. fiecare sa inteleaga cum vrea iar cei care nu inteleg sa nu inteleaga mai departe