| anonim_4396 a întrebat:

Se pare că mai toate religiile derivă unele din altele. Nu ne aduce aminte aureola din jurul capului unui sfânt de discul solar de la egipteni? La câte alte religii nu întâlnim ritualul canonizării? Nu aveau şi aztecii ceva asemănător cu Sfânta Împărtăşanie? Nu seamană chipul lui Dumnezeu cu al lui Zeus?

Există măcar un concept original în creştinism? Nu ezitaţi să spuneţi dacă ştiţi. Profesorul meu de religie nu a ştiut. Mulţumesc.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
25 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sfanta treime. Nu cred ca mai apare si in alte religii ceva asemanator.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Asta am crezut şi eu. Trinitatea ( Sfânta Treime ) există însă şi în alte religii :

http://ro.wikipedia.org/wiki/Trinitate

| Kosuchin a răspuns:

Te judeca dupa ce gen de muzica asculti.Eu cred ca n-ai avut cu cine discuta din start.

| anonim_4396 explică (pentru Kosuchin):

Ştiu. Nu ţi se pare ciudat că toţi cei ce se dau creştini convinşi se ceartă mai rău ca ceilalţi şi judecă în permanenţă? Se comportă contrar modului în care ar trebui.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru wdexwjmwd):

Ştiu. Face asta şi pentru că nu are argumente...

| Emanon2011 a răspuns:

Din ce am vazut EU intr-un documentar mai vechi religia egiptenilor e mai veche decat cea ortodoxa, iar cea ortodoxa este mai veche decat celelalte religii. Semnul crucii, Rastignirea Lui Hristos, minunile facute de icoane provin de la noi crestinii. Am sa incerc sa caut mai incolo documentarul de care ti-am spus, asta daca am timp. happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Insamna ca esti mult mai distept decat profesorul tau.vei ajumge mult mai destept si decat cei universitari, daca tii drumul asta.dar nu vei putea fi mai presus decat Dumnezeu, fiindca a incercat unul mult mai inteligent, frumos si puternic decat un pumn de tarana care esti, si nu a reusit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eşti bătut in cap? Care e problema ta? Sunt doar curioasă. Am tot dreptul să fiu. Nu am zis niciodată că sunt mai presus de Dumnezeu sau că mă cred mai deşteaptă ca profesorul de religie. Faptul că mă insulţi denotă caracterul tău de rahat şi ignoranţă la greu. Nu ai niciun motiv să mă judeci. Nu îţi stă în putere. Te crezi creştin, dar îl aperi pe Dumnezeu prin insulte. Du-te şi fă scandal în altă parte!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Highway? de ce te superi si cu ce te-am insultat? tu crezi ca religia tine de o intrebare si un raspuns? ca te-am numit pumn de tarana? asta vei fi in ultima instanta.pe cand lucifer era inger al luminii,si doar mandria l-a facut sa cada din slava.iar tu cand spu ca ai pus o intrebare si proful tau nu a stiut,eu ce sa cred? am auzit atatea din astea legate de profi si de parinti, prosti, invechiti, inapoiati incat mereu ma duc cu gandul la; iar invata oul pe gaina, mersul galaxiilor pe cer.imi pare rau ca ti-am raspuns.te rog sa ma ierti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ou pe găina? Sper că glumeşti. Ştiu si eu cine a fost Lucifer şi ce înseamnă religia. Spune Dumnezeu că nu am voie să îmi hrănesc curiozitatea? Spune Dumnezeu că tu ai voie să ma insulţi şi să te crezi mai presus de mine? Pumn de ţarână eşti şi tu în faţa lui Dumnezeu. Nici nu ştii să te porţi, iar argumentele tale sunt puerile. Dacă tot mă judeci, pot spune şi eu despre tine că nici Decalogul nu l-ai citit! Te mai dai şi rotund că eşti creştin, dar eşti egoist si îngâmfat până în măduva oaselor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc,ca m-ai iertat highway.cat despre celelalte avea dreptate Domnul in biblie cand spune; limba e mica in gura dar s invarte ca un titirez.si batul de chibrit e mic.dar ce foc mare aprinde.deci ereau si pe atunci bete de chibrit.cine le-o fi inventat?

| Nonono a răspuns:

Aici se mananca mult c@#$t. Daca tu ai studia invataturile Ortodoxiei, ai vedea ca totul e numai despre iubire, credinta, smerenie, adevar, intelepciune, dreptate si tot ce vrei.

| Nonono a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu exista asa ceva. Hristos era Iudeu si tot El a facut un nou legamant si a facut Ortodoxia. Si prin Petru, care a "zidit pe piatra" Biserica. Iar dupa, a aparut si Biblia scrisa de apostoli, dar inainte sa fie Biblia, invatatura era prin viu grai. Si toata dogma si istoria o gasesti in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| Nonono a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Vechiul Testament acum ajuta sa vezi si tu cat de drept era si este Dumnezeu si asa ca sa ai habar. Dar baza este Noul T. Eu vorbesc de Noul T. nu de vechiul

Si Iisus se scrie cu 2 de i, nu stiu sigur daca cu un i inseamna dobitoc, dar corect se scrie "Iisus".

Răspuns utilizator avertizat
| Nonono a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Desigur ca nu prea conteaza numele Lui, chiar daca asa-i corect "Iisus".
Si Dumnezeul din V.T. si N.T. e acelasi. Singura diferenta e ca Dumnezeu in vechiul testament era drept si aspru, iar in N.T., tot El l-a trimis pe Fiul Lui care a fost nascut mai inainte de toti vecii, si l-a trimis pe pamant prin Duhul Sfant prin Fecioara Maria cu scopul de a scoate si de a rascumpara pe toti din iad si de a ne mantui, de a ne oferi o sansa pana la a2-a venire a Lui. Deci in V.T. ne arata cat de drept Este si in N.T. ne arata cat de Milostiv, cat de Bun este.

Deci din Biblie TOTUL e original, deoarece e upa CUVANTUL lui Dumnezeu.

Si inca ceva, ce religie ai? Ca nu esti Ortodox sigur.

| anonim_4396 explică (pentru wdexwjmwd):

"Tipa ", nu "tipu".

Ai mare dreptate. Voiam să mi se demonstreze faptul că există autenticitate în religia noastră, nu să mi se spună că Dumnezeu oferă dragoste şi protecţie sau despre ce vorbeşte fiecare Testament. Dar se pare că cei ce sunt mai realişti, curioşi şi pun problema şi din alte puncte de vedere " mănâncă c@#$t " şi sunt pur şi simplu consideraţi neştiutori.
Mulţumesc pentru răspunsuri.

| anonim_4396 explică (pentru Nonono):

" Dacă tu ai studia învăţăturile Ortodoxiei, ai vedea că..."
De ce eşti aşa sigur că nu am făcut-o? De ce iei pe ocolite întrebarea şi mă iei cu dragostea lui Dumnezeu? Nu la asta mă refeream. E cât se poate de evident. Nu o da acum cu Iisus, doar pentru că nu ai argumente.

"Deci din Biblie TOTUL e original, deoarece e după CUVANTUL lui Dumnezeu. "
Tocmai am demonstrat că nu e aşa. Exemplele le găseşti şi în întrebarea mea, şi în răspunsurile lui WQT. Poţi să ne crezi, sau poţi să nu o faci.

Cât despre ce religie are WQT, este strict problema lui. Chiar dacă e catolic, budist sau ateu, are dreptul să-şi aleagă propria cale de credinţă.
Mulţumesc pentru răspunsuri.

| Nonono a răspuns (pentru anonim_4396):

Da normal ca are dreptul si e "strict problema lui". Dar eu doar vreau sa discut.

Nimic din Biblie nu e luat dupa ceva, poate invers.

Si sunt foarte sigur ca nu ai citit ceva sau ai vorbit cu cineva care cunoaste cu adevarat invataturile Bibliei (preotii, calugarii). Profesorul ala a tau poate nu a invatat despre asta, sau cine stie.

Daca ai sti ceva despre religia Ortodoxa, nu alta sau alte secte...nu ai mai pune intrebari de genu.

Daca in Biblie nu e totul original inseamna ca nu crezi in Dumnezeu.
Eu te sfatuiesc, fatuca draga, sa te duci frumusel la cineva cu experienta si sa vorbesti despre asta.
De ce vii cu argumentul ca profesorul ala a tau de religie nu a stiut sa-ti raspunda si nu te-ai dus vreun calugar sau preot?

Nu mai pune intrebari de genu pe TPU, ca nu este vreun preot pe aici.

Nu m-as mira sa fii vreo satanista dupa ce melodii asculti, asadar nici intrebarea ta nu este pusa cu scopul de a afla raspunsul, ci de a-ti raspunde cineva care crede si el ce crezi tu si tu sa-l argumentezi si sa-i dai dreptate dupa gandirea ta si nu dupa Biblie sau Biserica.

Sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru Nonono):

Greseşti din toate punctele de vedere în privinţa mea.
Nu sunt satanistă. Nici muzica pe care o ascult nu este. Multe melodii rock îl slăvesc pe Dumnezeu. Mă aşteptam oricum să nu poţi face diferenţa dintre muzica rock şi cea satanistă. Sunt doar curioasă şi căutam un răspuns onest. Dacă cineva ar fi spus " uite, chestia asta e autentică în religia noastră ", ar fi primit fundă.
De asemenea, nu sunt ignorantă sau cu ochelari de cal, că doar d'aia mă interesează alte culturi şi religii.

De ce am pus intrebarea pe TPU? Am tot dreptul!

De ce nu m-am dus la un preot / călugar?
Pentru că fi facut la fel ca tine, sau ca profesorul meu de religie. Nu ar fi fost în stare să explice, nu ar fi avut argumente, şi m-ar fi luat pe ocolite, ca să nu îmi pierd credinţa. Ştiu şi eu despre dragostea lui Dumnezeu şi despre faptele lui Iisus.

Ce m-a facut să pun întrebarea? O carte despre confreria Illuminati împortiva Vaticanului.

În concluzie, nu mă cunoşti şi nu ştii dacă cred sau nu în Dumnezeu. De altfel, nici nu e treaba ta. Nu ai niciun drept să ma judeci, să te dai rotund doar pentru că ai citit Bilblia. Nu esti singurul care a făcut-o.

Nu Dumnezeu spune să nu ne judecam aproapele? Dacă eşti creştin, şi îl slăveşti, nu ar trebui să fii mai paşnic de atât?

Deschide-te la minte; documentează-te şi despre alte lucruri în afară de ce te-a invatat bunica şi apoi vino şi dă-ţi cu pumnii în piept că le ştii pe toate.

| Nonono a răspuns (pentru anonim_4396):

In general muzica rock e contra, in fine.

"De ce nu m-am dus la un preot / călugar?
Pentru că fi facut la fel ca tine, sau ca profesorul meu de religie. Nu ar fi fost în stare să explice, nu ar fi avut argumente, şi m-ar fi luat pe ocolite, ca să nu îmi pierd credinţa."

Nu ar fi facut la fel ca mine. Un calugar sau un preot, stie sa iti raspunda.

Uite aici cateva filmulete despre illuminati sau masonerie. Ca masoneria e impotriva vaticanului. Sper sa te ajute:

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Si in legatura cu discutia. Ai putina dreptate, te-am cam judecat, dar nu am vrut decat sa iti explic.

Si m-am documentat despre illuminati, despre masonerie, teoriile conspiratiei, bilderberg, foarte multe. Dar prin toate astea citite si urmarite, mai presus de toate e invatatura crestina.

Noapte buna!

Răspuns utilizator avertizat
| Morrigan a răspuns:

Pentru ca nimic nu e original, cei din alte religii au trecut mai usor la crestinism, nu era prea diferit de a lor si poate ca au fost unele aspecte care le-au considerat "mai bune"