anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Se iartă apostazia?

17 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Daca te duci la... "ailalti"... DA, binenteles, dar, de catre ailalti big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Incepi cu - se-. Adică, cine te condamnă, cine te iartă. Și dacă nu te iartă, ce îți face?

| FreddieM a răspuns:

Bine ai venit in lumea reala. Te iertam, cum sa nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, dacă omul / poporul se pocăiește.

„iartă fărădelegea, răzvrătirea și păcatul" (Exodul 34:7)

| girada79 a răspuns:

Sigur că se iartă. Amintește-ți de răspunsul oferit tâlharului pe Cruce,, Astăzi vei fi cu Mine în Rai!"

| Helper07 a răspuns:

In Biblie e descris doar un pacat de neiertat si nu e apostazia. Categoric se iarta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Acela e hula împotriva Duhului Sfânt? Ăla care l-am înfăptuit?

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala pe care crezi ca l-ai infaptuit, da. Nu inteleg cu ce te ajuta o astfel de gandire? Te va scapa ea de moarte? Nu. Nu inteleg ce ai de pierdut acceptand faptul ca nu ai comis acel pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Păi dacă nu mă mai simt mustrat...

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca nu ma mai sumt..." sentimentele sunt terenul de joaca al Diavolului, nu stiai. Satan se joaca cu sentimentele tale si de aceea trebuie sa inveti sa le controlezi. Tu doar te-ai obisnuit de atata timp de cand te confrunti cu problema iar nivelul de dopamina din creier s-a reglat (probabil).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Da,dar nu prea îmi mai pare rău.Cu toate acestea, mă întristez când văd creștini, fiindcă ei vor merge în rai iar eu nu

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

După ațâța cainta, a venit si pocăință. Odată iertat Dumnezeu arunca păcatele in marea uitării. Daca n-ar fi așa, Biblia nu ar indemna creștinii sa se bucure.Toți creștinii se deosebesc de ceilalți prin faptul ca se poate vedea pe fata lor bucurie, pace sufleteasca, macar ca fiecare din ei au fost păcătoși.

| KhludCiprian a răspuns:

Depinde. Spune dupa mine: "Neg Duhul Sfant" si asta e cica de neiertat dupa Biblie! Eu am zis... tu ce faci?

Daca te uiti la pozitia ortodoxa, negarea Duhului Sfant e sa nu urmezi pozitia ortodoxa cea mai fundamentalista: de genul daca esti femeie sa nu ai machiaj si sa nu te epilezi, Dumnezeu nu suporta epilatele!

Deci depinde de ce varianta vezi...

Personal cred ca asta e o tactica de a speria pe creduli ca sa nu se intrebe de problemele evidente ce le vad in jurul lor credincios.

| milan9 a răspuns:

Suicidul este un pacat pentru care nu mai este timp de cainta, nu? din acest este socotit intre cele mai grele pacate. Compromite mantuirea sufletului! Tot la fel este si sinuciderea sufleteasca, apostazia de care vorbesti... Fara iertare ramane acea apostazie in care ramai pana la sfarsitul vietii, aceea in care, intrat din vina ignorantei si mandriei tale, nu cauti cu sinceritate adevarul.
Si... sinceritate nu este aceea in care cineva renunta la credinta in care s-au nascut sute de generatii de strabuni pentru a alege relativ arbitrar o 'oferta' din 30.000 de alte "oferte"... asemanatoare.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

"pentru ca ei vor merge in rai iar eu nu". Mare greseala, nu vei ajunge niciodata in rai gandind asa. Ceea ce trebuie sa gandesti e :" pentru ca ei vor fi cu Hristos iar eu nu. Cata vreme iti iubesti viata mai mult ca pe Hristos, nu ai cum sa ajungi in rai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Oricum am cam făcut-o...

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacatul din nestiinta nu se tine in seama.

Întrebări similare