| AnaMaria2005love a întrebat:

Se face coliva la catolicii reformati?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Reformatii sunt alta religie decat catolicii.

| DeyCj a răspuns:

Nu.Chestia asta cu coliva e un obicei specific sudului țării.De exemplu la noi în Ardeal dacă vi cu așa ceva la pomana mortului se uită oamenii la tine „ca la felu' trei" și n-o să înțeleagă de ce vi cu așa ceva.

| Romanul86 a răspuns:

Nu. Catolicii nu pomenesc morții ca ortodocși și nu au parastase, Halloween e o reminescență ortodoxă la catolici e o anomalie în religia lor. Iar reformați sunt o religie protestantă care nu crede în rugăciuni pentru morți. Reformații sunt de fapt calvinii.